moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów

Organizacje pozarządowe, które podczas epidemii wspierają m.in. kombatantów, mogą ubiegać się o dotacje na swoje działania. Konkurs w tej sprawie ogłosił Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Główną ideą jest wsparcie seniorów w życiu codziennym – zakupy i dowóz artykułów spożywczych czy środków ochrony osobistej. Łączna kwota dotacji na ten cel to 900 tys. zł.

 

To już drugi w tym roku konkurs, który Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ogłosił w trosce o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Wiosną, w związku z trwającą w Polsce epidemią, Urząd przekazał na wsparcie kombatantów milion złotych. Członkowie organizacji pozarządowych, które wtedy otrzymały dofinansowanie, codziennie przez trzy miesiące dostarczali kilkuset weteranom z całego kraju ciepłe posiłki i środki ochrony osobistej.

– Te działania umożliwiły udzielenie osobom potrzebującym szerokiej pomocy w codziennych czynnościach i ograniczenie ich kontaktów z innymi do niezbędnego minimum. Teraz, w związku z drugą falą zachorowań, podjąłem decyzję o uruchomieniu kolejnego programu dotacyjnego w okresie jesienno-zimowym. Ta pomoc to nasz obowiązek – mówi Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Konkurs adresowany jest do m.in. organizacji pozarządowych i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego. Mogą one zgłaszać do UdsKiOR projekty różnego rodzaju przedsięwzięć dotyczących pomocy kombatantom, działaczom opozycji antykomunistycznej oraz ofiarom represji wojennych i powojennych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z epidemią. – Chodzi tu np. o drobne, codzienne zakupy, ale też okresowe dostarczanie niezbędnych artykułów spożywczych i produktów codziennego użytku, pomoc w realizacji recept, bez odpłatności za same leki. Dotacja może być przeznaczona także na przygotowanie i dostarczenie potrzebującym kombatantom paczek z długoterminową żywnością, co realizowane było już podczas pierwszej edycji konkursu – mówi Julita Turos, rzecznik prasowy Urzędu. Pieniądze z dotacji będą też mogły zostać przeznaczone na pokrycie kosztów zakupów oraz kosztów dostarczenia środków ochrony sanitarnej, takich jak np.: rękawiczki jednorazowego użytku, maseczki ochronne oraz odzież ochronna.

– To niezwykle ważne, by w tym trudnym czasie ci, którzy walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę, nie byli sami. O naszych bohaterów narodowych musimy dbać każdego dnia. Oni ryzykowali swoim życiem i zdrowiem, abyśmy mogli być wolni. Dziś my okazujmy im wdzięczność poprzez pomoc – dodaje Jan Józef Kasprzyk.

Projekty dotyczące wsparcia należy przesłać w formie skanu jako plik pdf na adres email: info@kombatanci.gov.pl do 5 listopada tego roku. W sumie łączna kwota dotacji to 900 tys. zł. Pieniądze będą mogły być wykorzystane wyłącznie na realizację zadania w terminie do 17 grudnia.

O wyborze zwycięskich wniosków zdecyduje komisja konkursowa. Pod uwagę będą brane m.in. deklarowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób biorących udział w projekcie, a także przewidywana kalkulacja kosztów.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pracuje na rzecz weteranów walk o niepodległość, kombatantów, ofiar represji wojennych i powojennych oraz działaczy opozycji antykomunistycznej. W tym roku na pomoc indywidualną dla kombatantów Urząd przeznacza najwyższą od lat kwotę – niemal 30 mln zł (wcześniej było to 15 mln).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Igor Smirnow/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Lecimy F-35
 
Konsekwentnie dąży do celu
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Brązowa czwórka podwójna
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Stawia na dobrą komunikację
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
16 Dywizja świętuje
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
RBN o rezultatach szczytu NATO
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Spełnia marzenia
Nie płynie z nurtem
Tak rodziła się konspiracja
Moc Buzdygana
Szef rządu w Łuczniku
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Nie uznaje półśrodków
Polsko-koreańskie rozmowy
Plan misji „Air Defender”
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Wojskowe kontrakty w USA
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
The Power of Buzdygany Awards
Wirtualna walka na morzu
Odliczanie do przysięgi
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Wychodzi poza schematy
Szwedzi na „Czernickim”
"Jesienny ogień” z ministrem
Czerwona powódź
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Abramsy jadą na ukraiński front
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wyższe diety za służbę na granicy
Wojsko pomoże Słoweńcom
Długi marsz na wschód
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Raki dla podhalańczyków
Przyszłość pod znakiem dronów
Przysięga w Kolnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-czeska współpraca myśliwców
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Dwa medale w Budapeszcie
Śladem profesjonalistów
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Atak o świcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO