moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi zbudowali mobilny punkt poboru wymazów

Od soboty przy szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie działać będzie mobilny punkt poboru wymazów Test&Go. Zbudowali go już żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i to oni będą go obsługiwali tak długo, jak będzie potrzeba. Okres oczekiwania na testy na pewno się skróci - zapowiadają władze szpitala i NFZ.

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej mają już`w tego typu działaniach doświadczenie. Podczas wiosennej fali pandemii w Koszalinie utrzymywali taki punkt przez kilka tygodni. - Powstaje w ciągu zaledwie kilku godzin. Tu, przy szczecińskim szpitalu zbudowaliśmy go w oparciu o nasze namioty i kontenery dostarczone przez szpital - mówi p.o. dowódcy 14 ZBOT ppłk Mirosław Radwan. - Punkt będzie działał już od soboty od godziny 10 i będziemy go utrzymywali tak długo, jak będzie potrzeba.

Test&Go przy szpitalu PSK1 przy ul. Unii Lubelskiej wojsko zbudowało na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca. Znajduje się on tuż przy izbie przyjęć oddziału pediatrycznego. Zorganizowany jest w ten sposób, aby pobieranie wymazów przebiegało sprawnie, bez potrzeby opuszczania auta. Pojazd wjeżdża przez szpitalną bramę i podjeżdża do strefy wyczekiwania a następnie strefy ewidencji, gdzie sprawdzana jest tożsamość pacjentów. Pod namiotem znajduje się strefa poboru wymazów, gdzie bez potrzeby wysiadania z samochodu pobierać je będą specjalnie przeszkoleni wojskowi ratownicy medyczni. Auto następnie odjeżdża i wjeżdża w strefę odpoczynku a następnie opuszcza punkt Test&Go. Porządkiem ruchu na terenie punktu zarządzać będą żołnierze 14 ZBOT. - Jesteśmy w stanie pobierać tu ok. stu wymazów dziennie - mówi ppłk Mirosław Radwan.

Punkt poboru wymazów prowadzony będzie od soboty, przez 7 dni w tygodniu. W weekend będzie czynny w godz. od 10 do 14 a od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 15. - Ten punkt to bardzo istotne wsparcie dla już istniejącego punktu poboru pobrań działającego przy Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1. Ten będzie działał dwa razy dłużej niż dotychczas, więc na pewno pozwoli to na większą dostępność do badań i wyeliminuje kolejki pacjentów - wyjaśnia Agnieszka Pietraszewska-Macheta, p.o. dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Pomoc żołnierzy jest zatem nieoceniona, czas oczekiwania na wymaz na pewno znacznie się skróci. Razem z tym punktem od jutra w Szczecinie będą działać już trzy mobilne punkty poboru wymazów.

Na testy kieruje pacjentów Sanepid i lekarze pierwszego kontaktu. - Zachęcamy pacjentów do rejestracji telefonicznej, aby nie tworzyły się kolejki. Wtedy przyjeżdżają oni na wyznaczoną godzinę - wyjaśnia Agnieszka Pietraszewska-Macheta. - Jest to dla nas ogromna pomoc, przez najbliższe dni wspólnie z żołnierzami 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będziemy tu wspólnie testować mieszkańców Szczecina, to wsparcie spowoduje, że okres oczekiwania na badania wyraźnie się skróci - mówi prorektor ds. rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Jarosław Peregud Pogorzelski.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej aktywnie włącza się we wsparcie dla personelu medycznego. Oprócz uruchamianego punktu Test&Go w Szczecinie jej ratownicy pobierają wymazy w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie, żołnierze wspierają także szpitale i przychodnie w Koszalinie, Wałczu i Szczecinie. Prowadzą tzw. triaż, czyli dezynfekują ręce i mierzą temperaturę sprawdzając stan zdrowia pacjentów wchodzących do placówek zdrowia. Żołnierze jednak rozszerzają tę działalność. - Stopniowo, przy wsparciu wojsk operacyjnych będziemy teraz luzowali personel medyczny: pielęgniarki i ratowników medycznych, z pobierania wymazów w ponad 20 wyznaczonych do tego placówkach w województwie zachodniopomorskim tak, by personel medyczny mógł wrócić do pracy przy łóżkach pacjentów - zapowiada ppłk Mirosław Radwan.

Tekst: Marcin Górka

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO