moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze WOT pomagają w wydawaniu posiłków

Od marca tego roku żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają placówki pomagające osobom ubogim. Pomoc taka jest m.in. niesiona we współpracy z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W punkcie przy ul. Słowiańskiej we Wrocławiu codziennie wydawanych jest ponad 600 posiłków. Odbiorcami są nie tylko ludzie ubodzy, ale też bezdomni i chorzy. Często też pojawiają się opiekunowie osób starszych, którzy z różnych powodów nie mogą opuszczać swoich mieszkań. Każdy otrzymuje ciepłą zupę, czasem dwie, pieczywo i inne potrawy. Dla wielu osób jest to jedyny ciepły posiłek, jaki zjedzą danego dnia.

Niestety pogarszające się warunki atmosferyczne, a także walka z pandemią powodują, że coraz więcej osób korzysta z darmowych posiłków. Pomoc żołnierzy jest wręcz niezbędna. -  Dla nas jest to bezcenna pomoc - mówi o współpracy z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. - Nasza misja niesienia pomocy najbardziej wykluczonym nie mogłaby się obyć bez nich. W kryzysowych sytuacjach dzięki żołnierzom możemy zachować ciągłość pracy naszych placówek. Wielką wdzięczność kierujemy w stronę dowódcy brygady, pana pułkownika Artura Barańskiego za życzliwość i mądrą współpracę.

Każdego dnia do pomocy kierowanych jest kilku żołnierzy 16 DBOT. Każdy z nich dba o to, aby osoby starsze, samotne, ubogie i bezdomni czuli się dobrze w tak trudnej dla nich sytuacji. - Czujemy, że mamy do wykonania bardzo odpowiedzialne zadanie, bo sytuacja ludzi proszących o darmowe jedzenie jest skrajnie trudna, a dla nas to nauka życia, pokory i szacunku - mówią żołnierze stojący na posterunku w punkcie Caritas Wrocław przy ul. Słowiańskiej.

Powody korzystania z darmowego posiłku są różne. Czasem jest to utrata stałego zatrudnienia, czasem samotność i bezradność. - Obecnie żołnierze zaangażowani są w zabezpieczenie wydawania posiłków przed jadłodajnią we Wrocławiu, z której korzysta codziennie kilkuset seniorów oraz osób żyjących w skrajnej nędzy - opowiada Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. - Nasi podopieczni otrzymują gorącą zupę, trochę pieczywa oraz różne dary, w zależności od tego, co trafi do nas z Banku Żywności lub od darczyńców. Ostatnio żołnierze pomagali w wydawaniu żeli i mydeł antybakteryjnych dla seniorów. Troszczą się również o zabezpieczenie kolejki, tak, aby stojący w niej zachowywali dystans społeczny i zakrywali usta i nos. Obecnie, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, posiłki wydawane są przed budynkiem jadłodajni. Sprawne rozdanie pojemników z gorącą zupą nie mogłoby się odbyć bez pomocy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas wydawania posiłków żołnierze poświęcają też chwilę na rozmowę z osobami przychodzącymi po jedzenie. Dużo pytań zadają najczęściej seniorzy. Są to osoby żyjące często samotnie, które najbardziej potrzebują poczucia, że nie są wykluczeni, że jest ktoś, kto o nich pamięta.

- Dbamy o to, aby nasi żołnierze potrafili odnaleźć się w każdej sytuacji i byli do tego dobrze przygotowani - mówi dowódca brygady płk Artur Barański. - Muszą wiedzieć jak ważne jest profesjonalne wykonanie każdego zadania, bez względu na to, czy będzie to pomoc Policji, pomoc osobom ubogim, czy działania w szpitalach. Temu właśnie służą wielogodzinne szkolenia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i nieustanne podnoszenie kwalifikacji każdego żołnierza służącego w 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Codziennie na Dolnym Śląsku, m.in. w szpitalach, placówkach służby zdrowia, czy w organizacjach pomocowych służy ponad 350 żołnierzy 16 DBOT.

W całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 prowadzą operację pod nazwą „Trwała odporność”. Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. W swoich działaniach żołnierze WOT ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatorium, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną.

Oprócz żołnierzy WOT w działania szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek z innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Tekst: kpt. Renata Mycio/ rzecznik prasowy 16 DBOT

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Animus Fortis, czyli mężny duch
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
Przygotowania czas zacząć
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ogień w podziemiu
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO