moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz więcej mundurowych w walce z pandemią

Służycie na pierwszej linii frontu i po raz kolejny udowadniacie, że na żołnierzach można polegać – mówił minister Mariusz Błaszczak, dziękując wojskowym za zaangażowanie w walkę z pandemią. Tylko dziś takie zadania wykonywało aż 5,5 tys. żołnierzy. Szef MON zaapelował też do tych, którzy pokonali koronawirusa, by wsparli chorych na COVID-19, oddając osocze.

Liczba żołnierzy skierowanych do działań antycovidowych systematycznie rośnie. Podobnie jak liczba zadań, jakie otrzymują. Na pomoc wojska mogą liczyć m.in. pracownicy służby zdrowia, policjanci i zwykli Polacy. Przez cały czas żołnierze przechodzą szkolenia, dzięki którym są w stanie zarówno wykonywać wymazy, jak i otoczyć opieką pielęgniarską seniorów.

 

Dziś nie ma już chyba jednostki, której żołnierze nie udzielaliby takiego wsparcia. Przykładem jest chociażby 12 Brygada Zmechanizowana. – Ponad 200 naszych wojskowych działa w 8 szpitalach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Kolejnych 100 jest w niemal natychmiastowej gotowości – wylicza kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy Błękitnej Brygady. Przedstawiciele 12 BZ włączyli się do działań związanych m.in. z przeprowadzaniem wstępnej segregacji medycznej pacjentów, pomocą przy pracach administracyjno-biurowych i pobieraniem wymazów w punkcie Test&Go przy 109 Szpitalu Wojskowym. – Przekazujemy także przygotowane przez rodziny paczki dla pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych. Ponadto kontrolujemy osoby pozostające na kwarantannie – dodaje kpt. Łukaszewski.

Żołnierze z Błękitnej Brygady byli jednymi z ponad 5500 wojskowych zaangażowanych w czwartek w walkę z epidemią koronawirusa. Terytorialsi i żołnierze wojsk operacyjnych byli obecni w 570 szpitalach, 111 stacjach sanepidu i WOMP-u, 264 przyszpitalnych punktach wymazowych, utworzyli 234 mobilne zespoły wymazowe. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, WP wspiera także policję przy kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie. W ciągu ostatniej doby żołnierze sprawdzili aż 44 tysiące osób. Pomagają także w domach pomocy społecznej, wspierają budowę tymczasowych szpitali, kilka razy w tygodniu transportują pacjentów na dializy. Niezwykle cennym wsparciem było przekazanie przez armię 450 butli z tlenem do szpitali w całej Polsce.

W czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało także kampanię „Pokonałeś koronawirusa – oddaj osocze”. Minister Mariusz Błaszczak, który sam niedawno przeszedł zakażenie COVID-19, zwrócił się z apelem do żołnierzy o dołączenie do tej akcji. – Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie i wpisuje się w etos polskiego żołnierza. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. Jest coraz częściej stosowane, ale brakuje go w centrach krwiodawstwa – mówi w specjalnym spocie minister Błaszczak. Szef MON zapewnił, że kiedy tylko będzie to możliwe także odda osocze (można to zrobić dopiero po niemal miesiącu od wyzdrowienia). Stację krwiodawstwa odwiedził już generał Jarosław Mika, dowódca generalny RSZ, który pokonał koronawirusa wiosną. – W naszych żyłach jest płyn, który może pomóc społeczeństwu. Pomóc tym, którzy tego potrzebują. Ozdrowieńcy – oddajcie osocze! – zaapelował gen. Mika.


W całej Polsce już od kilku dni żołnierze oddają krew i osocze. Wśród nich są m.in. terytorialsi, podchorążowie wojskowych akademii, żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej czy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Osocze oddał także dowódca Żelaznej Dywizji gen. dyw. Jarosław Gromadziński.
MKS

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 12 WBOT, st. szer. Piotr Pytel, 18 DZ, AWL

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO