moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ramię w ramię w walce z COVID-19

Tylko wczoraj żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej pobrali trzynaście i pół tysiąca wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Nie jest to jednak jedyne zadanie, jakie realizują podczas walki z pandemią COVID-19 – wspierają także policjantów, medyków, opiekują się seniorami oraz pomagają przy budowie i utrzymaniu szpitali tymczasowych.

– 625 wspieranych szpitali, 250 punktów do pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa, 265 aktywnych zespołów wymazowych, prawie 25 DPS-ów, w których pomagają żołnierze. To skala zaangażowania Wojska Polskiego w działania mające na celu przeciwdziałanie epidemii – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W te zadania było wczoraj zaangażowanych ponad pięć tysięcy siedmiuset żołnierzy z jednostek znajdujących się w strukturach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Inspektoratu Wsparcia, a także wojsk obrony terytorialnej.

– Żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej między innymi wspierają szpitale powiatowe w Giżycku, Piszu oraz Mrągowie, wspólnie z policją monitorują przestrzeganie kwarantanny, prowadzą także dezynfekcję pomieszczeń – mówi kpt. Martyna Kupis, oficer prasowy jednostki. Natomiast 10 Brygada Logistyczna skierowała do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego czterech ratowników i dwie karetki. – Żołnierze transportują również środki ochrony osobistej z Agencji Rezerw Materiałowych do placówek medycznych oraz pomagają przy budowie szpitali tymczasowych, m.in. rozładowując sprzęt, dostarczają także kontenery do placówek, które powstają we Wrocławiu i na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie – informuje kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik 10 BLog.

W działania na terenie szpitali tymczasowych zaangażowani są także terytorialsi. Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy mają uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych, pomagają przy rozbudowie szpitala tymczasowego na stadionie PGE Narodowy. 12 wojskowych zajmuje się koordynowaniem ruchu osób i pojazdów na terenie placówki. – Żołnierze wydają niezbędne dokumenty i przepustki umożliwiające wejście na teren obiektu oraz prowadzą ewidencję. Dodatkowo wydają odzież medykom i obsłudze szpitala – wyjaśnia szer. Marlena Rosłaniec, rzecznik prasowy 6 MBOT. Natomiast żołnierze z 1 Brygady OT pomagali w przystosowaniu hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, aby mogła ona zostać przekształcona w szpital, cały czas są także zaangażowani w prace na terenie stadionu PGE Narodowy. – Żołnierze zajmują się między innymi składaniem mebli, łóżek czy innego sprzętu, który trafia na teren szpitala – wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik podlaskiej brygady.

Żołnierze i podchorążowie odpowiadają również na apel ministra obrony narodowej, aby osoby, które są ozdrowieńcami, oddawały osocze. Jako jeden z pierwszych tej procedurze poddał się gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, uczynili to także terytorialsi, podchorążowie akademii wojskowych oraz żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. W całym kraju wojskowi jednoczą się i organizują zbiórki krwi. Podczas akcji, która odbyła się na terenie Akademii Wojsk Lądowych, 54 krwiodawców oddało łącznie 24 litry krwi, kolejne 25,5 litra udało się pozyskać dzięki mobilizacji żołnierzy z 6 MBOT. Podobne działania prowadzili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

MM

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Wojna na detale
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO