moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walka z COVID-19 trwa

Pracowity weekend żołnierzy zaangażowanych w walkę z COVID-19. W tym czasie 182 zespoły wymazowe, które utworzyło wojsko, pobrały próbki od ponad 10 tysięcy potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wojskowi skontrolowali ponad 80 tysięcy osób przebywających w kwarantannie, wspierali także personel ponad 500 szpitali i 19 domów pomocy społecznej.

W miniony weekend w działania mające na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 było zaangażowanych ponad pięć tysięcy żołnierzy. Byli to wojskowi jednostek podległych wojskom obrony terytorialnej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych, a także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych.

Ponad dwa i pół tysiąca z nich było skierowanych do działania na terenie prawie 550 szpitali. Wojskowi zajmowali się w nich triażem pacjentów, wspierali także personel medyczny w pracach administracyjnych. – Żołnierze z 9 Batalionu Dowodzenia mierzyli temperaturę pacjentów i prowadzili ewidencję w trzech szpitalach w Olsztynie, a z 9 Brygady Kawalerii Pancernej działali w placówkach w Braniewie i Ostródzie – mówi por. Karol Frankowski z sekcji prasowej 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze wspierali także pracowników 104 stacji sanitarno-epidemiologicznych. W Warszawie do tego działania zostali skierowani podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

600 żołnierzy, którzy utworzyli 182 zespoły wymazowe, pobrało w weekend ponad 10 tysięcy próbek od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Te działania były prowadzone zarówno z przyszpitalnych punktach pobrań, mobilnych typu drive-thru, a także w domach osób przebywających na kwarantannie i w domach pomocy społecznej.

Ale nie są to jedyne działania, jakie wojsko podejmuje w DPS-ach. W weekend żołnierze pracowali w 19 takich placówkach. Do każdej z nich, w zależności od lokalizacji, zostali skierowani terytorialsi z najbliższej brygady. Jak informuje płk Marek Pietrzak, oficer prasowy DWOT, zakres działań zależy od lokalnych potrzeb. – Na przykład, 5 Brygada OT pomaga, mierząc temperaturę pensjonariuszy i personelu, a także wspiera placówkę w pracach logistycznych, 10 BOT odpowiada za dystrybucję żywności, a 12 BOT pomaga w opiece nad pensjonariuszami – wylicza oficer.

W weekend ponad tysiąc żołnierzy skontrolowało 83 tysiące osób, które odbywają kwarantannę. – Większość takich działań realizujemy wspólnie z policjantami, jednak w siedmiu województwach funkcjonują już patrole składające się tylko z żołnierzy – mówi płk Pietrzak.

Przez cały czas żołnierze angażują się także w działania na terenach szpitali tymczasowych. Chodzi zarówno o wspieranie personelu placówek w opiece nad pacjentami, jak i o pomoc w organizowaniu kolejnych szpitali. W weekend żołnierze prowadzili prace budowlane na terenie placówek powstających m.in. w Płocku, Katowicach, Opolu i Warszawie. Wszystko wskazuje jednak na to, że takich działań będzie w przyszłości więcej. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poinformował dziś, że intensywne prace trwają także na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. To właśnie w tym miejscu powstaje jeden ze szpitali tymczasowych dla pacjentów chorych na COVID-19. Placówka, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny, ma być gotowa do działania pod koniec miesiąca. – W szpitalu zostanie przygotowanych 250 łóżek, w tym 30 łóżek dla pacjentów, którzy będą wymagać intensywnej opieki lekarskiej – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Szef MON zaapelował także do lekarzy i pielęgniarek, aby zasili szeregi personelu medycznego, który będzie pracował w szpitalu. Chętni mogą się zgłaszać za pośrednictwem portalu internetowego: szpitaltymczasowy.wim.mil.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cena wolności
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Weterani i bokser „Master”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Psiakrew, harmata!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO