moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie obowiązków rektora-komendanta w LAW

Szkoła Orląt jest jedyną uczelnią w Polsce, która kształci pilotów wojskowych. Do tej szkoły przyjeżdżają młodzi ludzie z każdego zakątka naszego kraju ponieważ chcą spełniać swoje marzenia. My te marzenia spełniamy – powiedział gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur podczas ceremonii przekazania obowiązków rektora-komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej.

Uroczystość odbyła się 4 grudnia 2020 r. w dęblińskiej Szkole Orląt. W obecności dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON Jakuba Mykowskiego obowiązki rektora-komendanta LAW przekazał gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, który kierował uczelnią przez ostatnie cztery lata. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztofa Cura. Najważniejszym punktem uroczystości była ceremonia symbolicznego przekazania sztandaru Lotniczej Akademii Wojskowej nowemu rektorowi-komendantowi.

Gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk podziękował wszystkim pracownikom Akademii za trud włożony w rozwój uczelni oraz resortowi obrony narodowej za wsparcie finansowe i merytoryczne działań LAW. Podkreślił, że Szkoła Orląt może poszczycić się najpotężniejszym lotniczym ośrodkiem szkoleniowym w Europie stworzonym dla podchorążych, a ostatnie cztery lata to okres znacznego rozwinięcia floty Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego. Przypomniał o mnogości inwestycji wykonanych i zaplanowanych w tym okresie (m.in. budowa hangaru i płyty postojowej dla samolotów, przebudowa internatu, hotelu, basenu klubu uczelnianego, biblioteki).

REKLAMA

Zwracając się do podchorążych gen. Krawczyk powiedział: - Drodzy mojemu sercu i mojej pamięci na zawsze podchorążowie. Jesteście wyjątkowi, wiecie o tym. Dziękuję Wam za wszystkie emocje, których mi dostarczyliście przez te prawie cztery i pół roku. Dziękuję za wyjątkowe przeżycia, za Wasze zaangażowanie, za Waszą odpowiedzialność, za Waszą determinacje w dążeniu do swoich marzeń i celów. Nie zgubcie tych swoich cech i nigdy ich nie zatraćcie.

Nawiązując do słów gen. Krawczyka nowy rektor-komendant LAW gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur powiedział: Zastanawiam się co jest łatwiejsze obejmowanie obowiązków czy ich zdawanie. Ze słów ustępującego rektora-komendanta wiemy, że nie jest to rzeczą łatwą. Oddać coś nad czym się czuwało, pracowało przez ostatnie cztery lata. Cieszę się, ze tak wiele rzeczy zostało zrobionych. Jesteśmy wszyscy tego udziałem, bo wielu z Państwa pracuje tu przez praktycznie całe zawodowe życie, ale jest jeszcze coś do zrobienia.

Gen. Cur przypomniał, że studia w Lotniczej Akademii Wojskowej to nie tylko szkolenie pilotów i nawigatorów, ale także szkolenie pilotów – operatorów bezzałogowych statków powietrznych, kontrolerów ruchu lotniczego, logistyków oraz studentów cywilnych i zagranicznych.

Nowy rektor-komendant wyraził przekonanie, że wszyscy pracownicy i żołnierze Akademii zrobią wszystko, aby dęblińska Uczelnia reprezentowała jak najwyższy poziom oraz podziękował przełożonym oraz dowódcom jednostek współpracujących z Szkołą Orląt za wsparcie okazane Uczelni.

Kończąc swe przemówienie gen. Cur życzył odchodzącemu rektorowi powodzenia na nowym stanowisku służbowym, a podchorążym spełnienia lotniczych marzeń.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.

Tekst: mjr Marek Kwiatek

red. PZ

autor zdjęć: Marta Serafin

dodaj komentarz

komentarze


Kto otrzyma Buzdygana?
 
Co ze sprawdzianem z WF?
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Bój o czarną perłę w koronie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Afganistan. Czas wracać do domu
Śląskie salwy
Raki w Toruniu
Kuźnie oficerskich kadr
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Tygrysi zlot myśliwców
Walka z niewidzialnym wrogiem
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Jak wojsko walczy z pandemią
Pomoc w walce z dezinformacją
Misje kształtują charakter
Polska stawia na fregaty Miecznik
Piekło Berlina
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
To było wyzwanie dla wszystkich
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nowy karabin z Tarnowa
Course on Diplomacy
AFN znów w oktagonie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
WOT szkoli snajperów
„Defender” dotarł do Europy
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rumuński „Scorpion Spring”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Nowe książeczki wojskowe
Wspólny wysiłek
Kara śmierci za życie Zofii
Sto sekund do zagłady
Szczepimy się
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Specjalsi lądują w wodzie
„Wolverine Strike” odpiera atak
„Czajka” po udanej operacji
Kurs na dyplomację
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Błękitni po raz trzeci w Libanie
BME pod znakiem „Miecznika”
MON robi zakupy amunicji
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO