moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pandemia nie zwalnia, wojsko również

Pomagają pracownikom szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych, centrów krwiodawstwa, a także opiekują się kombatantami. Tylko wczoraj na pierwszej linii frontu walki z pandemią COVID-19 było ponad sześć tysięcy żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Działania wojska przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka transmisji koronawirusa.

Największe siły wojsko skierowało do placówek ochrony zdrowia. Prawie 4 tys. żołnierzy wspiera personel 680 szpitali. W województwie pomorskim do takich działań zostali skierowani m.in. wojskowi z marynarki wojennej. – Marynarze wykonują zadania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w szpitalach w Trójmieście, Wejherowie, na Helu i w Kościerzynie. Zajmują się m.in. mierzeniem temperatury osób wchodzących na teren placówek, a także wspierają personel medyczny na oddziałach szpitalnych – informuje kmdr ppor. Radosław Pioch, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów. – Dzięki temu medycy mogą skoncentrować się na zadaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentom – dodaje.

W 370 szpitalach wojsko odpowiada za obsługę systemu służącego do monitorowania liczby wolnych łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Żołnierze pomagają również przy budowie 14 szpitali tymczasowych, m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Sopocie, Łodzi, Krakowie, Ostrołęce, Poznaniu, Zielonej Górze, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie i Warszawie.

Żołnierze oraz podchorążowie zostali skierowani także do 164 stacji sanitarno-epidemiologicznych. W Warszawie pracowników tego typu placówek wspierają podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej, a w Koszalinie – wojskowi z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. – Żołnierze kontaktują się z pacjentami, informują ich o konieczności izolacji lub kwarantanny oraz udzielają odpowiedzi na pytania – mówi kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy CSSP. Ponadto wojsko wspiera regionalne centra krwi i krwiodawstwa. Żołnierze nie tylko honorowo oddają krew (dzięki nim od marca udało się zgromadzić ponad 5 tys. litrów krwi) i osocze, lecz także pomagają w ich transporcie do placówek medycznych.

Każdego dnia wojsko pobiera wymazy od potencjalnych nosicieli wirusa. Tylko wczoraj takie zadania wykonywało 750 żołnierzy. Utworzyli oni 302 zespoły wymazowe, które pobierały próbki do badań w 256 przyszpitalnych punktach, a także w 13 typu drive-thru, zlokalizowanych w Olsztynie, Elblągu, Radomiu, Chojnicach, Toruniu, Inowrocławiu, Włocławku, Grudziądzu, Bydgoszczy (tu działają dwa punkty), Poznaniu, Cieszynie i Szczecinie. W czwartek wojskowi pobrali 8332 wymazy, co stanowi 22 proc. wszystkich próbek pobranych w Polsce.

Wojsko pamięta także o tych, którzy wsparcia potrzebują najbardziej, czyli o seniorach. – Żołnierze WOT i wojsk operacyjnych wspierają 30 domów pomocy społecznej, a także 20 organizacji pozarządowych, które opiekują się kombatantami – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. – Żołnierze dostarczają osobom starszym posiłki, leki, a w razie konieczności robią także zakupy. Takiej pomocy udzieli już 550 kombatantom – dodaje. Pułkownik Pietrzak przypomina, że każdego dnia do wojska spływają nowe wnioski od organizacji pozarządowych i ośrodków pomocy społecznej z prośbą o wsparcie. Tylko wczoraj takich wniosków było 77, a od początku pandemii ponad 14,5 tys.

W czwartek w całym kraju we wszystkie działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa było zaangażowanych 6384 żołnierzy, przy czym 3251 z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych i 2800 z wojsk obrony terytorialnej, a także z Dowództwa Garnizonu Warszawa i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ramię w ramię współpracują z nimi podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych.

Ale to nie wszystko. Cały czas w gotowości pozostają także żołnierze z tzw. grup dezynfekcyjnych, którzy w razie konieczności zajmą się przeprowadzaniem dekontaminacji pomieszczeń czy sprzętu, oraz medycy wyposażeni w 32 pojazdy sanitarne do transportu chorych. Wojsko utrzymuje także 6 lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, które mają wspierać personel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19. W walkę z epidemią zaangażowały się również wojskowe placówki medyczne: 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa 7 wojskowych laboratoriów do wykonywania takich badań, w tym 2 mobilne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 16 bsap, 1 WBPanc, WOT, 18 DZ, 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO