moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wsparcie wojska wciąż potrzebne

Prawie 6400 żołnierzy przez ostatnie trzy dni było zaangażowanych w walkę z pandemią. Pobierali wymazy do badań, pomagali w szpitalach, udzielali wsparcia stacjom sanepidu i centrom krwiodawstwa. O tym, że pomoc wojskowych jest cały czas potrzebna, świadczą statystyki: poprzez aplikację „Platforma wsparcia WOT” różnego rodzaju instytucje złożyły 15 tys. wniosków o wsparcie.

W ramach operacji „Trwała odporność” najwięcej żołnierzy zostało skierowanych do wsparcia szpitali. Żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialnych pomagali w 673 placówkach medycznych na terenie całego kraju. Wojskowi zajmują się m.in. mierzeniem temperatury, zbieraniem wywiadu epidemicznego oraz wstępną segregacją pacjentów. W 370 szpitalach wprowadzają także dane do elektronicznego systemu ewidencji medycznej. Przez weekend trwały też prace przy budowie tymczasowych szpitali covidowych. Mundurowi pracowali m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Warszawie, Sopocie, Krakowie, Katowicach i Szczecinie.

Od piątku wojskowi wykonali też ponad 14 tys. wymazów w kierunku Sars-CoV-2. Próbki do badań pobierali w 13 punktach Test&Go oraz przy 258 szpitalach. Testy na obecność koronawirusa wykonywali także żołnierze działający w składzie 302 mobilnych zespołów wymazowych. Docierają oni do osób przebywających na kwarantannie czy podopiecznych domów pomocy społecznej. To nie wszystko. Wojskowi działali także z policją. Sprawdzali osoby przebywające na kwarantannie i przez trzy dni dotarli pod 84 tys. adresów.

Żołnierze pomagali w pracach administracyjno-biurowych w 166 stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz 30 stacjach krwiodawstwa. W tych ostatnich zajmowali się m.in. wstępną segregacją potencjalnych dawców oraz transportem krwi. – Nie zapominamy o najbardziej potrzebujących. Żołnierze udzielili wsparcia 27 domom pomocy społecznej i bezpośrednio pomogli 499 kombatantom oraz 58 seniorom – informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u. – 115 żołnierzy przez weekend wspierało także 20 organizacji pozarządowych. Chodzi tu m.in. o lokalne oddziały Caritas czy Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich – dodaje.

Terytorialsi cały czas zbierają także dane dotyczące zainteresowania projektem „Łączymy na Święta”. Zgodnie z jego zamysłem żołnierze WOT-u umożliwią pacjentom szpitali, podopiecznym DPS-ów oraz osobom, które w czasie świątecznym muszą pozostać w izolacji, połączenia wideo z rodzinami.

– O tym, że pomoc wojska w pandemii jest cały czas potrzebna, świadczą też nasze statystyki dotyczące wykorzystania aplikacji „Platforma wsparcia WOT”. Poprzez działającą od marca aplikację zarejestrowano już 15 tys. wniosków o wsparcie, z tego aż 5 tys. próśb o pomoc skierowano do 1 Podlaskiej Brygady OT – mówi rzecznik WOT-u. Najczęściej z tej drogi korzystają wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, ośrodki pomocy społecznej, wydziały i zespoły zarządzania kryzysowego, szpitale, centra krwiodawstwa, organizacje charytatywne oraz domy dziecka. Żołnierze zajmują się m.in. dostawą sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej, płynów do dezynfekcji oraz dystrybucją żywności dla najbardziej potrzebujących. Wspierają także personel medyczny w pobieraniu wymazów czy kierowaniu ruchem pacjentów w placówkach zdrowia.

Nie maleje też liczba żołnierzy oddających krew. Dziś w Warszawie krwią dzielą się podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej oraz pracownicy i żołnierze Ministerstwa Obrony Narodowej. Natomiast mundurowi, którzy przeszli zakażenie COVID-19 dołączają do akcji „Pokonałeś koronawirusa – oddaj osocze”. W minionym tygodniu osocze oddało m.in. kilkunastu specjalsów z JW Agat, żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Jutro osocze odda natomiast ponad 20 spadochroniarzy 6 Batalionu Logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 1 psap, 1BPanc,

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak wyszkolić pilota F-16?
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Weterani i bokser „Master”
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO