moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierskie wsparcie na święta

Tych planów pandemia nie pokrzyżowała – żołnierze, jak co roku, zorganizowali w całym kraju zbiórki świątecznych prezentów dla najmłodszych. Zebrane zabawki, gry planszowe i słodycze trafią do podopiecznych domów dziecka, najmłodszych pacjentów hospicjów i rodzin w trudnej sytuacji finansowej. Do akcji prowadzonych przez mikołajów w mundurze może dołączyć każdy z nas.

Zaangażowanie żołnierzy w zbiórki charytatywne i świąteczne akcje wsparcia to już tradycja. Mimo pandemii i wprowadzonych ograniczeń wojskowi nie chcą zostawiać w tym roku najmłodszych bez gwiazdkowych prezentów. W całym kraju trwają zbiórki świątecznych podarunków. Przykład? Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, którzy wpadli na pomysł akcji nazwanej „MoroMikołaje”. Zbierają przede wszystkim słodycze, gry, puzzle i zabawki edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Mój Dom” w Ornecie. – Wcześniej pomagaliśmy większym placówkom, np. w Elblągu, teraz postanowiliśmy wspomóc niewielki „Mój Dom”. Mieszka tam czternaścioro naprawdę fajnych dzieci w wieku od roku do 18 lat – mówi kpr. Krzysztof Caban z 43 Batalionu. Dodaje, że zbiórka spotkała się z dużym zainteresowaniem. Póki co, najwięcej jest łakoci. – Większość osób przynosi słodycze, bo to prezent neutralny i można go wręczyć niezależnie od wieku dziecka. Ale zebraliśmy również sporo zabawek, które podzielimy między maluchy, przedszkolaki i młodzież szkolną – mówi kpr. Caban. Do paczki „MoroMikołaja”, która będzie przekazana dla podopiecznych „Mojego Domu”, można wrzucić też artykuły higieniczne oraz pielęgnacyjne. Chodzi o wszelkiego rodzaju szampony, żele pod prysznic i balsamy. Akcja trwa do 20 grudnia, dwa dni później prezenty zostaną przekazane.

 

Świąteczną zbiórkę dla najmłodszych prowadzą żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej. Tu do worków z prezentami trafiają zabawki, przedmioty i przybory szkolne oraz słodycze. – Ubiegłoroczna akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy do rozdania ponad tysiąc zabawek i jeszcze w ostatniej chwili szukaliśmy dodatkowych placówek, do których mogliśmy przekazać podarunki – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji.

W tym roku do akcji zachęcili żołnierzy sami mieszkańcy Siedlec, którzy pytali o nią już w listopadzie. Wojskowi nie byli jednak pewni, czy zbiórka, z racji obostrzeń związanych z epidemią, będzie mogła się odbyć. Dlatego o opinię poprosili siedlecki sanepid. – Otrzymaliśmy informację, że możemy ją przeprowadzić, pod warunkiem że po zakończeniu zbiórki, a przed przekazaniem podarunków dzieciom, zebrane rzeczy pozostaną przez 48 godzin w kwarantannie – dodaje major.

Zbiórka potrwa do 20 grudnia. Każdy, kto chce się do niej przyłączyć, może przynieść prezent do otwartego całą dobę biura przepustek 18 Dywizji. W przyszłym tygodniu podarunki zostaną wręczone dzieciom z ubogich rodzin, domów dziecka oraz małoletnim pacjentom placówek medycznych w Siedlcach.

Niektóre jednostki zdążyły już przekazać zebrane przez siebie rzeczy. Tak stało się np. w Krakowie, gdzie żołnierze i pracownicy wojska 5 Batalionu Dowodzenia obdarowali Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Do placówki trafiły najpotrzebniejsze rzeczy, w tym chusteczki higieniczne i nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, kremy hipoalergiczne. Najmłodsi pacjenci otrzymali natomiast gry edukacyjne, zabawki i słodycze. – Hospicjum to miejsce szczególne, tym bardziej gdy jego pacjentami są bardzo małe dzieci. Dlatego po raz drugi postanowiliśmy wesprzeć akurat tę placówkę – mówi ppor. Zbigniew Czapik z 5 bdow.

Świąteczną akcję przeprowadzili także żołnierze 15 Mazurskiego Batalionu Saperów. Wraz ze Stowarzyszeniem „Saper Orzysz zbierali niezbędne produkty higieniczne i spożywcze dla podopiecznych Hospicjum Domowego NZOZ w Olsztynie. Podarunki przekazywali nie tylko żołnierze, lecz także prywatni darczyńcy i lokalni przedsiębiorcy. Później wojskowi przetransportowali paczki do Olsztyna.

Gwiazdkowe upominki otrzymali już podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” w Radomiu i Placówki Socjalizacyjnej „Panda” w Kozienicach. Żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu przekazali, przygotowane we współpracy z Radomskim Bankiem Żywności, paczki i słodycze. Z kolei żołnierze 64 Batalionu Lekkiej Piechoty już na początku grudnia wsparli akcję „MoroMikołajów” w Płocku. Żołnierze zbierali m.in. słodycze. Wraz z innymi prezentami trafiły one do dzieci z placówek opiekuńczych, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych i oddziału pediatrycznego Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku.

Żołnierze nie zapomnieli również o mikołajkach dla najmłodszych. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wspólnie urządzili imprezę mikołajkową dla dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu. Kilka tygodni wcześniej wielkopolscy terytorialsi pojawili się w placówce, by przez krótki czas zastąpić opiekunów dzieci, przebywających na kwarantannie lub zwolnieniach lekarskich z powodu COVID-19. Czworo żołnierzy WOT-u zapewniło całodobową opiekę, w tym także pomoc w nauce i zabawę. Później dzieci zostały zaproszone do poznańskiego centrum szkolenia, by z bliska zobaczyć jak wygląda wojskowa służba. Małoletni goście żołnierzy dostali też świąteczne upominki.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowało z kolei akcję zachęcają do pomocy innym. Uczestnicy wyzwania mieli przysłać zdjęcia z prowadzonych przez siebie działań pomocowych. Warunek był taki, aby fotografia przedstawiała osobę ubraną w czapkę Mikołaja. – Okres przedświąteczny sprzyja pomaganiu. Zachęcaliśmy więc do dzielenia się dobrem i pokazania, jak ważna jest troska o innych. Otrzymaliśmy m.in. zdjęcia z działań na rzecz seniorów, a także dzieci niepełnosprawnych – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.”

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ, 5 Batalion Dowodzenia, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, st. szer. Emilia Antoniak

dodaj komentarz

komentarze


Cena wolności
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hiszpański palimpsest
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Weterani i bokser „Master”
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO