moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cywile dostają kolejną szansę, by zostać komandosem

Potrzebujemy ludzi mądrych, sprawnych fizycznie, odważnych i gotowych do poświęceń – mówi płk Wojciech Smołuch, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Jednostka, zgodnie z decyzją szefa MON-u, rozpoczyna nabór cywilów, którzy chcą zostać komandosami. Zanim jednak śmiałkowie trafią na półroczny kurs podstawowy JATA, będą musieli przejść selekcję.

Zgodę na rozpoczęcie naboru cywilów do służby kandydackiej minister Mariusz Błaszczak podpisał na początku grudnia. Jak wynika z dokumentu, na półroczny kurs do Ośrodka Szkolenia Lądowego w Lublińcu będzie można skierować maksymalnie 30 elewów. Szkolenie ma się odbyć w 2021 roku.

Ci, którzy chcą zostać komandosami, powinni jak najszybciej zgłosić się do właściwej, według swojego adresu zamieszkania, wojskowej komendy uzupełnień i złożyć wniosek o powołanie do służby. To dopiero początek procedury. Każdy zainteresowany służbą wśród specjalsów musi także udać się do wybranej przez siebie jednostki wojsk specjalnych (pobrać na stronie internetowej danej jednostki odpowiednie wzory wymaganych dokumentów: podanie, ankieta itp.), by złożyć podanie o udział w szkoleniu sprawdzającym, potocznie nazywanym selekcją. To warunek, obowiązek, bowiem tylko cywil, który przejdzie selekcję, może zostać przyjęty na półroczny kurs JATA. Prowadzą go instruktorzy Ośrodka Szkolenia Lądowego w Lublińcu, jednostki podległej Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

O służbę w wojskach specjalnych mogą się ubiegać osoby pełnoletnie, posiadające polskie obywatelstwo i niekarane. Muszą legitymować się co najmniej wykształceniem gimnazjalnym i być zdolne do zawodowej służby wojskowej oraz służby w pododdziałach powietrznodesantowych. Oczywiście kandydaci z wyższym wykształceniem, którzy mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów, znają języki obce i mają inne, przydatne w wojsku kwalifikacje, otrzymają w czasie rekrutacji dodatkowe punkty.

– Potrzebujemy ludzi mądrych, sprawnych fizycznie, odważnych i gotowych do poświęceń. Właściwie zmotywowanych i pełnych pasji – mówi płk Wojciech Smołuch, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. – Cywile mają szansę dołączyć do elitarnych jednostek Wojska Polskiego, ale muszą dać z siebie wszystko. Mamy miejsca tylko dla najlepszych – podkreśla oficer.

Przed rozpoczęciem kursu wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną z komendantem Centrum Szkolenia WS i psychologiem. Sprawdzona zostanie ich ogólna znajomość języka angielskiego i motywacja do służby.
W czasie półrocznego szkolenia elewi mają być skoszarowani w Lublińcu. Będą się uczyć podstaw żołnierskiego rzemiosła, przejdą także szkolenie specjalistyczne, typowe dla wojsk specjalnych. Na każdym etapie kursu zostaną ocenieni przez instruktorów. Ukończenie kursu JATA otworzy przed nimi drogę do służby w zespołach bojowych. Zanim jednak staną się pełnoprawnymi operatorami, będą musieli ukończyć roczny kurs bazowy w swoich jednostkach.

Nowe zasady

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych powstało pod koniec ubiegłego roku. To kolejna, obok Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, GROM-u, JWK, Agatu, Nila i Formozy, jednostka tego rodzaju sił zbrojnych. Centrum tworzy komenda w Krakowie oraz kilka ośrodków: Lądowy w Lublińcu, Nurkowy w Gdyni, Spadochronowo-Desantowy w Krakowie i Poligonowy na Kaszubach. Jednym z głównych zadań Centrum jest szkolenie kandydatów z cywila, którzy chcą służyć jako operatorzy. W przyszłości CSWS będzie prowadzić także kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne dla komandosów. Co ważne, instruktorami Centrum są żołnierze zawodowi i emerytowani specjalsi.

Pierwszy kurs dla cywilów miał się rozpocząć jeszcze w tym roku. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa odroczono nabór kandydatów. – Podczas jesiennych selekcji prowadzonych przez jednostki specjalne okazało się, że kandydaci z cywila po prostu nie dają sobie rady. Niektórzy odpadali już po pierwszym dniu – przyznaje płk Smołuch. – Naszym wymaganiom sprostało kilku kandydatów i to właśnie oni jako pierwsi rozpoczną w lutym 2021 roku półroczny kurs JATA – mówi komendant CSWS. Kolejni ochotnicy, którzy wnioski o powołanie złożą do końca marca, mają szansę na rozpoczęcie szkolenia w drugiej połowie roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Głos z katyńskich mogił
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Animus Fortis, czyli mężny duch
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO