moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko kontra pandemia

Wspierają personel placówek medycznych, pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli koronawirusa, a także oddają krew i osocze. Dziś żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Poinformował również, że przed nimi nowe zadania. – Wojsko Polskie będzie pomagać tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja – zapewnił.

O tym, jak Wojsko Polskie zaangażowało się w walkę z pandemią, mówił dziś w sejmie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Przypomniał, że żołnierze zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej są zaangażowani w działania antycovidowe na terenie kraju od marca. – Obecnie każdego dnia około 10 tys. żołnierzy walczy z pandemią, a kolejne 10 tys. pozostaje w gotowości do podjęcia tych działań – zaznaczył. Wyjaśnił, że wojsko pomaga przy budowie szpitali tymczasowych, wspiera personel placówek medycznych oraz pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, a także pobiera wymazy od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa.

 

Tylko wczoraj do działań przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii zostało skierowanych 6496 wojskowych, przy czym 3247 z nich służy w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 48 – w Inspektoracie Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych, 174 – w Dowództwie Garnizonu Warszawa, 2779 – w WOT, natomiast 248 to podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Najwięcej, bo ponad 3200 żołnierzy pomagało personelowi i pracownikom szpitali oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojskowi pobierali próbki do badań od potencjalnych nosicieli wirusa w 263 przyszpitalnych punktach pobrań oraz 12 typu „drive&thru” (żołnierze pobrali wczoraj 9357 próbek, co stanowi 30% wszystkich wymazów pobranych w Polsce). Wspólnie z policjantami kontrolowali osoby poddane kwarantannie, a także pomagali podopiecznym domów pomocy społecznej.

Prawie 700 żołnierzy skierowała do antycovidowych działań 18 Dywizja Zmechanizowana. – Żołnierze z Żelaznej Dywizji wspierają personel niemal stu placówek ochrony zdrowia, w których odpowiadają za triaż pacjentów oraz wykonują prace administracyjne czy logistyczne – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. – Utrzymujemy także w gotowości grupy dezynfekcyjne, które zajmują się odkażaniem pomieszczeń i sprzętu oraz karetek, w których przebywały osoby chore na COVID-19. W gotowości jest również 14 zespołów interwencji kryzysowych, które w razie konieczności zajmą się transportem nosicieli wirusa do miejsca izolacji.

Wojskowi z 18 DZ, którzy chorowali na COVID-19, odpowiedzieli na apel ministra obrony narodowej i regularnie zgłaszają się do centrów krwiodawstwa, gdzie oddają osocze. Jako pierwszy na ten krok zdecydował się gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji. – W naszej dywizji nie trzeba nikogo zachęcać, aby poddał się tej procedurze. Zdajemy sobie sprawę, jakie to ważne. Jeden z żołnierzy, którzy służą w Siedlcach, bardzo ciężko przechodził COVID-19 i przyznał, że poczuł się lepiej dopiero wtedy, kiedy otrzymał osocze – mówi mjr Lipczyński. W centrach krwiodawstwa stawili się między innymi pancerniacy z Wesołej. – W 1 Brygadzie Pancernej już kilka razy zorganizowaliśmy takie akcje. Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze co tydzień, dlatego przed nami kolejne związane z tym przedsięwzięcia – zaznacza ppor. Jacek Piotrowski, rzecznik 1 BPanc.

Minister Błaszczak poinformował w środę posłów, że od marca do połowy grudnia żołnierze oddali łącznie ponad 11 tys. l krwi, a dwustu ozdrowieńców w mundurach – osocze.

Ale to nie wszystko. Szef MON mówił także, że wkrótce wojskowi otrzymają kolejne zadania. Między 21 a 24 grudnia terytorialsi, w ramach Akcji „Łączymy na Święta”, zorganizują wideopołączenia, za pośrednictwem których pacjenci szpitali czy podopieczni DPS-ów będą mogli porozmawiać z bliskimi. Wojsko Polskie wkrótce ma się zaangażować w realizację Narodowego Programu Szczepień. Żołnierze utworzą mobilne zespoły szczepień, będą także odpowiedzialni za dystrybucję szczepionek. Do programu zostało zakwalifikowanych 13 wojskowych szpitali.

– Przez ostatnie miesiące żołnierze udowodnili, że na ich pomoc zawsze można liczyć. Są w stanie dostosować się do każdych okoliczności i wspierać innych niemal w każdym obszarze funkcjonowania państwa. Chciałbym podziękować im za tytaniczną pracę, jaką wykonują każdego dnia – mówił minister Błaszczak. – Wojsko Polskie będzie pomagać tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, 5 bsp, CSWL, 16 bsap, grafika: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strażacy ruszają do akcji
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO