moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Znamy drużyny fazy pucharowej konkursu „EkstraKLASA Wojskowa"

Zakończyły się eliminacyjne zmagania uczniów klas mundurowych w pierwszym w historii Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim. Do kolejnego etapu przeszło 16 najlepszych z 99 trzyosobowych reprezentacji szkół średnich. Osiem par drużyn, wylosowanych podczas transmisji na żywo, zmierzy się ze sobą tuż po feriach zimowych.

Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w wojsku. Organizowane jest z inicjatywy Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, a jego uczestnikami są uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego.

Do udziału w turnieju zgłosiło się 99 reprezentacji ze szkół średnich współpracujących z MON. W poniedziałek niemal 300 uczniów przystąpiło do pierwszego, eliminacyjnego etapu konkursu. Każda z reprezentacji miała czas do środy, by odpowiedzieć na 50 losowo wybranych przez komputer pytań z różnych dziedzin. Oprócz tych sprawdzających wiedzę o wojskowości, sprzęcie czy strukturze armii, pojawiły się także pytania dotyczące ochrony środowiska czy kultury zachowania się na drodze.

– Przygotowywaliśmy się, wykorzystując m.in. materiały do samokształcenia udostępnione na platformie e-learningowej MON, ale podczas testu przydała nam się też wiedza wyniesiona z lekcji przysposobienia wojskowego. Test nie był łatwy, pytania dotyczyły głównie wojskowości, w tym kompetencji dowódcy, struktury armii. Dużym zaskoczeniem okazały się dla nas pytania z ekologii i ochrony środowiska, dotyczące np. rodzajów odpadów niebezpiecznych – mówi Kacper Wietrzyński, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej.

Po zakończeniu testu punkty zdobyte przez każdego z uczniów zostały zsumowane i złożyły się na wynik drużyny. Do kolejnego etapu przeszło szesnaście najlepszych ekip. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Skórczu oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie. Ekipa szkoły ze Środy Wielkopolskiej zajęła 7. miejsce. – To dla nas duży sukces. Choć zdajemy sobie sprawę, że w dalszej rywalizacji poprzeczka będzie ustawiona jeszcze wyżej, będziemy się starać zajść jak najdalej – mówi Kacper Wietrzyński, z którym w ekipie byli także Miłosz Tomaszewski i Kacper Mościpan.

Po zakończeniu etapu eliminacyjnego do uczestników turnieju zwrócił się gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. – Mogliśmy wybrać tylko 16 szkół, ale niezwykle istotne jest to, że aż 99 placówek wzięło udział w naszym konkursie. To nasz wspólny sukces. Wszystkim uczestnikom dziękuję, a najlepszym gratuluję – mówił generał.


Film: Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”

Kolejne etapy będą się obywać w tzw. systemie pucharowym, tzn. boje toczyć będą pary szkół, a do następnej rundy kwalifikował się będzie zwycięzca takiego pojedynku. W ten sposób wyłonione zostaną dwie najlepsze drużyny, które zmierzą się w wielkim finale. Niezbędne było więc przeprowadzenie losowania turniejowej drabinki. – W obecnej sytuacji związanej z epidemią nie było możliwe, aby losowanie zorganizować z udziałem uczniów. Dlatego, by zachować zasady przejrzystości i uczciwości, losowanie było transmitowane on-line na naszym profilu na FB – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji BdsPZŻR. W ten sposób wyłoniono osiem par, które zmierzą się w kolejnym teście wiedzy tuż po zimowych feriach. Ostatnim etapem będzie finałowa rozgrywka dwóch najlepszych reprezentacji. Ekipa, która zwycięży, otrzyma tytuł mistrza „EkstraKLASY Wojskowej" i puchar przechodni. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc MON przewiduje nagrody rzeczowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran; grafika: Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Pod skrzydłami Kormoranów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kolejne FlyEye dla wojska
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wytropić zagrożenie
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rekordziści z WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO