moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe zasady współpracy MON z proobronnymi

Organizacje pozarządowe, których członkowie cechują się umiejętnościami instruktorskimi, będą mogły szkolić uczniów klas mundurowych czy też studentów z Legii Akademickiej. Taką możliwość wprowadza nowa decyzja MON o współpracy tych podmiotów z resortem obrony.

Współpraca wojska z organizacjami pozarządowymi, proobronnymi i innymi partnerami społecznymi to ważny i funkcjonujący od wielu lat element działalności Wojska Polskiego. Jej celem jest angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz obronności, kształtowanie postaw proobronnych, a także edukacja obronna społeczeństwa, głównie młodzieży. – Dzięki takiej współpracy budujemy społeczne zaplecze Wojska Polskiego. W efekcie przekłada się to na pozytywny wizerunek wojska i zainteresowanie młodych ludzi służbą, a w konsekwencji na skuteczniejszy nabór do armii – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Przepisy dotyczące wspomnianej współpracy obowiązywały od 2009 roku. Zmiany, które w tym czasie nastąpiły w wojsku, wymusiły konieczność dostosowania ich do aktualnych potrzeb i wyzwań. Dlatego w resorcie obrony narodowej od kilku miesięcy trwały prace nad przygotowaniem nowej decyzji MON-u w tej kwestii. Dokument podpisany przez ministra Mariusza Błaszczaka obowiązuje od 21 grudnia.

Uwzględniono w nim między innymi zmianę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, powstanie wojsk obrony terytorialnej, a także powołanie 10 stycznia 2020 roku Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Instytucja ta niemal od roku monitoruje i nadzoruje współpracę resortu z partnerami społecznymi.

Na nowo zostały też określone cele wojska do osiągnięcia we współpracy z organizacjami proobronnymi. Pod uwagę mają być brane między innymi wzrost liczebności Sił Zbrojnych RP, w tym rezerw osobowych, wykorzystanie potencjału organizacji proobronnych w działalności na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz ich zaangażowanie w upowszechnianie w społeczeństwie umiejętności i wiedzy obronnej. Jako priorytetowe mają być traktowane te przedsięwzięcia, które są realizowane z partnerami społecznymi w ramach MON-owskich projektów, w tym oddziałów przygotowania wojskowego, certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, programu cyber.mil z klasą czy Legii Akademickiej.

Umowa partnerska

Nowością będzie możliwość zawarcia tzw. partnerskiej umowy proobronnej z resortem. – W ten sposób chcemy wyselekcjonować pewną grupę organizacji pozarządowych, które mając potencjał instruktorski, będą mogły wesprzeć armię na przykład w kwestiach szkolenia młodzieży objętej programami resortowymi: OPW, CWKM i cyber.mil z klasą. Obecnie tym zadaniami są obciążone jednostki wojskowe, a z racji codziennych zadań takie wsparcie nie zawsze jest możliwe w pełnym wymiarze – tłumaczy ppłk Krzyżanowski.

Podpisując wspomnianą umowę, organizacja będzie zobligowana do angażowania się w przedsięwzięcia resortu związane z upowszechnianiem umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa oraz podnoszenia kwalifikacji swoich członków w celu wykorzystania ich wiedzy i umiejętności w szkoleniu młodzieży. W zamian za to organizacje będą mogły liczyć na szkolenia z wykorzystaniem infrastruktury, sprzętu i kadry jednostek wojskowych. Dodatkowym plusem mają być preferencje przy zakupie wyprzedawanego przez wojsko zbędnego sprzętu.

Warunkiem podpisania umowy partnerskiej będzie przedstawienie zaświadczenia o posiadaniu umiejętności instruktorskich w jednym z czternastu obszarów szkoleniowych. Są to: musztra, łączność, wychowanie fizyczne, terenoznawstwo, poszukiwanie i ratownictwo, bezpieczeństwo informatyczne, taktyka, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, powszechna obrona przeciwlotnicza oraz szkolenia: strzeleckie, medyczne, logistyczne i inżynieryjno-saperskie. – Co ważne, w zależności od liczebności organizacji będzie wymagana odpowiednia liczba instruktorów posiadających umiejętności prowadzenia szkolenia w kilku obszarach. Im większa organizacja, tym wymagania będą większe – mówi ppłk Krzyżanowski. W przypadku organizacji liczącej stu członków, przynajmniej dziesięciu z nich będzie musiało legitymować się umiejętnościami instruktorskimi co najmniej w dwóch obszarach szkoleniowych. Z kolei organizacja czterystuosobowa będzie musiała mieć 40 członków – instruktorów z uprawnieniami w co najmniej trzech obszarach szkoleniowych.

W nowych przepisach uwzględniono możliwość zawarcia z MON-em porozumienia o współpracy. To nadal będzie podstawowa forma kooperacji organizacji proobronnych z resortem i wojskiem. Na podstawie takiego porozumienia będzie regulowana między innymi organizacja wspólnych przedsięwzięć, obchodów świąt czy szkoleń. Warunkiem zawarcia porozumienia będzie, tak jak dotąd, wystąpienie z wnioskiem do dowódcy jednostki lub szefa MON. Poza dotąd obowiązkowymi załącznikami (uzasadnienie wniosku, odpis z KRS, statut oraz sprawozdanie z działalności w ostatnim roku) partnerzy społeczni zostali zobowiązani dodatkowo do przedstawienia oświadczeń potwierdzających między innymi zachowanie neutralności w sprawach politycznych i niekaralność oraz brak zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Front przy biurku
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO