Konkurs MON na najlepszą pracę inżynierską, magisterską i rozprawę doktorską dotyczącą technologii, inżynierii kosmicznej i satelitarnej cieszył się sporym zainteresowaniem. Naukowcy zgłosili ponad 50 rozpraw o różnej tematyce. Dziesięciu badaczy, których prace mają największy potencjał do wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP, otrzyma w sumie 86 tysięcy złotych.
Ministerstwo Obrony Narodowej na początku września ogłosiło konkurs „Kosmos i autonomia”. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 50 naukowców z ośrodków akademickich w całej Polsce. Przedstawili oni prace badawcze z zakresu technologii, techniki, inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz systemów autonomicznych. Konkursowi MON przyświecały dwa główne cele. Po pierwsze chodziło o promocję osiągnięć polskich studentów i doktorantów oraz o popularyzację wiedzy. Ale intencją kierownictwa resortu było też to, by spośród rozpraw naukowych wybrać prace, które mogą mieć znaczący wpływ na obronność lub bezpieczeństwo kraju.
Ministerstwo do udziału w konkursie zaprosiło naukowców, którzy zajmują się m.in. wykorzystaniem różnego rodzaju technologii, techniki kosmicznej i satelitarnej do obserwacji ziemi, budowy świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, ale także telekomunikacji i nawigacji satelitarnej. Ponadto resort obrony poszukiwał opracowań dotyczących systemów autonomicznych, które w pewnych okolicznościach mogą zastąpić człowieka – np. w warunkach szczególnie trudnych lub niebezpiecznych. „Kosmos i autonomia” był konkursem skierowanym także do naukowców badających tematykę sztucznej inteligencji oraz systemów pomagających w wykrywaniu, przechwytywaniu oraz neutralizowaniu wrogich obiektów autonomicznych.
Kosmos uznany został przez przywódców NATO za piątą domenę operacyjną, dlatego też ministerstwo obrony chce rozwijać zdolności i w tej dziedzinie. W tym roku powołano np. pełnomocnika MON do spraw przestrzeni kosmicznej, który jednocześnie stanął na czele Departamentu Innowacji. Przedstawiciele ministerstwa obrony podkreślają, że zależy im na wiedzy młodych i zdolnych naukowców, a tematyka konkursu nie była przypadkowa, bo zarówno systemy autonomiczne, jak i techniki kosmiczne zostały uznane przez NATO za tzw. technologie przełomowe, których rozwój wpływa na uzyskanie przewagi na współczesnym i przyszłym polu walki.
Zgłoszone do konkursu prace naukowe oceniane były w dwóch skalach: merytoryczną wartość pracy oceniali naukowcy, a oficerowie jako eksperci w poszczególnych dziedzinach wojskowości oceniali utylitaryzm, czyli potencjalną przydatność w siłach zbrojnych.
Laureaci konkursu otrzymają w sumie 86 tysięcy złotych. Kapituła, pod przewodnictwem dyrektora Departamentu Innowacji płk. Marcina Górki, nagrodziła prace w czterech kategoriach:
W kategorii I – za najlepszą pracę inżynierską i magisterską z zakresu technologii, technik i inżynierii kosmicznej i satelitarnej:
I nagroda – Mateusz Wojtunik za pracę magisterską pt. „Opracowanie i walidacja modelu matematycznego złącza manipulatora satelitarnego”
II nagroda – Damian Kaniewski za pracę magisterską pt. „Symulacja propagacji frontu spalania w silniku rakietowym na stały materiał pędny z wykorzystaniem metody poziomic”
III nagroda – Martyna Wardzińska za pracę inżynierską pt. „Projekt kompaktowego teleskopu zwierciadlanego”
W kategorii II – za najlepszą pracę inżynierską i magisterską z zakresu technologii, technik i inżynierii systemów autonomicznych:
I nagroda ex aequo:
– Kinga Reda za pracę magisterską pt. „Maskowanie cyfrowe zobrazowań satelitarnych”
– Rafał Szczepanik za pracę magisterską pt. „Integracja odbiornika GPS i mapy cyfrowej z dopplerowskim systemem lokalizacji emiterów radiowych”
II nagroda – Michał Klapo-Malczyk za pracę magisterską pt. „Analiza numeryczna sterowanego lotu pocisku rakietowego”
III nagroda – Dawid Adamski za pracę magisterską pt. „Model komputerowy układów sterowania położeniem satelity Cube klasy 1U”
W kategorii III – za najlepszą rozprawę doktorską z zakresu technologii, technik i inżynierii kosmicznej:
I nagroda – Dawid Kuchta za rozprawę doktorską pt. „Zastosowanie mikrofalowych tranzystorów GaN HEMT we wzmacniaczach mocy dla radarowych modułów N/O”
II nagroda – Artur Gromek za rozprawę doktorską pt. „Niekoherentne metody wykrywania zmian w obrazach radarowych”
W kategorii IV – za najlepszą rozprawę doktorską z zakresu technologii, technik i inżynierii systemów autonomicznych:
I nagroda - Michał Czubenko za rozprawę doktorską pt. „Antropoidalny Model Inteligentnego Systemu Decyzyjnego dla Jednostek Autonomicznych”
Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zorganizować drugą edycję konkursu w przyszłym roku.
autor zdjęć: Ondřej Šponiar/ Pixabay
komentarze