moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na świątecznym posterunku

Nadchodzące święta dla żołnierzy będą czasem służby. Dotychczasowe wnioski o wsparcie ze strony wojska jakie wpływają do Brygad OT i Dowództwa WOT wskazują, że każdego dnia w czasie Świąt Bożego Narodzenia w działania przeciwkryzysowe będzie zaangażowanych nawet 2,5 tysiąca żołnierzy.

Najwięcej żołnierzy w okresie świątecznym będzie kierowanych do wsparcia szpitali (nawet do 60% wszystkich delegowanych sił), w tym gros z nich będzie realizowało zadania w przyszpitalnych punktach pobierania wymazów. Kolejne zadanie, które pochłonie znaczną część sił delegowanych w tym czasie do działań to wsparcie policji w monitoringu osób przebywających na kwarantannie i ocenie ich potrzeb. Znaczne siły będą też kierowane do wsparcia samorządów oraz organizacji pozarządowych, placówek opiekuńczych (jak DPS-y i ZOL-e). W gotowości do dodatkowego wsparcia będą wszyscy pozostali żołnierze zawodowi i ochotnicy, którzy przypomnijmy, pełnią czynną służbę wojskową i mogą być delegowani do zadań w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Świąteczny tok służby żołnierzy jest ustalany na szczeblu brygad OT oraz batalionów lekkiej piechoty. Podstawą planowania są wnioski o wparcie kierowane przez instytucje takie jak: szpitale, placówki medyczne, stacje sanitarne, ośrodki pomocy społecznej, domy pomocy społecznej oraz inne placówki opiekuńcze, policję, samorządy, organizacje pozarządowe, stacje krwiodawstwa i inne.

Brygady OT przyjmują różne rozwiązania w zakresie organizacji wsparcia udzielanego w okresie świąteczno – noworocznym. Zasadą jednak jest podział na dwa okresy. Ci żołnierze, którzy będą zaangażowani w działania w czasie świąt co do zasady będą mieli wolne w czasie Sylwestra i Nowego Roku. Wyjątkiem są placówki „covidowe”, tam żołnierze pełnią służbę w dyżurach dwutygodniowych, po których przechodzą w okres kwarantanny.

Zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe jest realizacją jednej z trzech głównych misji Sił Zbrojnych RP, tj. wsparcia administracji publicznej i społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Pozostałe dwie misje odnoszą się do obrony niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz działań na rzecz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Żołnierze Wojska Polskiego już od początku bieżącego roku angażują się we wsparcie walki państwa z pandemią koronawirusa. Każdego dnia w działania jest zaangażowanych nawet 10 tys. żołnierzy, od 6 do 7 tys. z nich wykonuje zadania w ramach operacji pod kryptonimem „Trwała Odporność”, kolejnych 10 tys. pozostaje w gotowości do podjęcia działań.

Znaczną część zadań przeciwkryzysowych realizowanych przez Siły Zbrojne RP wykonują obecnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Charakterystyczną cechą tego rodzaju sił zbrojnych jest terytorialność, która odróżnia WOT od wojsk operacyjnych. Terytorialność w WOT oznacza ścisłe powiązanie działań danego szczebla ze Stałym Rejonem Odpowiedzialności (brygady / batalionu / kompanii). Drugą cechą jest masowość, a dokładniej mówiąc jednorodne nasycenie środowiska żołnierzami WOT, oparcie pododdziałów o miejscowe zasoby.

Cechy te, dają wojskom Obrony Terytorialnej możliwość natychmiastowej mobilizacji, przez co są w stanie bez zbędnej zwłoki przystąpić do wykonywania zadań. Dodatkowym atutem jest to, że jednostki terytorialne rekrutowane są z „obywateli – okresowych żołnierzy” którzy zamieszkują Stały Rejon Odpowiedzialności (SRO). Ma to bardzo duży wpływ na determinację w realizacji zadań które mają związek z ochroną lokalnych społeczności. Ponadto, w istotny sposób, działanie w terenie znanym wpływa na podniesienie potencjału tkwiącego w tej formacji. Sprzyja to, w razie konieczności niesienia pomocy, w szybkim tworzeniu i rozwijaniu, elastycznej struktury wojskowej państwa, a tym samym podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa obywateli.

Kolejnym bazowym czynnikiem, który jest korzystny z punktu widzenia realizacji misji wsparcia społeczeństwa lokalnego przez Wojska Obrony Terytorialnej, jest decentralizacja dowodzenia. Struktury WOT tworzone w oparciu o podział administracyjny kraju sięgają do poziomu powiatu. Sprzyja to szybkiemu reagowaniu i udzielaniu pomocy społeczeństwu i predysponuje w pierwszym rzędzie Wojska Obrony Terytorialnej do wykonywania niemilitarnych kroków na rzecz lokalnej społeczności.

Tekst: płk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Invictus w zimowym stylu
Wojenny bohater na szubienicy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rakietowy szach
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zielone światło dla Barbary
Lekcje z frontu
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Eurofightery znowu w Polsce
Bruksela przed szczytem
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Liban uznany za strefę działań wojennych
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Śnieg może być groźną bronią
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO