moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziedzictwo kawalerii – otwarcie plenerowej wystawy

30 grudnia 2020 r. w Hrubieszowie, o godz. 13:00, przed koszarami 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" przy ul. Dwernickiego 4 – odbędzie się uroczystość otwarcia plenerowej wystawy, która upamiętnia 100. rocznicę objęcia garnizonu w tym mieście przez słynny 2 Pułk Strzelców Konnych. Wystawa jest zwieńczeniem tegorocznych obchodów jubileuszu obecności Wojska Polskiego w Hrubieszowie.

W tym roku upłynęło sto lat od chwili, gdy kawalerzyści przybyli wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera do Polski, po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w roku 1920 otrzymali przydział do garnizonu w Hrubieszowie – a jednostka uzyskała miano 2 Pułku Strzelców Konnych. W uznaniu czynów niezwykłego męstwa w okresie drugiej wojny światowej 2 Pułk Strzelców Konnych został odznaczony Krzyżem V Klasy Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Dziedzicem ich chlubnych tradycji jest dzisiaj 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Uroczystego otwarcia plenerowej wystawy w sercu miasta dokona w środę 30 grudnia 2020 r. o godz.13:00 dowódca jednostki – pułkownik Jakub Garbowski. Towarzyszyć mu będą – ksiądz prałat ppłk Andrzej Puzon, kapelan 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego; Tomasz Zając – Wójt Gminy Hrubieszów oraz Bartłomiej Bartecki – Dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Wystawa jest eksponowana na ogrodzeniu historycznych koszar hrubieszowskich strzelców konnych, gdzie dziś stacjonują żołnierze elitarnego pułku rozpoznawczego. Ekspozycję tworzą wielkoformatowe powiększenia archiwalnych fotografii, ilustrujących dzieje Pułku i jego ścisłe związki z życiem miasta.

Wystawę historycznych fotogramów przygotowała Fundacja Niepodległości przy wsparciu finansowym Ministra Obrony Narodowej.

Partnerami Fundacji Niepodległości – którzy użyczyli swoich zbiorów dla tej plenerowej wystawy – byli: Muzeum w Hrubieszowie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Zamościu, Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, Muzeum Wojska Polskiego, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy oraz prywatni kolekcjonerzy.

Pomimo tegorocznych ograniczeń wynikających ze stanu pandemii w naszym kraju Fundacja Niepodległości, wraz ze swoimi Partnerami, odtworzyła we wrześniu w Święto Strzelca Konnego Hrubieszowie, połączone z tradycyjnymi pokazami kawaleryjskiej sprawności uczestników z całej Polski. Młodzież z hrubieszowskiego Zespołu Szkół Nr 3 in. Tadeusza Kościuszki może zapoznać się ze specjalną lekcją o dziejach 2 Pułku Strzelców Konnych, udostępnioną w Internecie dzięki wsparciu Biura Programu "Niepodległa".

Obchody 100. rocznicy objęcia Garnizonu w Hrubieszowie przez 2 Pułk Strzelców Konnych odbywają się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Pułkownik Jakub Garbowski, Dowódca 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego: – W powszechnej opinii uważa się, że my, Polacy, kawalerię mamy we krwi. Jako żołnierze 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, dziedziczącego tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych, patrzymy na to nie tylko od strony chwalebnych kart historii. Zmieniły się przecież domeny walki, jest nowy sprzęt, nowe technologie. Jednak na co dzień czerpiemy z ducha kawalerii. Pamiętamy, że ta służba oznaczała przede wszystkim wyjątkową wytrwałość w wymagającym szkoleniu. Bycie kawalerzystą dzisiaj to nadal sposób podejścia do wykonywania zadań – z inicjatywą, dynamicznie, zawsze z elastyczną adaptacja do każdych warunków. Kawaleryjskie dziedzictwo zobowiązuje.

Przemysław Omieczyński, Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości: – Mijający rok przyniósł nam wspaniałą okazją do przypomnienia chlubnych kart historii polskiej jazdy, ale też zwrócił uwagę na kontynuację jej tradycji przez nowoczesne Siły Zbrojne RP. Hrubieszowscy zwiadowcy są godnymi dziedzicami tradycji polskich kawalerzystów. W dzisiejszej sytuacji wzmacnianie siły naszego wojska na wschodzie Polski jest szczególnie ważne. Cieszymy się, że tak skutecznie realizuje to zadanie także utworzona dwa lata temu 18 Dywizja Zmechanizowana i jednostki podległe jej w tej części kraju. Doceniamy, że realizując współczesne zadania, potrafią swój wysiłek zakorzenić w historii. Wspieranie takiego działania jest realizacją misji Fundacji Niepodległości. Atrakcyjna forma plenerowej wystawy w sercu Hrubieszowa, na pewno pomaga budować żywą więź pomiędzy lokalną społecznością i tymi, którzy kontynuują tradycje polskiej kawalerii.

Tekst: Maciej Szymczak/ członek zarządu Fundacji Niepodległości

red. PZ

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Palmiry – miejsce kaźni
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Kleszcze dla wojska
Mocny sygnał od NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Leopardy jadą na poligon
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO