moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Witold Bubak nowym dowódcą 6 Mazowieckiej BOT

30 grudnia w Rembertowie odbyło się oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy dotychczasowym dowódcą pułkownikiem Przemysławem Owczarkiem a nowym dowódcą pułkownikiem Witoldem Bubakiem.

Na uroczystość przekazania przybył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła. W ceremonii przekazania dowodzenia w 6 MBOT udział wzięli - ppłk Łukasz Baranowski, zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej BOT; ppłk Adam Mirosław, szef sztabu 6 Mazowieckiej BOT; dowódcy 61 batalionu lekkiej piechoty ppłk Grzegorz Wilczewski; 62 blp cz.p.o. mjr Artur Wasilewski; 64 blp mjr Ireneusz Fudała oraz 65 blp ppłk Jan Deręgowski wraz z żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej.

Podczas uroczystości gen. Kukuła podziękował dotychczasowemu dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej za 15-miesięczną służbę: - To dobry moment, by podziękować pułkownikowi Owczarkowi za służbę i dowodzenie brygadą. Za to, że stawił czoło wyzwaniom nie tylko związanym z egzystencjalnym i normalnym funkcjonowaniem brygady w wymiarze szkoleniowym i organizacyjnym, ale przede wszystkim za te wszystkie osiągnięcia, które zostały zrealizowane przez Ciebie i Twoich ludzi w wymiarze przeciwkryzysowym. Dla Warszawy i południowego Mazowsza niezwykle potrzebne i doceniane - mówił podczas uroczystej zbiórki generał dywizji Wiesław Kukuła.

REKLAMA

Generał Kukuła wyraził przekonanie, iż pułkownik Bubak, będzie godnym następcą pułkownika Owczarka, a jego doświadczenie na stanowisku zastępcy dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, jak i na innych zajmowanych przez niego stanowiskach pozwoli sprostać stojącym przed nim wyzwaniom. - Pułkownik Bubak jest jednym z najbardziej doświadczonych oficerów w Wojskach Obrony Terytorialnej. Od samego początku uczestniczył w procesie tworzenia struktur w jego przypadku w 3 Podkarpackiej BOT. Cała tematyka związana z funkcjonowaniem brygady jest mu bardzo bliska - podkreślił generał Kukuła.

W swoim przemówieniu pożegnalnym żegnający się z mundurem wojskowym pułkownik Owczarek przede wszystkim podziękował swoim podwładnym, przełożonym, a także dowódcom batalionów za dotychczasową współpracę i w krótkich żołnierskich słowach podsumował swoją służbę. - Życzę Wam z całego serca wszystkiego najlepszego. Człowiek nawet jak odchodzi do rezerwy, nigdy nie przestaje być żołnierzem. Zawsze będę Was wspierał, będę śledził Wasze poczynania i sukcesy, a jeżeli będzie taka potrzeba to służę wam pomocą - powiedział płk Przemysław Owczarek.

Obejmujący obowiązki dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Bubak, powiedział: - To niebywały zaszczyt i honor przejąć dowodzenie 6 Mazowiecką BOT. To niesamowite przeżycie trzymać w dłoniach sztandar brygady, za który wszyscy wspólnie odpowiadamy - podsumował płk Witold Bubak.

Płk Witold Bubak z dniem 31 grudnia br., decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na Dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady OT. Na tym stanowisku, planuje rozwijać kompetencje i talenty żołnierzy. Jego priorytetowym obszarem działania będzie szkolenie pododdziałów brygady. Bardzo ważnym obszarem jest dla niego także współpraca z lokalną społecznością oraz rekrutacja nowych ochotników w szeregi brygady.

Przebieg służby:
Pułkownik Witold Bubak urodził się 26 października 1972 roku w Mogilnie. W 1996 r. został absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Bema w Toruniu. Po ukończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął służbę w 22 Dywizjonie Artylerii Mieszanej na stanowisku dowódcy plutonu. Następnie rozpoczął służbę w 22 Batalionie Piechoty Górskiej, zajmując kolejno stanowiska dowódcy kompanii, oficera sekcji i szefa sztabu batalionu. W 2010 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie na stanowiskach szefa sekcji rozpoznawczej oraz szefa sekcji WF i sportu. Od 2016 roku pełnił służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako starszy specjalista w Wydziale Szkolenia Ogólnowojskowego. Trzy miesiące później ppłk Bubak obejmuje dowodzenie 24 Batalionem Lekkiej Piechoty OT w Chełmie. W 2017 roku otrzymuje stanowisko szefa sztabu 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej a rok później zostaje wyznaczony na zastępcę dowódcy 3 PBOT. W połowie 2020 roku rozpoczyna służbę w Dowództwie WOT na stanowisku Szefa Centrum - Taktycznego Centrum Operacyjnego. Z dniem 31 grudnia 2020 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej zostaje dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady OT.
Nowy zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej BOT
To nie jedyne zmiany na stanowiskach dowódczych Mazowieckiej Brygady. Z dniem 21 grudnia 2020 roku stanowisko zastępcy dowódcy 6MBOT objął ppłk Łukasz Baranowski. Pułkownik Baranowski od połowy 2018 roku dowodził 62 Batalionem Lekkiej Piechoty w Radomiu. Wcześniej zajmował stanowisko szefa sekcji wychowawczej 42 Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu.
-------------------
Pierwszym dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej był płk Tomasz Białas, który objął stanowisko 1 lica 2017 roku. Od 15 stycznia 2018 roku do 27 września 2019 roku 6MBOT dowodził płk Grzegorz Kaliciak. Z dniem 27 września 2019 roku stanowisko objął płk Przemysław Owczarek. Z dniem 31 grudnia 2020 r. dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady OT zostaje płk Witold Bubak.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku.

Tekst: Marlena Rosłaniec / rzecznik Prasowy 6 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Defender” dotarł do Europy
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kuźnie oficerskich kadr
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kto otrzyma Buzdygana?
Piekło Berlina
Pomoc w walce z dezinformacją
Wspólny wysiłek
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Rumuński „Scorpion Spring”
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
WOT szkoli snajperów
Szczepimy się
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
BME pod znakiem „Miecznika”
Sto sekund do zagłady
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Misje kształtują charakter
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Czajka” po udanej operacji
Specjalsi lądują w wodzie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
To było wyzwanie dla wszystkich
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Bój o czarną perłę w koronie
Nowe książeczki wojskowe
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AFN znów w oktagonie
Course on Diplomacy
Jak wojsko walczy z pandemią
Tygrysi zlot myśliwców
Afganistan. Czas wracać do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Śląskie salwy
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
MON robi zakupy amunicji
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowy karabin z Tarnowa
Raki w Toruniu
Kurs na dyplomację
Kara śmierci za życie Zofii
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
„Wolverine Strike” odpiera atak

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO