moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny dzień walki z pandemią

Wspierają działalność szpitali, stacji sanepidu i regionalnych centrów krwiodawstwa. Pomagają w domach pomocy społecznej, troszczą się o kombatantów i weteranów, dowożąc im każdego dnia ciepłe posiłki. Pobierają także wymazy w kierunku COVID-19 i angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień. Tylko wczoraj z pandemią walczyło ponad 4,5 tys. żołnierzy.

W operację antycovidową angażują się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na froncie walki z koronawirusem są więc mundurowi z jednostek operacyjnych, terytorialnych, wojskowi logistycy oraz podchorążowie. Tylko wczoraj w ramach akcji „Trwała odporność” działało ponad 4,5 tys. żołnierzy. Wojskowi pobrali 6,2 tys. wymazów, co stanowi 24% wszystkich testów wykonanych tego dnia w Polsce. Próbki do badań pobierali w dziesięciu punktach typu drive-thru oraz przy 220 szpitalach. – Niebawem po raz kolejny włączymy się w akcję testowania nauczycieli w kierunku COVID-19 – zapowiada płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze OT angażowali się już w rządowy program testowania nauczycieli w czasie ferii.

Najwięcej wojskowych jest skierowanych do pomocy w 633 szpitalach i placówkach medycznych oraz 114 stacjach sanepidu. Do ich obowiązków należy m.in. sprawdzanie temperatury, wstępna segregacja pacjentów oraz wykonywanie prac administracyjnych. Ponadto wojskowi wspierają funkcjonowanie 16 szpitali tymczasowych i działalność centrów krwiodawstwa.

To nie wszystko. Żołnierze pomagają także w domach pomocy społecznej i codziennie troszczą się o seniorów. Na terenie kilku województw każdego dnia dostarczają im do domów np. ciepłe posiłki. Akcja „Obiady dla bohaterów” jest prowadzona ze wsparciem żołnierzy na terenie m.in. Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski.

Cały czas aktywna jest też infolinia WOT-u o numerze 800-100-115, przygotowana z myślą o seniorach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni terytorialsi odebrali blisko 2 tys. połączeń. Żołnierze przekazują seniorom m.in. informacje na temat Narodowego Programu Szczepień i pomagają w rejestracji. Ale nie tylko. Do punktów szczepień żołnierze dowieźli już 121 kombatantów. – Każdego dnia ponad 300 naszych żołnierzy działa na terenie województwa podkarpackiego – mówi kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady OT. – Terytorialsi wspierają funkcjonowanie 37 szpitali, 15 stacji sanepidu oraz szpitale tymczasowe w Rzeszowie i we Wrocławiu. Pomagamy kombatantom i wspieramy policję, kontrolując osoby przebywające na kwarantannie. Każdego dnia nasi żołnierze docierają średnio pod 600 adresów – dodaje oficer.

Na froncie walki z COVID-19 są także żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. 650 wojskowych z 12 DZ działa na terenie województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego. – Niosą pomoc w szpitalach i sanepidach. Pobierają wymazy i wykonują prace administracyjno-biurowe. Ponadto transportują środki z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali i pomagają w organizacji punktów szczepień – wylicza mjr Marcel Podhorodecki, oficer prasowy 12 DZ.

Nie słabnie zaangażowanie także wśród jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Jak informuje Agnieszka Bartkiewicz z Wydziału Prasowego DGW, na operację antycovidową skierowano około 800 żołnierzy z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – To przede wszystkim wsparcie logistyczne. Zapewniamy środki ochrony osobistej i środki chemiczne, a także sprzęt do dekontaminacji. Wspólnie z Dowództwem Generalnym RSZ i wojskami OT zajmujemy się dezynfekcją, pobieramy wymazy i transportujemy pacjentów – wymienia Bartkiewicz.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, DGW, 1 WBPanc, 15 SBWD

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna na detale
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szarża „Dragona”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO