moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczepienia żołnierzy przeciw COVID-19

Wojsko należy do grup zawodowych, które zostaną zaszczepione na pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Żołnierze cały czas mogą składać deklarację w tej sprawie. Informację o miejscu i terminie szczepienia ochotnicy otrzymają z jednostki wojskowej. Pierwsi będą mogli zgłosić się do przychodni lub szpitala już za kilka tygodni.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 obejmuje zakup szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia. Obecnie kończy się etap „0”, w którym szczepieni są przedstawiciele służby zdrowia. Etap 1 zakłada szczepienia m.in. żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Gminnej oraz Miejskiej, Straży Pożarnej.

 

Z pierwszej linii frontu

Jako pierwsi szczepionkę będą mogli przyjąć żołnierze z jednostek działających na pierwszej linii walki z COVID-19. Chodzi o wojskowych, którzy niemal codziennie mają kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem lub znajdującymi się w grupie najwyższego ryzyka oraz żołnierzy odpowiadających za realizację kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego zadań. W grupie priorytetowej znajdują się także wojskowi przebywający na placówkach zagranicznych lub pełniący misję w polskich kontyngentach, m.in. w Afganistanie, Iraku, Libanie, na Łotwie i w Rumunii.

Pierwszy etap szczepień nie obejmie pracowników cywilnych wojska. Choć według pierwotnych założeń mieli oni być szczepieni razem z żołnierzami, to obowiązujące w tej sprawie od 15 stycznia 2021 r. rozporządzenie Rady Ministrów nie uwzględniło ich na tym etapie. Cywile pracujący w wojsku muszą więc poczekać na kolejną fazę Narodowego Programu Szczepień.

Wypełnij deklarację

Wojsko stale przyjmuje deklaracje od żołnierzy, którzy chcą się zaszczepić. Jak przyznają przedstawiciele MON-u, zainteresowanie akcją szczepień zarówno wśród żołnierzy, jak i pracowników cywilnych jest duże. Wypełnione przez żołnierzy deklaracje zostaną najpierw przekazane do placówki medycznej, która będzie realizowała szczepienie dla danej jednostki wojskowej. – Tam dane będą wprowadzone do systemu NFZ, a następnie zostanie wygenerowana informacja o terminie wizyty dla żołnierza. Potem jednostka wojskowa otrzyma informację zbiorczą o miejscu i terminie szczepień żołnierzy. Dodatkowo system NFZ przewiduje informowanie osób poprzez SMS-y – wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Szczepienia mają przebiegać etapowo, a w określaniu kolejności będzie uwzględniane m.in. ryzyko narażenia się na zakażenie oraz ryzyko poważnego zachorowania i śmierci.

W jakich miejscach żołnierze będą mogli się zaszczepić? MON informuje, że procedura będzie wykonywana zarówno w szpitalach węzłowych, jak i pozostałych podmiotach wojskowej służby zdrowia zgłoszonych do Narodowego Programu Szczepień, m.in.: wojskowych przychodniach lekarskich oraz ambulatoriach. Żołnierze będą więc szczepieni m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu, 7 Szpitalu Marynarki Wojennej SPZOZ w Gdańsku i 109 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Szczecinie. Wśród wojskowych specjalistycznych przychodni lekarskich SPZOZ zapisanych do programu znalazły się z kolei placówki m.in. w Kołobrzegu, Szczecinie, Toruniu i Bielsku-Białej.

Bez względu na to, gdzie żołnierz trafi na szczepienie, kwalifikacji do przyjęcia przez niego preparatu będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu lekarskiego.

Dla ochotników

Kierownictwo MON, z ministrem Mariuszem Błaszczakiem na czele zachęcają do szczepień. – Ochrona zdrowia żołnierzy jest istotnym elementem wartości bojowej wojsk, a podejmowane czynności, w tym szczepienia ochronne, mają na celu stworzenie bezpiecznych warunków pracy i służby podczas wykonywania zadań często w trudnych oraz niosących różne zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznościach – podkreślają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Choć szczepienia są dobrowolne, MON wprowadziło zasadę, że tylko zaszczepieni żołnierze będą mogli brać udział w specjalistycznych kursach oraz misjach poza granicami. Takie rozwiązanie ma ograniczyć powstawanie ognisk zakażeń i zapewnić szybszy powrót do standardowego funkcjonowania sił zbrojnych.

Do szczepień ma zachęcić także kampania resortu obrony. W mediach społecznościowych publikowane są sylwetki dowódców, żołnierzy oraz osób związanych z wojskiem, które planują się zaszczepić.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Prawda o zbrodni katyńskiej
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cena wolności
Weterani i bokser „Master”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO