moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko spieszy z pomocą

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku i jego okolicach postawił na nogi mazowieckich terytorialsów. Żołnierze tworzą zapory z worków z piaskiem, by zminimalizować zagrożenie podtopieniami. Natomiast na Śląsku do odśnieżania ulic zostały skierowane pługi 13 Brygady OT. Jednocześnie wojsko nadal angażuje się w działania mające ograniczać rozprzestrzenianie się COVID-19.

Tylko wczoraj w działania antycovidowe było zaangażowanych 4911 żołnierzy z wojsk obrony terytorialnej, wojsk operacyjnych, jednostek logistycznych oraz podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. Najwięcej wojskowych, 2600 osób, pomagało w 639 szpitalach. Do ich obowiązków należało m.in. prowadzenie wstępnej segregacji pacjentów (np. mierzenie temperatury osobom przychodzącym do placówek), wypełnianie dokumentacji oraz uzupełnianie elektronicznego systemu ewidencji medycznej. Przy szpitalach oraz w punktach typu drive thru żołnierze pobierali także wymazy w kierunku obecności SARS-CoV-2. Ostatniej doby wojskowi pobrali materiał do badań od 9243 osób, co stanowi 43% wszystkich testów wykonanych tego dnia w Polsce. – Ruszyła druga tura badań przesiewowych nauczycieli – mówi płk Marek Pietrzak. Żołnierze w ciągu tygodnia mają przebadać kilkadziesiąt tysięcy pedagogów, nauczycieli klas I–III.

Ponadto żołnierze pomagali w 111 wojskowych i cywilnych stacjach epidemiczno-sanitarnych i dziesięciu domach pomocy społecznej. – W DPS-ach żołnierze zajmują się m.in. dowozem żywności, wydawaniem posiłków, mierzą temperaturę, a niekiedy także pomagają w opiece nad osobami leżącymi – podaje rzecznik WOT. W ramach akcji „Trwała odporność” żołnierze udzielają również pomocy samorządom i organizacjom pozarządowym. Tylko wczoraj wojskowi wsparli działalność 16 takich instytucji, dostarczając m.in. ciepłe posiłki seniorom, w tym kombatantom i powstańcom warszawskim.

Niezmiennie wojsko wspiera Policję i wspólnie z funkcjonariuszami kontroluje osoby przebywające na kwarantannie. W poniedziałek żołnierze sprawdzili ponad 13,5 tysiąca adresów. Bardzo ważne jest także wsparcie wojska dla stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Żołnierze pomagają w centrach krwiodawstwa w każdym województwie i zajmują się tam m.in. zbieraniem wywiadów od potencjalnych dawców oraz preselekcją kandydatów.

– Każdego dnia odpowiadamy także na potrzeby seniorów, którzy dzwonią pod numer 800-100-115. Odebraliśmy ponad 2300 połączeń. Z tego 600 spraw przekazaliśmy do realizacji poszczególnym brygadom OT, a pozostałe problemy rozwiązaliśmy telefonicznie – informuje płk Pietrzak. Oficer dodaje, że żołnierze WOT pomagają też kombatantom i weteranom dotrzeć do punktów szczepień. – Na szczepienia przeciwko COVID-19 zawieźliśmy już 262 osoby – mówi.

W operację antycovidową cały czas zaangażowane są jednostki podległe 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Do walki z pandemią kierujemy ponad 700 żołnierzy. Działają oni na terenie pięciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i dolnośląskiego – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Żelaznej Dywizji. – Nasi żołnierze pomagają w szpitalach, a także transportują ludzi i sprzęt. Aktywne są też grupy dezynfekcyjne – dodaje oficer.

Ale pomoc w zwalczaniu skutków pandemii to nie wszystko. Wojsko szybko odpowiada na nagłe potrzeby społeczności. Tak jest np. na Śląsku, gdzie pługi 13 Brygady OT wspierają samorządowców w odśnieżaniu ulic. W razie dalszych śnieżnic w gotowości do użycia są cały czas 24 pługi należące do WOT.

Dziś z pomocą mieszkańcom Płocka ruszyli natomiast mazowieccy terytorialsi. Natychmiastowe stawiennictwo żołnierzy OT w Płocku jest związane z ogłoszonym wczoraj przez prezydenta miasta alarmem przeciwpowodziowym. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia o wzroście stanu wody powyżej poziomu alarmowego. Jest to związane z zatorem lodowym na Wiśle. Dramatyczna sytuacja jest na odcinku Wisły od Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. – Ponieważ niebezpiecznie podnosi się poziom Wisły w Płocku, na miejscu są już terytorialsi. Działa zespół kryzysowy, który ocenia sytuację i zakres potrzebnego wsparcia. Żołnierze udzielają cały czas pomocy mieszkańcom, tak aby szkody wywołanie podtopieniami były jak najmniejsze – napisał w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. Żołnierze tworzą tam zapory z worków z piaskiem. Mają uchronić przed podtopieniem zabudowania zlokalizowane wzdłuż bulwaru.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 1 Bpanc, 21 BSP, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO