moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czekając na szczepionkę

Jedną z grup zawodowych szczepionych w najbliższych tygodniach mają być żołnierze. By skrócić łańcuch dostaw, szczepionki z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych mają trafiać bezpośrednio do placówek medycznych wykonujących szczepienia lub – w przypadku wymogu przechowywania ich w niskich temperaturach – do wojskowych centrów dystrybucji w szpitalach wojskowych.

Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 ruszył w Polsce 27 grudnia. Jako pierwsi zostali zaszczepieni przedstawiciele służby zdrowia, w tym lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Obecnie etap „0” dobiega końca, a lada dzień rozpocznie się kolejna część programu. W przyszłym tygodniu szczepionki będą mogli otrzymać m.in. nauczyciele oraz opiekunowie pracujący w żłobkach. Jedną z grup zawodowych szczepionych w ramach etapu „1” mają też być funkcjonariusze i żołnierze.

Poza kwestiami dotyczącymi zakupu szczepionek, konieczne stało się opracowanie zasad i procedur ich bezpiecznej dystrybucji i logistyki. Ze względu na to, że niektóre z preparatów wymagają specyficznych warunków przechowywania, w tym tzw. zimnego łańcucha oraz temperatury do minus 70 stopni, jedną z przyjętych zasad stało się maksymalne skrócenie łańcucha dostaw. – Zalecane jest, by dostawa szczepionek była realizowana bezpośrednio z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do wojskowych podmiotów leczniczych wykonujących szczepienia – wyjaśniają przedstawiciele MON.

Możliwy jest także wariant, w którym szczepionki trafią do wojskowych centrów dystrybucji w wybranych wojskowych szpitalach węzłowych, a stamtąd do punktów szczepień. Chodzi tu o osiem wojskowych szpitali węzłowych, zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Każdy z nich dysponuje odpowiednią infrastrukturą do magazynowania takich preparatów (m.in. zamrażarkami niskotemperaturowymi).

Za logistykę i dystrybucję szczepionek będą odpowiadać głównie żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz wojskowi z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. W razie potrzeby w działania te mogą zostać zaangażowani również wojskowi z jednostek podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódcy Garnizonu Warszawa.

Żołnierze skierowani do prac związanych z dystrybucją szczepionek będą przechodzić odpowiednie szkolenia. – Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi szkolenie z zakresu BHP, jak i obsługi specjalistycznego sprzętu. Takie uregulowania mają też zastosowanie w odniesieniu do żołnierzy – przyznają przedstawiciele MON. Chodzi tu np. o kierowców, a także osoby odpowiedzialne za załadunek i rozładunek np. skrzyń izotermicznych do transportu szczepionek czy specjalistycznych opakowań do transportu suchego lodu.

Za nadzór nad obrotem produktami leczniczymi w podmiotach leczniczych nadzorowanych przez ministra obrony narodowej i jednostkach wojskowych odpowiada Wojskowa Inspekcja Farmaceutyczna.

Szczepienia żołnierzy ruszą za kilka tygodni. Jako pierwsi preparat będą mogli przyjąć wojskowi z jednostek zaangażowanych w działania antycovidowe, żołnierze odpowiadający za realizację kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego zadań oraz pełniący misję poza granicami. Ci, którzy zadeklarowali chęć zaszczepienia się, informację o terminie i miejscu szczepień otrzymają w swojej jednostce.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Zapomniana Legia Cudzoziemska
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Hiszpański palimpsest
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO