moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi walczą z powodzią w Płocku

Od czterech dni mazowieccy terytorialsi pomagają służbom w walce z podtopieniami w Płocku. Żołnierze ułożyli kilometrową zaporę z worków z piaskiem, wspierają także mieszkańców z zalanych gospodarstw. – Zator lodowy na Wiśle został rozbity, ale nadal obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego dla miasta. Terytorialsi nie schodzą z posterunków – mówi płk Marek Pietrzak.

Do dramatycznej sytuacji doszło w Płocku na początku tego tygodnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wówczas ostrzeżenia trzeciego stopnia o wzroście stanu wody powyżej poziomu alarmowego. Było to związane z zatorem lodowym na Wiśle na odcinku od Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. Prezydent miasta ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Na miejscu od razu pojawili się żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Pracę rozpoczął zespół kryzysowy, który ocenił sytuację i zakres potrzebnego wsparcia.

Zgodnie z zapotrzebowaniem wojewody, władz miasta Płocka i Centrum Reagowania Kryzysowego minister obrony Mariusz Błaszczak skierował do akcji przeciwpowodziowej wojsko. – W ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego działa 80 żołnierzy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – informuje ppłk Adriana Wołyńska, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ. To żołnierze z 64 batalionu lekkiej piechoty z Płocka i 65 batalionu OT z Pomiechówka.

REKLAMA

Pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik WOT, przyznaje, że żołnierze byli gotowi do działania jeszcze zanim uruchomiono wszystkie procedury. – Wystarczyły im dwie godziny, by oderwać się od codziennych zajęć, włożyć mundur i dojechać w rejon działań. Żołnierze z Płocka w trybie natychmiastowego stawiennictwa pojawili się na ul. Rybaki, gdzie od razu przystąpili do tworzenia zapór z worków z pisakiem – mówi rzecznik WOT. Mundurowi zostali też skierowani na ulice Gmury i Nadwiślańską.

Woda wdarła się na bulwary wiślane i zalała okoliczne drogi oraz niektóre domy. – Żołnierze pomagają służbom, głównie strażakom, nieprzerwanie od 9 lutego. Przez całą dobę działamy w trybie zmianowym. W dzień pracuje 40 żołnierzy i w nocy 40. – mówi por. Grzegorz Kozoświt, dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego w Płocku. – Najpierw napełnialiśmy worki z piaskiem, a potem układaliśmy je tak, by powstały zapory przeciwpowodziowe – opowiada. Oficer wyjaśnia, że strażakom i żołnierzom udało się uchronić przed podtopieniem m.in. ujęcie wody „Borowiczki” Wodociągów Płockich, a także pompy i urządzenia energetyczne. Dzięki sprawnej akcji służb woda nie wdarła się także do Centrum Konferencyjno-Piknikowego, które znajduje się nad rzeką.

W środę po południu zator lodowy na Wiśle samoczynnie ustąpił i poziom wody zaczął powoli opadać. – Sytuacja nadal pozostaje trudna, dlatego nie schodzimy z wałów – mówi por. Grzegorz Kozoświst. – Obecnie monitorujemy stan wałów przeciwpowodziowych i jeśli jest taka potrzeba, to uszczelniamy konstrukcję. Monitorujemy także stan podtopionych budynków oraz potrzeby mieszkańców z zalanych terenów – opowiada dowódca WZZ.

Mazowieccy terytorialsi do czasu odwołania alarmu powodziowego cały czas pozostaną w gotowości. Zagrożenie bowiem nie minęło. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wczoraj jeszcze prognozował zmniejszenie się poziomu wody w Wiśle, informuje o możliwości zatrzymania tendencji spadkowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Na granicy stratosfery
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
Ogień na alpejskich szczytach
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szef MON odwiedził USA
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Duch Invictus jest, czas na formę
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Emerytura wypłacana w … karmie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Dron z LAW-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciemne strony Facebooka
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polsko-tureckie obrady
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Time for Miecznik
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Wybierz się na wojskowe studia
JWK to test siły i motywacji
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eto, pies na misje
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Legia Akademicka po raz piąty
Szef MON-u w Forcie Sill
Test mobilności 12 Dywizji
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polityka nie znosi próżni
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wzmocnione siły na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ostatnie dni kampanii 1939
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
W jedynym słusznym kierunku
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Współpraca i wspólna pamięć
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Advantages of Efficient Organization
Kraby dla podhalańczyków
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO