moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze WOT pobierają wymazy od nauczycieli

W okresie od 11 do 17 stycznia br., 130 zespołów Obrony Terytorialnej wspierało ogólnopolską akcję wykonywania testów przesiewowych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla nauczycieli i pracowników szkół. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Również w drugiej turze badań przesiewowych żołnierze Obrony Terytorialnej czynnie służą wsparciem. Od poniedziałku zadanie wykonywania wymazów realizowano siłami 650 żołnierzy. Akcja trwać będzie do 19 lutego.

Jednym z zadań, jakie w czasie walki z pandemią wzięło na siebie Wojska Obrony Terytorialnej, jest obsługa punktów do pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa. Dzięki temu cywilny personel medyczny może skupić się na pomocy pacjentom w placówkach służby zdrowia. Do pobierania wymazów kierowani są żołnierze, którzy ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej oraz kurs przygotowujący do pobierania wymazów. Podczas kursu pobierania wymazów żołnierze OT praktycznie przygotowani zostali do tego, jak zorganizować punkt pobierania, aby cały proces odbywał się sprawnie i bezpiecznie. Poznali zasady zakładania, jak również i zdejmowania odzieży ochronnej po wykonanej pracy. Najistotniejszym elementem programu była jednak nauka pobierania wymazów z jamy nosowo-gardłowej. Do końca 2020 roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią Covid-19 – 2.180 żołnierzy przeszło specjalistyczne szkolenie w zakresie pobierania wymazów.

Akcja wykonywania testów przesiewowych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 skierowana była do nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Na badania mogli się zgłosić również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Badania były dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa).

Dla sprawnego przeprowadzenia badań aktywnych było 600 punktów wymazowych na terenie kraju. W wykonywaniu testów pracownikom oświaty pomagają Wojska Obrony Terytorialnej. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że Główny Inspektorat Sanitarny wydał wyniki blisko 134 tys. nauczycielom i pracownikom szkół, przy czym pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymały 2.422 osoby - tj. 2% wszystkich wyników badań.

Decyzją wirusologów i epidemiologów w okresie od 7 lutego ruszyły powtórne testy przesiewowe na obecność koronawirusa u wszystkich wcześniej testowanych osób, którzy otrzymali wynik negatywny i wrócili do szkoły. Badania pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

Akcja trwać będzie do 19 lutego, przy czym w okresie od 7 do 12 lutego testowani będą nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych, a od 14 do 19 lutego testowani będą pedagogiczni i niepedagogiczni pracownicy przedszkoli.

Również w drugiej turze badań przesiewowych żołnierze Obrony Terytorialnej czynnie służą wsparciem. Pierwszego zaangażowanych było w akcję 650 żołnierzy.

Tekst: szer. Iwona Jędruszczuk

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Przygotowania czas zacząć
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Weterani i bokser „Master”
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kurs z dzwonem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Hiszpański palimpsest
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO