moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko kontra COVID-19

Pandemia nie ustępuje, wojsko również. Każdego dnia żołnierze wspierają medyków i pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, opiekują się seniorami. Tylko wczoraj w działania te było zaangażowanych ponad 4,5 tys. żołnierzy zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

– Zaangażowanie wojska w walkę z pandemią COVID-19 nie maleje. Żołnierze każdego dnia pobierają około 10 tys. próbek do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wspierają także cywilną służbę zdrowia – pomagają w prawie sześciuset szpitalach i stu sanepidach – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Zadaniem żołnierzy jest między innymi mierzenie temperatury osobom wchodzącym na teren placówek służby zdrowia, kierowanie ruchem pacjentów, a także wsparcie personelu medycznego w pracach administracyjnych. W województwie zachodniopomorskim takie działania prowadzą żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Każdego dnia w szpitalach w Szczecinie, Stargardzie, Choszcznie, Policach, Połczynie-Zdroju, Pyrzycach, Barlinku, Dębnie i Gryfinie dwustu wojskowych wspiera medyków, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych czy administracji publicznej. – 12 Brygada jest i będzie zaangażowana w te działania tak długo, jak będzie to konieczne – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

I choć do wsparcia medyków wojsko skierowało największe siły, to niejedyny obszar działań mających powstrzymać rozprzestrzeniającego się koronawirusa, w jaki zaangażowani są żołnierze. Ważną częścią ich aktywności jest również wspieranie osób starszych. Dlatego żołnierze pomagają personelowi domów pomocy społecznej między innymi w opiece nad ich podopiecznymi, a także organizacjom pozarządowym, które opiekują się kombatantami, oraz samym seniorom na przykład podczas procedury szczepień. W tych działaniach bardzo pomocna jest infolinia wsparcia dla seniorów, którą uruchomił WOT. To za jej pośrednictwem starsze osoby mogą poprosić o wsparcie w zorganizowaniu transportu do punktu szczepień, czy zgłosić potrzebę przeprowadzenia szczepienia w domu. Do tej pory terytorialsi odebrali łącznie 5159 połączeń od osób potrzebujących wsparcia.

Ale to nie wszystko. WOT wspiera ponadto instytucje, które opiekują się osobami potrzebującymi wsparcia. Żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zajęli się między innymi dystrybucją żywności dla ośrodków pomocy społecznej i Caritasu. – Żołnierze pomagali w załadunku, transporcie, rozładunku oraz przygotowaniu żywności do odbioru. Tylko w lutym uczestniczyli w dystrybucji 78 t żywności – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy jednostki.

Poza tym żołnierze wspólnie z policjantami kontrolują osoby odbywające kwarantannę i przebywające w izolacji. Tylko wczoraj dotarli pod 16 tys. takich adresów.

Na wsparcie wojska mogą liczyć również centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Żołnierze w 33 tego typu placówkach wspierają personel w pracach administracyjnych, a także kierują ruchem pacjentów. Ale to nie wszystko – oddają także honorowo krew. W ciągu ostatniego roku dzięki nim udało się pozyskać łącznie 6 846 l krwi.

W sumie tylko 4 marca w działania mające na celu ograniczenie skutków epidemii było zaangażowanych ponad 4,5 tys. wojskowych. 2 164 z nich służy na co dzień w WOT, 2124 w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 137 – Dowództwu Garnizonu Warszawa, a 44 – Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Ich działania wspierało 42 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 9 bdow, 18 DZ, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna na detale
Zachować właściwą kolejność działań
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO