moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

B-1B Lancer w Powidzu

Od naszej sojuszniczej współpracy zależy przyszłość NATO – mówił gen. Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce, który dziś odwiedził 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Na największym lotnisku wojskowym w Polsce amerykańcy lotnicy zaprezentowali tankowanie bombowca B-1B Lancer przy włączonych silnikach.

Samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego brały udział w eksporcie bombowca B-1B Lancer.

Gen. broni Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (Deputy Commander, U.S. Air Forces in Europe-Air Forces Afrika), odwiedził w piątek Powidz, gdzie znajduje się największe wojskowe lotnisko w Polsce. Stacjonują tu żołnierze dowództwa 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, a także kilkuset amerykańskich żołnierzy służących w ramach operacji Atlantic Resolve. Amerykańskiemu generałowi towarzyszyli m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, oraz gen. broni Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy tu być i współpracować z naszymi polskimi sojusznikami. Ćwiczymy razem i szkolimy się po to, by rozwijać wspólne zdolności do obrony regionu Morza Bałtyckiego i odstraszania potencjalnych agresorów – mówił amerykański generał.

Podczas spotkania w Powidzu amerykańcy lotnicy zaprezentowali bombowiec strategiczny B-1B Lancer. Maszyny tego typu, mogące przenosić największy ładunek kierowanych i niekierowanych pocisków balistycznych w siłach powietrznych na świecie, od lutego stacjonują w norweskiej bazie lotniczej Orland, a ich zadaniem jest m.in. wsparcie prowadzonych nad Europą misji Bomber Task Force (BTF). – Nasza współpraca z Siłami Powietrznymi RP jest wyrazem amerykańskiego zaangażowania w zapewnienie stabilności tego regionu. Stanowi także znak ciągłego doskonalenia się wielonarodowego zespołu. Częścią tego zobowiązania jest przesuwanie granic tego, co możemy zrobić, oraz zdobywanie doświadczeń na rzecz zaawansowanego sposobu walki w przyszłości – podkreślił gen. Basham.

W podobnym tonie wypowiadał się gen. Śliwka. – Realizujemy misję treningową nad Polską wspólnie z lotnictwem strategicznym USA. To znak dobrego przygotowania i wspólnie osiągniętego, wysokiego poziomu interoperacyjności – ocenił oficer z Dowództwa Generalnego.

Podczas spotkania w Powidzu odbyło się tankowanie bombowca przy pracujących silnikach. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, skupić się na innych obszarach walki, zwiększa też wydajność działań bojowych. – Jako pilot mogę powiedzieć, że ten samolot ma rekordowy zasięg i prędkość wymaganą do wykonania zadania. Przy współczesnych wyzwaniach często kluczowe znaczenie ma tankowanie w różnych lokalizacjach. Nasi lotnicy, ramię w ramię ze swoimi polskimi odpowiednikami, mogą zarządzać szybkim tankowaniem, aby utrzymać nasze bombowce w powietrzu – mówił generał. Generał Basham podkreślał, że Polska zawsze angażowała się w obronę militarną swoich przyjaciół, dlatego jest szczególnie wartościowym sojusznikiem. Dowodem na zaangażowanie i chęć współpracy z amerykańskim partnerem jest – jak mówił generał – decyzja o zakupie przez Polskę samolotów F-35. – Doceniamy także ciągłe starania o coraz większą interoperacyjność z naszymi siłami, począwszy od goszczenia zdalnie pilotowanych samolotów w bazach, po systematyczne doskonalenie taktyki chociażby za pomocą floty F-16 – zauważył.

Generał nawiązał też do przypadającej dziś 22. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Przyznał, że nasz kraj jako ważny członek Sojuszu przyczynił się do znaczących sukcesów w utrzymaniu globalnego bezpieczeństwa. – Świętujemy dziś poczynione postępy i historyczną integrację pomiędzy Polską a USA. Dzięki sojuszniczej współpracy będziemy nadal niestrudzenie pracować na rzecz stabilizacji w regionie – mówił amerykański generał.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Martyna Fedro-Samojedny, Luiza Wawrzyniak-Kozera

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna na detale
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO