moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko będzie pomagać do ostatniego dnia epidemii

Żołnierze wykonują służbę w sposób wzorowy, z wielkim zaangażowaniem, odpowiedzialnością i profesjonalizmem – ocenił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19. O pomocy wojska podczas epidemii mówił dziś w Sejmie także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Prezydent Andrzej Duda regularnie spotyka się z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19. W Pałacu Prezydenckim gościli już medycy, strażacy, harcerze, a dziś żołnierze. – Jestem bardzo dumny z państwa służby, z tych zadań, które zostały w czasie pandemii wykonane. Ale niestety muszę też powiedzieć, że sytuacja się pogarsza, trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna – mówił podczas spotkania prezydent. Dodał, że najważniejsze w obecnej sytuacji jest to, aby system ochrony zdrowia wytrzymał „napór pandemii”.

Prezydent podkreślił, że wojsko jest zaangażowane w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od momentu wybuchu pandemii. Żołnierze wspierają placówki ochrony zdrowia, osoby przebywające na kwarantannie, wojskowi lekarze pomagali także medykom z Włoch i Stanów Zjednoczonych. – Za wszystko co zrobiliście do tej pory chciałem podziękować. Zarówno Wojskowy Instytut Medyczny, wojska obrony terytorialnej, jak i wojska operacyjne wykonały przez ten rok wielkie dzieło i ciężką pracę – zaznaczył.

Temat związany z zaangażowaniem Wojska Polskiego w walkę ze skutkami pandemii był dziś omawiany także w Sejmie. O to, jakie działania realizują żołnierze, zapytała Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, poseł Joanna Borowiak (PiS). – Każdego dnia ok. 7 tys. żołnierzy walczy z pandemią, a 10 tys. jest w stałej gotowości do podjęcia działań – mówił szef MON.

Wojskowy szpital tymczasowy na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. 

Wyjaśnił, że żołnierze w 600 szpitalach wspierają personel medyczny w pracach administracyjnych i logistycznych, oprócz tego pobierają tygodniowo kilkadziesiąt tysięcy wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. Funkcjonuje także kilkadziesiąt mobilnych punktów badań, które są obsługiwane wyłącznie przez żołnierzy. Przypomniał także, że pierwsi pacjenci są już hospitalizowani w wojskowym szpitalu tymczasowym, jaki powstał na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. – W razie konieczności będziemy mogli hospitalizować tam do 250 osób – zaznaczył. Dodał, że szpital modułowy dla pacjentów chorych na COVID-19 powstał także na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego. – Ta placówka ma 66 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. W razie potrzeby szpital można przystosować do przyjęcia 124 pacjentów. Można w nim leczyć najcięższe przypadki zakażeń – podkreślił. Dodał także, że żołnierze wspierają personel Domów Pomocy Społecznej. Zadania związane z walką z pandemią realizują również żołnierze wojsk chemicznych, którzy dbają m.in. o dekontaminację pomieszczeń i sprzętu.

Minister zaznaczył także, że żołnierze zaangażowali się w realizację Narodowego Programu Szczepień. Terytorialsi zorganizowali m.in. akcję „Łączymy na Szczepienia”, której celem jest pomoc osobom starszym w przejściu całej procedury, od zapisu na szczepienie, przez transport do placówki medycznej, aż po sprawdzanie samopoczucia seniorów po otrzymaniu szczepionki. – Jeśli stan zdrowia seniora tego wymaga, wojskowy zespół medyczny szczepi taką osobę w domu. Już ponad tysiąc seniorów i kombatantów skorzystało z tej formy pomocy – powiedział szef MON. Mówił także o zorganizowanej przez resort obrony kampanii, która ma zachęcać samych żołnierzy do skorzystania z możliwości szczepienia. – Zdecydowana większość żołnierzy wykazała się odpowiedzialnością i chce się zaszczepić – podkreślił minister.

Minister Błaszczak zaznaczył także, że zadania, jakie wojsko realizuje na rzecz powstrzymania skutków pandemii nie mają wpływu na inne obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. – Dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska, którzy wykonują ogromną pracę na rzecz bezpieczeństwa epidemiologicznego. Na pomoc Wojska Polskiego będziemy mogli liczyć do ostatniego dnia epidemii – podkreślił szef MON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński, Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, DWOT, st. szer. Wojciech Król/CO MON, DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Cena wolności
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Hiszpański palimpsest
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO