moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne wskazują jednoznacznie, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej będzie dużym wyzwaniem. Dlatego podjęliśmy decyzję o możliwym przesunięciu terminu jej rozpoczęcia na 1 czerwca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. To już kolejna zmiana terminów w tej sprawie, którą wymusza pandemia COVID-19.

Plany zakładały, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do końca kwietnia. Jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, epidemia przekreśliła ten harmonogram. Ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji znowelizowali więc rozporządzenie i zapisali, że cała procedura może odbyć się między 7 kwietnia a 23 lipca oraz 9 sierpnia i 19 listopada.

Oznacza to, że pierwsze powiatowe komisje lekarskie mogłyby zacząć pracę już za dwa tygodnie. Czy tak się stanie? – Śledzimy sytuację w kraju, zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne jednoznacznie wskazują, że kwalifikacja będzie trudna do zrealizowania. Dlatego po konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i służbami sanitarnymi zdecydowaliśmy, że pierwsza tura kwalifikacji mogłaby rozpocząć się nie 7 kwietnia, a 1 czerwca i trwać do 23 lipca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Taką informację wiceszef MON-u przekazał także na odprawie z wojewodami.

REKLAMA

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie mogą się pojawić przy organizacji kwalifikacji wojskowej. Może np. zabraknąć lekarzy w powiatowych komisjach, którzy cały czas są przecież zaangażowani w działania w walce z pandemią. Dlatego przesunięcie terminu to nie tylko rekomendacja, ale i zalecenie – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Wiceminister dodaje, że nowy termin uwzględnia też okres matur. – Chcemy by młodzi ludzie skupili się na tym, żeby je zdać i nie stresowali się niepotrzebnie obowiązkiem stawienia się przed komisją – zapewnia przedstawiciel MON-u.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ostateczną decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie poszczególnych województw będą podejmować wojewodowie. Na podstawie tego samego dokumentu, drugi termin kwalifikacji ma zostać ogłoszony w lipcu. Wówczas można zostać wezwanym przed komisję lekarską w okresie od 9 sierpnia do 19 listopada.

W tym roku obowiązek stawienia się dotyczy 280 tys. osób. To przede wszystkim 19-latkowie urodzeni w 2002 roku. Wezwania otrzymają też mężczyźni tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzeni w latach 1997–2001), którym do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1997–2002, głównie absolwentki studiów lekarskich, pielęgniarskich czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji na terenie całego kraju będzie pracować 16 wojewódzkich komisji lekarskich oraz ok. 400 powiatowych.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Wzywając młodych ludzi przed komisje lekarskie, wojsko chce zebrać informacje o stanie ich zdrowia, aby ocenić zdolności do ewentualnej służby wojskowej, np. w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Równanie do najlepszych
 
Kurs na dyplomację
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Siła braterstwa
Szable w dłoń! Lance do boju!
Misje kształtują charakter
„Dragon” wskazał cel
Karakal w natarciu
„Dragon '21” – strzał to ostateczność
Grupy niszczycieli czołgów
Co ze sprawdzianem z WF?
Dzięsięciobój na 10-lecie
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
Gorzka parada zwycięstwa
Święto Dowództwa Generalnego
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Certyfikowani na start
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
UE o wspólnym bezpieczeństwie
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
„Dragon ’21” zakończony
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
„Czarne karabiny” na Mazurach
„Scorpions Legacy” z Polakami
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Course on Diplomacy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Hitler idzie na wschód
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Studenci w sytuacji kryzysowej
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO już w poniedziałek
PKW Turcja już działa
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
MSPO – przygotowania idą pełną parą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojsko kupiło symulatory pola walki
CePeLek czeka na weteranów
Nigdy nie zostawiamy swoich
Afganistan. Czas wracać do domu
Amerykanie podsumowują „Defendera”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO