moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji

Ponad 60 żołnierzy liczy I zmiana PKW Turcja. Dziś w południe żołnierze odlecieli z Gdyni do bazy Incirlik, gdzie będą stacjonować przez najbliższe pół roku. Zajmą się patrolowaniem z powietrza wschodnich rejonów Morza Śródziemnego i współpracą z okrętami NATO. Główną siłę kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

– Polscy żołnierze są wszędzie tam, gdzie wymaga tego sojusznicza solidarność – podkreśla minister obrony Mariusz Błaszczak. – Dołączenie do misji NATO w Turcji jest kolejnym wyrazem tego, że państwo polskie traktuje swoje sojusznicze zobowiązania poważnie i działa na rzecz bezpieczeństwa w skali globalnej – dodaje. List od szefa MON-u został odczytany podczas pożegnania I zmiany PKW Turcja.

Uroczystość odbyła się dziś w Gdyni w Babich Dołach, gdzie swoją siedzibę ma Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. To właśnie ta jednostka wystawia główną siłę kontyngentu. Liczy on ponad 60 żołnierzy, którzy do dyspozycji mają samolot patrolowy Bryza. Maszyna poleciała do Turcji już kilka dni temu. Przez najbliższe pół roku Polacy rozlokują się w międzynarodowej bazie Incirlik. Stamtąd będą prowadzić loty rozpoznawcze nad wschodnim rejonem Morza Śródziemnego. – Naszym głównym zadaniem jest monitorowanie sytuacji panującej na szlakach żeglugowych, ale też demonstrowanie obecności NATO w tym rejonie świata – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca pierwszej zmiany kontyngentu.

REKLAMA

Załogi Bryzy będą ściśle współpracować okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, które operują w tamtym regionie. Niewykluczone, że zostaną skierowane również nad Morze Czarne. Misja stanowi element natowskiej inicjatywy Tailored Assurance Measures for Turkey, która pojawiła się w 2015 roku. Wówczas to Sojusz zdecydował, że w tamtym rejonie częściej niż dotąd będą operowały samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS oraz okręty. Cel: działania rozpoznawcze i gromadzenie informacji wywiadowczych na tureckich granicach. W ubiegłym roku rząd w Ankarze zaapelował o dodatkowe wsparcie. Wtedy to Polska podjęła decyzję o wysłaniu swojego kontyngentu na południe.

Turcja leży na południowej flance NATO. Graniczy z państwami Bliskiego Wschodu, przez które od lat przetaczają się konflikty i którymi targają niepokoje. Wystarczy wspomnieć trwającą do dekady wojnę domową w Syrii. Obszar ten ma ogromne znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa, tym bardziej że w syryjski konflikt od lat angażuje się Rosja. Polscy żołnierze nie będą jednak wykonywać zadań w rejonie działań zbrojnych. – Dla nas to świetna okazja, by sprawdzić się we współpracy z sojusznikami. Przenieść doświadczenia zdobyte w kraju na grunt międzynarodowy – podkreśla kmdr por. Kurkowski.

Część żołnierzy z PKW Turcja miała już okazję wykonywać zadania na południu Europy. Brygada Lotnictwa MW od kilku lat wystawia kontyngent na Sycylii. Załogi stacjonującego tam samolotu Bryza wykonują loty patrolowe – wcześniej w ramach misji „Sophia”, a obecnie „Irini”. Do ich zadań należy pilnowanie embarga na dostawy broni do Libii oraz monitorowanie tras, którymi do Europy przedostają się nielegalni migranci. We włosko-amerykańskiej bazie Sigonella kolejne zmiany PKW stacjonują od lutego 2018 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Certyfikowani na start
 
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
„Czarne karabiny” na Mazurach
Polska kończy prezydencję w Grupie V4
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Siła braterstwa
Course on Diplomacy
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
Szczyt NATO już w poniedziałek
PKW Turcja już działa
Szable w dłoń! Lance do boju!
MSPO – przygotowania idą pełną parą
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Nowe książeczki wojskowe
Dzięsięciobój na 10-lecie
„Scorpions Legacy” z Polakami
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Gorzka parada zwycięstwa
Karakal w natarciu
„Dragon” wskazał cel
„Dragon ’21” zakończony
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Hitler idzie na wschód
Co ze sprawdzianem z WF?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kurs na dyplomację
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
Studenci w sytuacji kryzysowej
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
CePeLek czeka na weteranów
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nigdy nie zostawiamy swoich
Nagroda nie tylko od dowódcy
Równanie do najlepszych
Amerykanie podsumowują „Defendera”
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Dragon '21” – strzał to ostateczność
Święto Dowództwa Generalnego
Misje kształtują charakter
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
Grupy niszczycieli czołgów
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO