moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szykujcie się do „The Murph Challenge”

Bieg na dystansie 3200 metrów, 100 podciągnięć na drążku, 200 pompek i 300 przysiadów! Takie zadania wykonają uczestnicy „The Murph Challenge”. Polska edycja zawodów poświęconych pamięci komandosa, który zginął w Afganistanie, wystartuje 29 maja. – Ćwiczymy nie tylko dla Murphy`ego, lecz dla wszystkich żołnierzy poległych na misjach – mówi „Zachar”, organizator wyzwania.

Zawody „The Murph Challenge” odbędą się w Polsce po raz drugi i podobnie jak przed rokiem rozpoczną się w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa, czyli 29 maja. Organizatorem imprezy jest mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków, były oficer Jednostki Wojskowej Agat. – Będziemy ćwiczyć nie tylko dla upamiętnienia bohaterskiego komandosa Navy SEALs, chcemy także oddać hołd wszystkim żołnierzom, którzy zginęli wykonując zadania poza granicami kraju – tłumaczy „Zachar”. – Poprzez trudne, sportowe zmagania oddamy szacunek poległym – dodaje.

Czym jest „Murph Challenge”? To jeden z najpopularniejszych treningów crossfitowych na świecie. Wyzwanie tworzy zestaw ulubionych ćwiczeń porucznika Michaela Murphy`ego, żołnierza Navy SEALs, który zginął 28 czerwca 2005 roku w Afganistanie. Stało się to w czasie operacji „Red Wings”, gdy sekcja zwiadowcza sealsów miała namierzyć i obserwować talibskiego przywódcę Ahmada Shaha. Specjalsi zostali wykryci, następnie otoczeni przez kilkudziesięciu bojowników. Dowódca sekcji, por. Murphy, mimo zagrożenia opuścił kryjówkę, by wezwać pomoc dla kolegów. Za swoje poświęcenie i zasługi w walce został pośmiertnie odznaczony Medalem Honoru – najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym.

REKLAMA

Podczas „The Murph Challenge” zawodnicy będą musieli wykonać określony regulaminem zestaw ćwiczeń. Wyzwanie zaczyna się od biegu (dystans 1,6 km), potem do wykonania jest 100 podciągnięć nachwytem na drążku, 200 pompek, 300 przysiadów i ponownie 1,6 km biegu.

– „Murph” wydaje się prosty, ale to pozory. Ci, którzy zmierzyli się z tym wyzwaniem, wiedzą, że to niezły wycisk, zwłaszcza gdy ćwiczenia te wykonuje się z 10-kilogramowym obciążeniem – przyznaje Zachar.

Uczestnicy polskiej edycji zawodów mogą wystartować w pięciu kategoriach: „Elite Body Armor” (najtrudniejsza kategoria, bo z obciążeniem, w umundurowaniu, tu sędziowie będą szczególnie oceniać poprawność techniczną wykonywanych ćwiczeń), „Body Armor” (start w kamizelce lub plecaku z obciążeniem: 6 kg kobiety i 10 kg mężczyźni), „Veteran Body Armor” (dla osób w wieku 40+, start z obciążeniem), „Light” (bez dodatkowego obciążenia, ale obowiązkowo trzeba wykonać podciąganie i pompki), „Extra Light” (bez dodatkowego obciążenia, dopuszczalne jest wykonanie zamiast podciągnięć na drążku przyciąganie z taśmami TRX, tzw. podciąganie australijskie oraz tzw. pompki damskie).

Ćwiczenia można wykonywać w różnych wariantach, tzn. podzielone, np. na 10 lub 20 serii, ale trening nie może trwać więcej niż 50 minut dla zawodników w kategorii „Elite Body Armor” i 90 minut dla wszystkich pozostałych.

Zawody będą rozegrane online i stacjonarnie. 250 zawodników wystartuje w swoich miejscach zamieszkania. Będą musieli zarejestrować start w formacie wideo i do 12 czerwca przesłać nagranie do organizatora. Kolejnych 100 osób będzie ćwiczyć stacjonarnie – na stadionach w Lublińcu, Gliwicach, Wrocławiu oraz na terenie 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie. Najlepsi zawodnicy z każdej kategorii spotkają się na finale zawodów w Gliwicach, gdzie powalczą o główne nagrody.

Udział w zawodach jest płatny. Do 14 maja wpisowe wynosi 160 złotych dla cywilów, 80 złotych dla mundurowych i 1 zł dla weteranów misji. Zebrane w ten sposób środki organizatorzy przeznaczą m.in. na nagrody dla zwycięzców, ale przede wszystkim na wsparcie Fundacji Sprzymierzeni z GROM oraz The LT Michael P. Murphy Memorial Scholarship Foundation. Więcej informacji na stronie internetowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marcin Balcerzak Fotografia

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Co ze sprawdzianem z WF?
Śląskie salwy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Rumuński „Scorpion Spring”
„Defender” dotarł do Europy
To było wyzwanie dla wszystkich
Nowe książeczki wojskowe
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kara śmierci za życie Zofii
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Szczepimy się
Bój o czarną perłę w koronie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Wolverine Strike” odpiera atak
Misje kształtują charakter
Jak wojsko walczy z pandemią
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Wspólny wysiłek
„Czajka” po udanej operacji
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kurs na dyplomację
Tygrysi zlot myśliwców
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Course on Diplomacy
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Sto sekund do zagłady
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Nowy karabin z Tarnowa
Specjalsi lądują w wodzie
BME pod znakiem „Miecznika”
Raki w Toruniu
Afganistan. Czas wracać do domu
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
AFN znów w oktagonie
WOT szkoli snajperów
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Kto otrzyma Buzdygana?
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Pomoc w walce z dezinformacją
Kuźnie oficerskich kadr
MON robi zakupy amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO