moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne samorządy wybudują strzelnice

Dziękuję samorządom za zaangażowanie w tę inwestycję – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz, wizytując wybudowaną dzięki dotacji MON nową strzelnicę w Lipinach koło Przysuchy. Podczas spotkania przedstawiciele samorządów podpisali sześć umów na budowę kolejnych takich obiektów. Łącznie Ministerstwo Obrony przekaże na ten cel niemal 8,5 mln zł.

Celem Konkursu „Strzelnica w Powiecie”, który został ogłoszony przez MON po raz pierwszy w 2018 roku, jest między innymi rozbudowa infrastruktury strzeleckiej w kraju oraz popularyzacja tej dziedziny sportu. O udział w nim mogą ubiegać się jednostki samorządowe. Wygrana w konkursie oznacza uzyskanie dotacji do 80% wartości inwestycji.

Takie dofinansowanie z resortu obrony (w sumie niemal 8,5 mln zł) wkrótce otrzyma sześć samorządów. Złożone przez nie oferty spełniły wszystkie wymagania V edycji konkursu. To powiaty: grajewski, siemiatycki i sokólski oraz gminy: Domaniów, Kamieniec Ząbkowicki i Myszków. Stumetrowe, ogólnodostępne strzelnice powstaną w tych regionach do końca roku. Umowy z MON samorządowcy podpisali dziś na terenie strzelnicy w Lipinach.

REKLAMA

Nie bez przyczyny wydarzenie odbyło się właśnie w tej miejscowości. To właśnie tu w ubiegłym roku, dzięki dotacji z MON, powstał jeden z pierwszych takich obiektów. W styczniu strzelnica została oddana do użytku. Jest wyposażona w sześć torów strzeleckich z możliwością strzelania na maksymalną odległość 100 m z broni małokalibrowej i średniokalibrowej maksymalnego kalibru 7,62 mm oraz z użyciem amunicji pistoletowej nie większej niż 9 mm. Obiekt jest nowoczesny. Spełnia wszelkie wymagania w odniesieniu do bezpieczeństwa – jest ogrodzony dwumetrowym betonowym murem oraz wyposażony w przesłony i kulochwyty.

Za wysiłek związany z budową strzelnicy podziękował dziś samorządowcom wiceminister Wojciech Skurkiewicz. – Obiekt powstał z dużym zaangażowaniem środków własnych. Cała wartość inwestycji wyniosła ponad 3 mln 630 tys. zł, z czego kwotę 1 mln 500 zł przekazało MON. Doceniamy ten wysiłek – przyznał wiceszef MON.

Gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”, które koordynuje program Strzelnice w Powiecie, przyznał, że wybudowany obiekt z pewnością stanie się impulsem do rozwoju regionu i jego obywateli. – Resortowi obrony zależy na popularyzacji i rozwoju strzelectwa sportowego oraz budowie certyfikowanych obiektów. Wspólnie z samorządami budujemy więc bezpieczne strzelnice, które dają szerokie możliwości szkoleniowe, ale też wzbogacają gamę obiektów szkoleniowych dla żołnierzy Wojska Polskiego – mówił generał.

Marian Niemirski, starosta powiatu przysuskiego, zauważył, że lokalizacja strzelnicy została starannie wybrana. Nieopodal znajduje się bowiem Liceum Kadetów RP, którego uczniowie będą mogli korzystać z tego obiektu. – Dzięki temu staną się grupą konkurencyjnych absolwentów jako potencjalni kandydaci do uczelni i szkół wyższych kształcących adeptów wojskowych. Strzelnica stanie się także kolejnym atutem przy wyborze szkoły dla osób planujących podjąć kształcenie w kierunku wojskowym od nowego roku szkolnego – przekonuje starosta Niemirski. Z obiektu w Lipinach będą mogli korzystać także członkowie organizacji proobronnych i strzeleckich, żołnierze, funkcjonariusze formacji uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych RP oraz członkowie kół łowieckich.

Poza Lipinami, w ramach konkursu MON, powstała również strzelnica w podkarpackim Głogowcu w gminie Tryńcza.

Obecnie trwa nabór do kolejnych edycji programu Strzelnica w Powiecie. Poza budową strzelnic kulowych możliwe jest też złożenie wniosku o utworzenie dwóch nowych rodzajów strzelnic: pneumatycznej i wirtualnej. Pozwoli to na udział w konkursie tych samorządów, które nie mają możliwości wybudowania standardowej strzelnicy do strzelania z broni palnej.

Program Strzelnica w Powiecie koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które powstało 24 stycznia 2020 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 1 WBPanc, BDSPZŻ, arch. Starostwo przysuskie

dodaj komentarz

komentarze


Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
 
Pomoc w walce z dezinformacją
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Szczepimy się
Jak wojsko walczy z pandemią
Course on Diplomacy
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
„Czajka” po udanej operacji
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Misje kształtują charakter
Podchorążowie ćwiczą BLOS
BME pod znakiem „Miecznika”
AFN znów w oktagonie
„Defender” dotarł do Europy
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
WOT szkoli snajperów
Bój o czarną perłę w koronie
MON robi zakupy amunicji
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rumuński „Scorpion Spring”
Śląskie salwy
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kto otrzyma Buzdygana?
To było wyzwanie dla wszystkich
Nowe książeczki wojskowe
Specjalsi lądują w wodzie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Raki w Toruniu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Polska stawia na fregaty Miecznik
Wspólny wysiłek
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Co ze sprawdzianem z WF?
Kuźnie oficerskich kadr
Kurs na dyplomację
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Sto sekund do zagłady
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Nowy karabin z Tarnowa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kara śmierci za życie Zofii
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Tygrysi zlot myśliwców
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO