moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpital w Legionowie ruszy wcześniej niż planowano

W przyszłym roku rozpocznie działalność szpital w Legionowie – filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W placówce jednoczasowo będzie mogło być hospitalizowanych 90 chorych, którzy uzyskają pomoc w najważniejszych z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu legionowskiego dziedzinach medycyny tj.: chirurgii, kardiologii z pracownią hemodynamiki, ginekologii oraz okulistyki.

Nowy podmiot leczniczy na mapie Mazowsza będzie także dysponował rozwiniętą baza łóżek intensywnego nadzoru, które będą stanowić 30% ogólnej liczby przewidzianych do hospitalizacji miejsc. Jednocześnie, przejęcie przez WIM Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Legionowie pozwoli zaoferować mieszkańcom regionu kompleksową, zintegrowaną opiekę medyczną w ramach nowocześnie zorganizowanego i wyposażonego podmiotu leczniczego, dla którego zaplecze „szpitala matki” przy ul. Szaserów w Warszawie jest gwarantem usług medycznych na najwyższym poziomie referencyjnym.

Nowa jakość opieki jako element popandemicznej przebudowy systemu ochrony zdrowia w Polsce

Północna część województwa mazowieckiego, znajdujące się tam powiaty: legionowski, nowodworski, pułtuski stanowią przysłowiową białą mapę w zakresie prowadzenia zaawansowanych działań medycznych ratujących życie. Zagrożenia zdrowotne mieszkańców w obszarze stanów nagłych chorób sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar mózgu), chorób onkologicznych, a także w części dotyczącej onkologii ginekologicznej i przewodu pokarmowego są adekwatne do występujących w innych rejonach województwa. Nowa oferta, zarówno rodzaj jak i zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, podobnie jak poprawa ich dostępności stanowią o jakościowej zmianie jaka dokona się na lokalnym rynku usług medycznych wraz z pojawieniem się nowego operatora – Wojskowego Instytutu Medycznego.

Naszym bezpośrednim celem nie jest wyłącznie dostarczanie usługi medycznej. Zależy nam bowiem na zbudowaniu bezpośredniej interakcji pomiędzy potrzebującym pomocy pacjentem a wybranym przez niego podmiotem leczniczym. Poznane potrzeby i oczekiwania pozwolą dzięki temu tak dziś, jak i w przyszłości trafnie reagować na potrzeby zdrowotne chorych będące elementem współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, jak i ograniczeń w zakresie poczucia dobrostanu jednostek. Owocem tego sposobu myślenia jest m.in. ujęty w planie nowego szpitala ośrodek interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, którego działalność, co potwierdzają choćby doświadczenia innych regionów kraju, wprost przyczyni się do wydłużenia oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Spodziewamy się również, że otwarcie nowej placówki wpisze się w popandemiczną przebudowę rynku zdrowia w Polsce. Oferta i warunki pracy jakie czekają na personel medyczny największego i najnowocześniejszego podmiotu leczniczego w rejonie Legionowa i okolic tworzą realia, które z pewnością ożywczo wpłyną na miejscowy rynek pracy podnosząc jego konkurencyjność, a w dalszej kolejności jakość i dostępność usług medycznych oraz bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów.

Kompleksowa i skoordynowana opieka medyczna wsparta integracją podmiotów leczniczych

Korzystnym czynnikiem sprzyjającym rozpoczęciu działalności szpitala WIM w nowej lokalizacji jest funkcjonowanie na terenie Legionowa Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL). Placówki posiadającej rozwiniętą działalność w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji, od lat stanowiącej wsparcie medyczne dla mieszkańców Legionowa. Uzupełnienie dzisiejszej oferty świadczeń o rodzaj działalności – leczenie szpitalne – będzie naturalnym etapem rozwoju lecznictwa wojskowego na tym terenie. Co więcej, powstanie szpitala w nowej lokalizacji i infrastrukturze dostosowanych do aktualnych potrzeb pacjentów oraz wymagań określonych przez Ministerstwo Zdrowia stworzy niepowtarzalne warunki do rozwinięcia dotychczasowej oferty medycznej podnosząc jej jakość oraz konkurencyjność na lokalnym rynku usług. Koncentracja działalności w ramach jednego podmiotu pozwoli zadeklarować pacjentom nowy, niedostępny do tej pory poziom jakości i bezpieczeństwa w dziedzinie opieki medycznej jako usługi prawdziwie kompleksowej i skoordynowanej. Dzięki temu dotychczasowi pacjenci WSPL nie tylko zachowają dzisiejsze możliwości korzystania z pomocy medycznej, ale także uzyskają bezpośredni dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostyczno-leczniczych oferowanych wyłącznie w placówkach medycznych o statusie szpitala klinicznego. Zdecydowanej poprawie ulegną także warunki udzielania świadczeń, które od przyszłego roku będą realizowane w nowoczesnych, odpowiadających wysokim standardom pomieszczeniach nowo powstałego podmiotu leczniczego. Przejęcie WSPL przez WIM przełoży się również na efektywniejsze wykorzystanie zaangażowania najcenniejszego zasobu systemu ochrony zdrowia – personelu medycznego, co podniesie konkurencyjność wojskowej służby zdrowia na lokalnym rynku usług medycznych.

Uruchomienie szpitala w Legionowie w istotny sposób poprawi poziom opieki medycznej na jaki będą mogli liczyć mieszkańcy miasta i powiatu. Placówka została zaprojektowana w oparciu o najnowsze standardy wyposażenia i organizacji opieki obowiązujące na rynku europejskim, co znalazło potwierdzenie m.in. w liczbie łóżek planowych oraz miejsc intensywnej opieki medycznej. Nowością na krajowym rynku usług medycznych będzie także model prowadzenia zintegrowanej opieki medycznej w ramach podmiotów leczniczych mających różny poziom referencyjności. W praktyce będzie to polegało na zagwarantowaniu mieszkańcom Legionowa bezpośredniej dostępności do usług medycznych w dziedzinach najważniejszych z punktu widzenia lokalnych potrzeb zdrowotnych z jednoczesną możliwością poszerzenia zakresu interwencji do najwyższego poziomu referencyjnego, co będzie osiągalne w miarę potrzeb w głównej siedzibie WIM, tj. szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Dzięki przyspieszeniu realizacji kolejnych etapów inwestycji otwarcie szpitala nastąpi w szybszym niż pierwotnie planowano terminie.

Źródło: WIM

red. PZ

autor zdjęć: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Na straży wschodniej flanki NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ogień w podziemiu
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO