moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
12 dni w koszarach

Tegoroczni absolwenci klas wojskowych już w wakacje będą mogli przejść skróconą służbę przygotowawczą. Po zmianach w systemie rekrutacji i szkoleniu podstawowym – będzie ona trwała nie jak dotąd 30, a jedynie 12 dni. MON poinformowało, że szkolenie odbędzie się w dwóch terminach, od czerwca, do lipca. Pierwsi ochotnicy już przechodzą badania lekarskie.

Program MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” funkcjonuje od 2017 roku. Jednym z jego celów jest przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej. W trakcie edukacji w szkole średniej, poza podstawą programową, uczniowie przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki przechodzą też trwające 185 godzin szkolenie wojskowe.

W tym roku naukę w klasach wojskowych zakończą uczniowie III edycji programu. To w sumie 3,5 tysiąca osób. – Każda z nich stoi teraz przed wyborem swojej dalszej, edukacyjnej ścieżki. I przed każdym z nich swoje szeregi otwiera wojsko. Absolwenci mogą zdecydować się na studia w wojskowej akademii czy wstąpienie do WOT. W obu przypadkach mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

REKLAMA

Ale to nie wszystko. Bo ochotnicy mogą też zgłosić się do odbycia skróconej służby przygotowawczej. Od tego roku, po zmianach w systemie naboru do armii oraz programie szkolenia podstawowego, będzie ona trwała 12 dni (w tamtym roku trwała ok. miesiąca).

MON ogłosiło, że szkolenie będzie prowadzone w dwóch turnusach. Pierwszy rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 9 lipca, drugi odbędzie się w terminie 19-30 lipiec. Już wkrótce resort ma ogłosić listę jednostek, które będą prowadziły szkolenie młodzieży.

Ilu absolwentów weźmie w nim udział, jeszcze nie wiadomo. W niektórych szkołach trwają zapisy, w innych uczniowie przechodzą już niezbędne formalności. Tak jest np. w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Tu chęć odbycia służby zadeklarowały 64 osoby, czyli 100% tegorocznych absolwentów klas wojskowych. – Choć 18-letnia młodzież miała też możliwość pójścia na preferencyjnych warunkach do WOT, nikt z naszych uczniów na razie się na to nie zdecydował. Wszyscy celują w służbę przygotowawczą, bo zdecydowana większość z nich wiąże swoje plany ze służbą zawodową – przyznaje Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

By jednak absolwenci mogli wziąć udział w szkoleniu, muszą posiadać orzeczoną kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Zdobycie jej uniemożliwiły zmiany w terminach tegorocznej kwalifikacji wojskowej. – Póki co, młodzi ludzie nie mieli jak stanąć przed komisjami lekarskimi. Dlatego nasi uczniowie zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień i badania lekarskie oraz psychologiczne przechodzą właśnie teraz – mówi dyrektor nowosądeckiej szkoły.

Na swoją kolej czeka np. Bartosz Dara, uczeń szkoły w Nowym Sączu. Chce odbyć służbę przygotowawczą, a potem zdać egzaminy do wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. Uważa, że dzięki edukacji w klasie wojskowej adaptacja do służby będzie łatwiejsza. – Nauka w takiej klasie to świetny pomysł dla tych, którzy myślą o służbie w formacjach mundurowych. Ja skorzystałem z takiej możliwości i absolutnie nie żałuję – mówi uczeń. I przyznaje, że szkoła doskonale przygotowała go do służby wojskowej, a dzięki obozom szkoleniowym i zajęciom praktycznym, wie czego się spodziewać. – Wiele dało mi też to, że szkoła wymagała od nas dobrej kondycji fizycznej. Mieliśmy dużo zajęć z wf i cyklicznie zaliczaliśmy testy sprawnościowe według kryteriów obowiązujących żołnierzy. Dzięki temu dziś wiem, co i jak będę musiał zrobić, by zdobyć odpowiednio dużo punktów podczas rekrutacji – mówi Bartosz Dara. Uczeń przyznaje, że podczas rekrutacji z pewnością zaprocentują też zdobyte w trakcie nauki w szkole średniej certyfikaty. Jemu udało się ukończyć m.in. kurs: spadochronowy, płetwonurkowy, kwalifikowanej pierwszej pomocy czy SERE B.

Jednym z ochotników, który weźmie udział w szkoleniu jest też Andrzej Krzyżaniak z I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Żołnierzem chciał być od zawsze, a nauka w klasie wojskowej tylko utwierdziła go w takim wyborze. – Będąc uczniem klasy wojskowej, zdobyłem przydatne umiejętności i wiedzę podczas praktycznych zajęć w jednostkach. Nie mam problemu z kondycją fizyczną, jestem zdyscyplinowany, a służbę przygotowawczą traktuję jako kolejne doświadczenie, choć nie ostatnie związane z wojskiem. Planuję bowiem zdawać do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu – mówi tegoroczny maturzysta.

Szkolenie absolwentów będzie prowadzone w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych. Kadetów czeka 86 godzin zajęć, w tym aż 77 praktycznych. Będą się doskonalić w m.in. taktyce, strzelaniu czy łączności. Szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Program CWKM działa od 2017 roku. W roku szkolnym 2020/21 ruszyła jego IV edycja, obecnie trwa nabór do V edycji, której uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. Program nadzorowany jest przez Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


„Wolverine Strike” odpiera atak
 
Kuźnie oficerskich kadr
Co ze sprawdzianem z WF?
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Afganistan. Czas wracać do domu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kara śmierci za życie Zofii
Jak wojsko walczy z pandemią
Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Course on Diplomacy
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
AFN znów w oktagonie
St. szer. Miller gotowy do walki!
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nowe książeczki wojskowe
Army of People with Passion
BME pod znakiem „Miecznika”
„Czajka” po udanej operacji
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Tygrysi zlot myśliwców
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Raki w Toruniu
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Bój o czarną perłę w koronie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
MON robi zakupy amunicji
O fali w Ludowym Wojsku Polskim
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Specjalsi lądują w wodzie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Rumuński „Scorpion Spring”
„Defender” dotarł do Europy
WOT szkoli snajperów
Abecadło wsparcia ogniowego
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Pomoc w walce z dezinformacją
Walka z niewidzialnym wrogiem
Nowy karabin z Tarnowa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Sto sekund do zagłady
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Śląskie salwy
Kurs na dyplomację
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kto otrzyma Buzdygana?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO