moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyruszył 2. Rajd Motocyklowy Weteranów

„Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o Nas” – tymi słowami rozpoczął się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów, który po raz kolejny organizuje Centrum Weterana Działań Poza Granicami (CWDPGP). 4 maja 2021 r. z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej kilkudziesięciu mundurowych motocyklistów wyruszyło w trasę i odwiedziło pierwsze miejsce spoczynku jednego z poległych weteranów.

Głównym celem rajdu jest upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa. Dlatego już dzisiaj żołnierze odwiedzili grób śp. mjr. Krzysztofa Woźniaka, operatora Jednostki Wojskowej GROM (JW. GROM), który poległ w czasie działań bojowych w Afganistanie. Za swoją służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego. Przy grobie został wystawiony posterunek honorowy przez JW. GROM, a motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci. Modlitwę za poległego odmówił razem z mundurowymi kapelan Żandarmskiego Klubu Motocyklowego, weteran misji na Bałkanach ks. ppłk. Ireneusz Biruś. Weterani zapalili także znicz na grobie śp. Artura Żukowskiego, który poległ w Iraku.

Rajd rozpoczął organizator, komandor rajdu, dyrektor CWDPGP płk Szczepan Głuszczak w obecności gospodarza i również motocyklisty dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego. Zbiórka w Wesołej była także okazją do uroczystego rozpoczęcia weterańskiego sezonu motocyklowego.

W 2 Rajdzie Motocyklowym Weteranów bierze udział ponad 1300 motocyklistów głównie z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, itp. Do Warszawy przyjechali tylko koordynatorzy wyjazdów, którzy będą organizować wyjazdy w swoich regionach na przydzielone im miejsca pochówku poległych weteranów. Wzięli udział w instruktażu, koordynacji oraz omówieniu najważniejszych zagadnień dotyczących Rajdu.

Przez 26 dni uczestnicy odwiedzą 127. poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120. żołnierzy, cywilnego ratownika medycznego, 5. policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

***

Od 1953 roku wzięliśmy udział w 92 operacjach, przez które przewinęło się ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny. W towarzystwie innych służb mundurowych podczas organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa „2. Rajdu Motocyklowego Weteranów” chcemy wspomnieć naszych poległych kolegów, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie. Będziemy upowszechniać wiedzę na temat działań poza granicami państwa, popularyzować postawy patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem, propagować aktywne formy spędzania czasu wolnego, promować będziemy bezpieczną jazdę i zachęcać do wspólnych spotkań także poza rajdem.

Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby. Środowisko zmotoryzowanych weteranów może stać się wartościową platformą do aktywnego spędzania czasu, wzajemnej pomocy, niezbędnego wsparcia dla uczestników misji.

Tekst: płk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Paweł Bednarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Bruksela przed szczytem
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Będą kolejne „Daglezje-P”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Szef MON-u w Brukseli
Offset dla „Wisły”
Dobrowolsi – czas start!
Ślubowanie kadetów OPW
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Spadochroniarze na Podlasiu
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gwiazdy sportu dają lekcję
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Śnieg może być groźną bronią
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zielone światło dla Barbary
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rakietowy szach
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Nowe śmigłowce kawalerii
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO