moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje tuż tuż – spędź je w oryginalny sposób!

Pozostały już tylko niespełna 2 miesiące do rozpoczęcia, wyczekiwanych przez większość z nas, wakacji, dlatego Wojska Obrony Terytorialnej już dziś wychodzą z propozycją spędzenia tego czasu wolnego od szkoły, nauki czy studiów w nieco inny niż zwykle sposób. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oferuje w czasie wakacji szkolenie dedykowane głównie uczniom i studentom.

Już niebawem ruszy kolejna edycja projektu „Wakacje z WOT”. Dla ochotników do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej chcących wziąć udział w szkoleniu, to odpowiedni moment by zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień i rozpocząć procedurę rekrutacyjną.

25 czerwca (25.06-10.07) 5 Mazowiecka Brygada Oborny Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza rozpocznie kolejną edycję projektu „Wakacje w WOT”. Szkolenie podstawowe organizowane w czasie wolnym od nauki jest przeznaczone głównie dla osób młodych, które uczą się lub studiują. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Forma służby jaką oferują Wojska Obrony Terytorialnej, czyli Terytorialna służba Wojskowa, pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym.

Poprzednie edycje projektu „Wakacje w WOT” oraz „Ferie z WOT”, pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na koloniach, obozach czy też wakacje spędzają u dziadków. Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie oraz wakacji czy zimowej przerwy w nauce.

Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i na uczelniach, a przede wszystkim zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności, które podniosą ich atrakcyjność na rynku pracy.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy odbędą podczas wakacji (pierwsze rozpocznie się 25 czerwca, drugie 20 sierpnia) jego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Tekst: Aneta Szczepaniak

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Spadochroniarze na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
Bruksela przed szczytem
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ślubowanie kadetów OPW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Avenger” na Monte Cassino
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zielone światło dla Barbary
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nowy szef CWCR
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Nowe śmigłowce kawalerii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
Szef MON-u w Brukseli
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Lekcje z frontu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO