moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Klasy OPW w liceach w Białej Podlaskiej i Terespolu

Promocja idei Oddziałów Przygotowania Wojskowego (OPW), jako systemowego podejścia do oczekiwań i potrzeb społecznych, a tym samym upowszechnianie edukacji w zakresie obronności było tematem przewodnim konferencji prasowej przeprowadzonej 6 maja br. w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, w strukturze której funkcjonują dwa Akademickie Licea Ogólnokształcące (ALO).

Na konferencję przybył gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej (18. DZ). Ze strony organizatorów obecni byli: prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, rektor PSW, Elżbieta Zaremba, dyrektor ALO w Białej Podlaskiej, Agnieszka Kulicka, dyrektor ALO w Terespolu, ppłk rez. Krzysztof Plażuk, koordynator klas OPW w obu liceach oraz reprezentanci klas objętych patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Warto nadmienić, iż ALO w Białej Podlaskiej i Terespolu to jedyne licea w mieście Biała Podlaska i powiecie bialskim, którym udało się uzyskać certyfikację MON. Jednostkami patronacki z ramienia 18. DZ są dla tych szkół 1. Warszawska Brygada Pancerna im. generała Tadeusza Kościuszki oraz 18. Siedlecki Batalion Dowodzenia.

- Od kilku lat zdobywamy doświadczenie prowadząc w szkole klasy mundurowe, realizując własny program wprowadzający młodych ludzi przede wszystkim w podstawy do służby wojskowej, dając im możliwość dokonania późniejszych bardziej świadomych wyborów ścieżki zawodowej – powiedziała Elżbieta Zaremba, dyrektor ALO funkcjonującego przy PSW w Białej Podlaskiej. - Widząc zainteresowania młodych ludzi, zapał w poznawaniu służby mundurowej staramy się doskonalić swój program. Uznając swój dorobek, postanowiliśmy w 2020 roku ubiegać się o utworzenie klas OPW, upatrując w tym szansę stworzenia jeszcze lepszej oferty dla młodzieży. Udało się, nasze dotychczasowe osiągnięcia zostały docenione i znaleźliśmy się w gronie 130 elitarnych klas w Polsce, które na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej od 1 września 2020 r. rozpoczęły prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego – podkreśliła dyrektor Zaremba, a następnie zachęciła młodzież do wstępowania w szeregi klas mundurowych, wskazując na szanse jakie daje systemowe podejście do kształcenia uczniów przejawiające się opracowanym przez MON programie kształcenia, dofinansowaniem i doposażeniem w specjalistyczny sprzęt oraz wsparciem szkolenia poprzez jednostki patronackie wchodzące w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

O szczegółach dotyczących korzyści dla uczniów, jakie niesie ze sobą przyznanie patronatu MON mówiła Agnieszka Kulicka, dyrektor ALO w Terespolu. - Oba licea zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt, m.in. maski przeciwgazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki, repliki różnorodnej broni, przybory do walki wręcz, Łącznie wydaliśmy na ten cel po 46 200 zł, z czego każde liceum otrzymało 36 960 zł z dotacji. Uczniowie otrzymali również pakiety umundurowania składające się m.in. z bluzy, spodni, koszulki, plecaka, beretu i elementów ubioru zimowego w cenie 1320zł, sfinansowane w 80 % z dotacji – powiedziała.

- Dotacja została udzielona na zakup 2 pakietów wyposażenia specjalistycznego OPW oraz pakietu ubiorczego dla 23 uczniów ALO w Terespolu i 25 uczniów ALO w Białej Podlaskiej. Całkowity koszt realizacji zadania to 158 760 zł, a wysokość przyznanej dotacji wynosi 127 008 – dodała Agnieszka Kulicka, wspominając również o współpracy, jaką oba licea nawiązały z Fundacją na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” będąca jedną z dwóch organizacji proobronnych, które jako pierwsze podpisały z MON porozumienia partnerskie o współpracy przy szkoleniu uczniów klas mundurowych. Dzięki temu uczniowie, w ramach Fundacji, będą mogli brać udział w kursach i szkoleniach prowadzonych przez wojsko (np. taktycznych, ratownika pola walki itp.). Dyrektor Kulicka podkreśliła, iż idea klas OPW od samego początku znalazła olbrzymie wsparcie u Burmistrza Miasta Terespol a także Rady Miasta, co powoduje, że liceum ma realne możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach.

– Garnizon Biała Podlaska rozrasta się, od lipca rozpoczniemy funkcjonowanie w pełnym reżimie szkoleniowym. Biorąc pod uwagę, że garnizon Biała Podlaska to docelowo około 2,5 tysiąca żołnierzy, będziemy w niedługiej perspektywie potrzebowali znacznych zasobów żołnierzy. Klasy mundurowe są dla nas naturalnym krokiem do tego, aby zachęcać młodzież do wstępowania do wojska – powiedział gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18.DZ, wskazując jednocześnie, iż po stronie podległych mu jednostek wojskowych leży przeprowadzenie zajęć praktycznych. - Tutaj stoimy otworem nie tylko do zajęć, które odbywają się w reżimie dydaktycznym (mam tu na myśli wszystkie zajęcia praktyczne, które muszą być zrealizowane). My wychodzimy z inicjatywą dla klas, które są pod naszym patronatem. Będziemy chcieli organizować im wycieczki do jednostek nie tylko w obrębie Siedlec i Białej Podlaskiej. Zależy nam, aby młodzież obserwowała, na czym polega życie żołnierskie, żeby jak najbardziej przybliżyć im wojsko – podkreślił generał Gromadziński, odnosząc się do realizacji planu współpracy pomiędzy jednostkami patronackimi i obiema szkołami. W swoim wystąpieniu generał wskazał na oczywiste wartości dodane, jakie niesie taka współpraca. – Kiedy skończy się szkoła, nie będzie dylematów, czy wstąpić do wojska, czy nie – skonkludował dowódca 18. DZ.

Na konferencji obecni byli również uczniowie klas pierwszych OPW z ALO w Białej Podlaskiej i Terespola, którzy mówili o swoich motywacjach leżących u podstaw podjęcia nauki właśnie w tych placówkach oświatowych. – Zawsze marzyłem, by pójść w kierunku służb mundurowych. Dzięki tej szkole mogę w prostszy sposób dostać się na studia na kierunku wojskowym – powiedział jeden z uczniów. – Wybrałem tę szkołę, ponieważ od zawsze interesuję się wojskowością. Dla mnie militaria to ciekawy temat. Z przedmiotów najbardziej lubię edukację wojskową i samoobronę, ponieważ na zajęciach możemy nauczyć się wiele rzeczy, które przydadzą nam się w dalszym życiu – dodał kolejny uczeń.

Formuła OPW daje młodzieży realną szansę na wstępne przygotowanie się do kariery wojskowej i skorzystanie z wielu przywilejów, jakie daje taki wybór, m.in. można liczyć na preferencje w przyjęciu do służby wojskowej oraz w rekrutacji na studia wojskowe. W ramach programu edukacji wojskowej realizowanej równolegle z kształceniem ogólnym uczniowie odbywają minimum 230 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego, w tym w formie obozu wojskowego. Program obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP), szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych) szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa) oraz szkolenie bojowe (w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe).

Tekst: ppłk rez. Krzysztof Plażuk

red. PZ

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz, 18. DZ

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Avenger” na Monte Cassino
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rakietowy szach
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Invictus w zimowym stylu
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zielone światło dla Barbary
Szef MON-u w Brukseli
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Śnieg może być groźną bronią
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojna o porządek świata
Którą drogą do armii?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Skromny początek wielkiej wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO