moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie zaangażowani w pomoc w warunkach pandemii

Oddają krew, dostarczają zakupy i leki osobom w izolacji, organizują seniorom konsultacje lekarskie, wspierają młodzież w zdalnej edukacji, przeprowadzają wywiady epidemiologiczne i aktualizują bazy danych, a jednocześnie studiują – uczestniczą w zajęciach, wykładach i ćwiczeniach wojskowych. Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej wpisali niesienie pomocy w grafik swoich codziennych obowiązków.

„Nasi podchorążowie wciąż są potrzebni i aktywni w walce z pandemią oraz w akcjach pomocy. Wspierają nie tylko osoby prywatne, ale też różne instytucje, które bardzo wysoko oceniają ich umiejętności i zaangażowanie. Działania naszych podchorążych wpisują się w zadania, które codziennie podejmuje Wojsko Polskie” – podkreśla płk Grzegorz Kaliciak, prorektor ds. wojskowych.

Sprawna informacja epidemiologiczna

Każdego dnia grupa 36 podchorążych wspiera Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie w przeprowadzaniu wywiadów epidemiologicznych. Studenci telefonicznie zawiadamiają osoby zarażone o pozytywnym wyniku testu oraz ustalają ich bezpośrednie kontakty. Tych, którzy mieli kontakt z zarażonym informują o obowiązku odbycia kwarantanny. Zebrane informacje przekazują do systemu teleinformatycznego. Praca studentów zorganizowana jest w systemie zmianowym i trwa siedem dni w tygodniu. Podchorążowie pracują na stanowiskach zorganizowanych w pracowniach komputerowych Wydziału Cybernetyki WAT.

Modlin i Bemowo

Trzech podchorążych WAT stale wspiera Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie we wprowadzaniu formularzy wywiadów do bazy danych. Młodzi adepci sztuki wojskowej pomagają też mieszkańcom warszawskiego Bemowa pozostającym w izolacji. Pomoc ta, niemal natychmiastowa i całkowicie bezpłatna, obejmuje robienie i dostarczanie zakupów, w tym lekarstw oraz umawianie wizyt lekarskich. Mieszkańcy dzielnicy mogą też liczyć na wsparcie zdalne w nauce dzieci – uczniów szkół podstawowych i średnich. Studenci WAT pomagają również w dotarciu do przychodni osobom niepełnosprawnym, załatwieniu spraw na poczcie, czy naprawie sprzętu komputerowego. Aby uzyskać pomoc świadczoną przez studentów wystarczy zadzwonić pod numer: 261-837-805.

Weterani i seniorzy nie pozostają sami

W akcję niesienia pomocy weteranom Powstania Warszawskiego włączyli się z kolei członkowie Koła Naukowego Historii, Tradycji i Chwały Wojska Polskiego działającego w WAT. Grupa 20 podchorążych utrzymuje stały kontakt z 30 weteranami, wspierając ich rozmową telefoniczną oraz dostarczając paczki z różnymi artykułami. Warto podkreślić, że kontakt z weteranami nie został wymuszony z powodu pandemii, jest utrzymywany od wielu lat. W aktualnej sytuacji studenci jeszcze bardziej otaczają opieką seniorów. Do niesienia pomocy w tej formie zgłaszają się też studenci nie zrzeszeni w kole.

„SpoKREWnieni służbą” w dobie pandemii

Podchorążowie ciągle zgłaszają się, aby oddawać krew. Kolejna edycja akcji MON „SpoKREWnieni służbą” została zainicjowana 1 marca br. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięła w niej udział grupa podchorążych WAT. W uczelni aktualnie studiuje 1500 honorowych dawców krwi. W dobie trwającej pandemii podchorążowie ciągle wspierają stacje krwiodawstwa w zapewnieniu odpowiednich stanów magazynowych tego cennego płynu i jego składników. W kwietniu br. przy bardzo dużym udziale studentów, w WAT zebrano ponad 82 litry krwi, a od początku roku około 614 litrów.

Docenieni za bezinteresowność

Bezinteresowne zaangażowanie naszych podchorążych jest dostrzegane i doceniane. Dwoje studentów Wojskowej Akademii Technicznej: szer. pchor. Klaudia Wojciechowska i szer. pchor. Damian Gnaś zostało laureatami Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnieni podchorążowie to wolontariusze ruchu społecznego „Widzialna Ręka”, nieformalnej grupy pomocy. Powstała ona w celu walki z pandemią i pomocy osobom, które doświadczają negatywnych skutków COVID-19. Wolontariusze WAT pomagają osobom starszym, chorym lub przebywającym na kwarantannie. Wsparcie polega na robieniu zakupów, realizacji recept, a nawet dostarczaniu artykułów do domów opieki społecznej, hospicjów, szkół, przedszkoli oraz placówek medycznych. Organizowane są również zbiórki pieniędzy dla osób ciężko chorych.

Tekst: Ewa Jankiewicz

red. PZ

autor zdjęć: Sebastian Jurek / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
 
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Eurofightery znowu w Polsce
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Palmiry – miejsce kaźni
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Lista trupich główek
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojenny bohater na szubienicy
Którą drogą do armii?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO