moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczepimy się

429. doba walki wojska ze skutkami pandemii koronawirusa. Mimo że sytuacja w kraju się poprawia, żołnierze cały czas są w gotowości, aby wspierać potrzebujących. Część sił, która dotychczas była zaangażowana do działania m.in. w placówkach ochrony zdrowia, została skierowana do pomocy przy realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Tylko wczoraj żołnierze wspierali personel 597 szpitali (w tym 11 tymczasowych), 104 stacji sanitarno-epidemiologicznych, 133 stacji krwiodawstwa, 52 placówek opiekuńczych, a także 17 organizacji pożytku publicznego. Oprócz tego wojskowi pobrali prawie 6 tys. wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wspólnie z policjantami skontrolowali 14 tys. adresów, pod którymi przebywają osoby odbywające kwarantannę lub izolację.

– Sytuacja w kraju się poprawia, dlatego część żołnierzy zaangażowanych dotychczas w operację „Trwała odporność” otrzymała nowe zadania – zostali skierowani do pomocy w realizacji Narodowego Programu Szczepień – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. W długi weekend majowy, żołnierze wspierali m.in. punkty, w których mogli zaszczepić się wszyscy ochotnicy posiadający skierowanie. W Białymstoku takie działania prowadzili terytorialsi z 11 Batalionu Lekkiej Piechoty 1 Brygady OT. Do ich obowiązków należało kierowanie ruchem pacjentów i monitorowanie ich stanu tuż po szczepieniu. Teraz takie zadania terytorialsi wykonują w innych punktach szczepień. – Każdego dnia, w powiatach białostockim, sokólskim, monieckim do wsparcia Narodowego Programu Szczepień jest wyznaczanych ponad 100 żołnierzy, zarówno z 1 Brygady, jak i z 18 Pułku Rozpoznawczego – mówi ppłk Krzysztof Marcinkowski, dowódca batalionu.

Takie działania wojsko prowadzi na terenie całej Polski. – Prawie 500 żołnierzy, zarówno z WOT-u, jak i wojsk operacyjnych, wspiera obecnie 152 tego typu placówki. Najwięcej, bo aż 65 punktów, w których jesteśmy obecni, znajduje się na terenie województwa lubelskiego. Liczymy się jednak z tym, że każdego dnia te liczby będą większe – zaznacza płk Pietrzak.

Cały czas działa zorganizowana przez WOT infolinia. Dzięki temu, osoby starsze, które chcą cię zaszczepić i zgłoszą się pod bezpłatny nr 800 100 115, mogą uzyskać pomoc wojskowych. – Seniorzy, którzy do nas dzwonią, najczęściej proszą o pomoc w zapisaniu się na szczepienia, zorganizowaniu transportu do punktu szczepień lub zmiany miejsca czy terminu szczepienia – wyjaśnia oficer. Zdarza się, że żołnierze pomagają też osobom z niepełnosprawnościami, które same nie są w stanie opuścić mieszkania. Jeśli jest taka konieczność, do pomocy są kierowane mobilne zespoły, które szczepią pacjentów w ich domach.

Żołnierze pamiętają także, że tylko zdrowi mogą pomagać innym, dlatego sami również przyjmują szczepionki. – Proces szczepień rozpoczęliśmy pod koniec marca. W tej chwili nie ma innej alternatywy w skutecznym zwalczaniu koronawirusa, więc robimy co w naszej mocy, aby zachęcać do szczepień – przyznaje kpt. Błażej Łukaszewski z 12 BZ. Szczepienia trwają także w jednostkach podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Do tej pory szczepionkę przyjęło 60% żołnierzy, którzy służą w szeregach naszego związku taktycznego – zaznacza mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy.

Tylko wczoraj, w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 było zaangażowanych 5,5 tys. żołnierzy. 2750 z WOT-u, 2430 z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 200 z Dowództwa Garnizonu Warszawa, 20 z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz 40 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 18 DZ, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
 
Święto Dowództwa Generalnego
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Żandarmeria świętuje
Równanie do najlepszych
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Afganistan. Czas wracać do domu
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Nowe książeczki wojskowe
MSPO – przygotowania idą pełną parą
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Misje kształtują charakter
Kurs na dyplomację
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
„Dragon” wskazał cel
Hitler idzie na wschód
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Szable w dłoń! Lance do boju!
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Albatros” wyszedł na morze
CBW świętuje
Co ze sprawdzianem z WF?
Nigdy nie zostawiamy swoich
Szczyt NATO już w poniedziałek
CePeLek czeka na weteranów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Studenci w sytuacji kryzysowej
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Dragon ’21” zakończony
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Gorzka parada zwycięstwa
PKW Turcja już działa
Karakal w natarciu
Siła braterstwa
Podoficer, czyli lider
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Grupy niszczycieli czołgów
Course on Diplomacy
Borsuk pokazał swoje możliwości
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Czarne karabiny” na Mazurach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO