moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi i żołnierze pomagają potrzebującym

Ponad pięć ton artykułów sanitarnych, dezynfekcyjnych i kosmetycznych przekazał Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w Szczecinie jego odpowiednik z drugiej strony granicy - Niemiecki Czerwony Krzyż. Rozładunkiem zajęli się żołnierze 5 pułku inżynieryjnego i zachodniopomorcy terytorialsi. Żołnierze WOT dostarczać będą teraz ten sprzęt do potrzebujących szpitali i domów pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim.

Jak podkreślają przedstawiciele obu siostrzanych organizacji - Zachodniopomorski oddział PCK i Niemiecki Czerwony Krzyż z Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie współpracują ze sobą od wielu lat. - W ciągu ostatniego roku te kontakty zostały jednak poważnie ograniczone z powodu pandemii. Wiele planowanych wspólnych działań nie mogło się odbyć. Organizacje na bieżąco informowały się o sytuacji własnej oraz placówek opieki i ochrony zdrowia w obu regionach - wyjaśnia Marcin Przybysz z Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Meklemburgii Pomorzu Przednim.

Jednak Niemiecki Czerwony Krzyż stara się wspierać polską organizację także w czasie pandemii. Już zimą przekazał zachodniopomorskiemu PCK pojazd, który służy teraz do rozwożenia pomocy potrzebującym. Transport, który dotarł właśnie do Szczecina to materiały pochodzące z zasobów różnych placówek NCK w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – m.in. środki dezynfekcyjne, maski, rękawiczki jednorazowe, testy na obecność koronawirusa, środki pielęgnacji i higieny osobistej czy pieluchy. Cześć tych materiałów zostanie przekazane strukturom PCK w województwie warmińsko-mazurskim, z którym niemieccy partnerzy również utrzymują bliskie kontakty.

- Ten transport jest bardzo potrzebny dla szpitali czy domów pomocy społecznej - dodaje dyrektor zachodniopomorskiego PCK Joanna Łaskarzewska. - Wbrew temu, co się wydaje, że tych środków szpitale i DPS-y mają pod dostatkiem, wcale tak nie jest, bo zużywają się one w wielkim tempie i cały czas jest potrzeba dostarczania nowych. Ta pomoc naszych niemieckich partnerów jest zatem bardzo cenna.

W piątek po południu pojazdy Niemieckiego Czerwonego Krzyża przywiozły cały sprzęt na teren Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego PUM w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej. Na terenie placówki powstał tymczasowy magazyn - specjalny namiot, w którym mogą być przechowywane środki medyczne.

W tę akcję pomocy włączyli się żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, których o pomoc poprosił zachodniopomorski PCK. Terytorialsi razem z żołnierzami 5 pułku inżynieryjnego w Podjuchach (obie jednostki funkcjonują w tym samym kompleksie koszarowym) rozładowali sprzęt od niemieckich darczyńców. Terytorialsi zajmą się w kolejnych dniach transportem materiałów do poszczególnych placówek - podopiecznych PCK.

Ta pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej jest nieoceniona i to już nie po raz pierwszy - podkreśla Joanna Łaskarzewska. - Wiosną, w czasie lockdownu, kiedy nie mogliśmy liczyć na naszych wolontariuszy, to właśnie WOT dystrybuował tony pomocy dla ośrodków pomocy społecznej i szpitali, które otrzymywaliśmy od różnych instytucji i firm.

Niemiecki i Polski Czerwony Krzyż zwracają uwagę na jeszcze jedno - cała operacja przebiega akurat w Światowym Dniem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, który przypada 8 maja.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Nowoczesna łączność dla armii
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Którą drogą do armii?
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Wojenny bohater na szubienicy
Zamiana po włosku
Mocny sygnał od NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Skromny początek wielkiej wojny
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwszy skok
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Liban uznany za strefę działań wojennych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO