moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zawody strzeleckie weteranów

W ramach zbliżającego się Dnia Weterana 8 maja br. na Obiektach Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie odbyły się zawody strzeleckie o Puchar Dyrektora Centrum Weterana. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną udział wzięło około 70 zawodników z całego kraju.

Maj – ze względu na przypadający w dniu 29 bieżącego miesiąca Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa nazwany jest miesiącem weterana. Przybliżając główny kierunek działań jednostki organizacyjnej stacjonującej w Warszawie, jaką jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Kraju (CWDPGK), w której obowiązki Dyrektora pełni płk Szczepan Głuszczak jest wsparcie i pomoc dla weteranów, ich rodzin oraz pracowników wojska poległych podczas działań poza granicami kraju (pełni funkcję ośrodka).

Jak możemy przeczytać na dostępnej w sieci internetowej stronie CWDPGK, istotą ich działalności jest realizacja zadań o charakterze edukacyjno-promocyjnym i popularyzatorskim. Głównym celem jest upowszechnienie wśród społeczeństwa dorobku i znaczenia udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.

I tak właśnie w ramach integracji środowiska weteranów w sobotę, 8 maja na obiektach szkoleniowych 17WBZ przy współpracy OSPWL w Wędrzynie oraz 45 WOG odbyły się zawody strzeleckie weteranów.

Do OSPWL w Wędrzynie na majowe zawody przybyło blisko 70 weteranów z całej Polski (prawie z każdego rodzaju Sił Zbrojnych) - głównie żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, ale również żołnierzy rezerwy. Otwarcie zawodów nastąpiło po złożeniu meldunku przez płk. Szczepana Głuszczaka, pełniącego obowiązki Dyrektora Centrum Weterana, zastępcy dowódcy 17WBZ płk. Markowi Pieniakowi.

- Zawody zostały podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich odbył się na strzelnicy bojowej piechoty. Kolejno zawodnicy przystąpili do rywalizacji w konkurencjach strzeleckich z pistoletu wojskowego oraz karabinka szturmowego - komentuje por. Krzysztof Skrobisz, oficer sekcji szkoleniowej 17WBZ.

Po zaciętej, strzeleckiej rywalizacji na celność i skupienie uczestnicy zawodów przeszli płynnie do części pokazowej sobotniego przedsięwzięcia, gdzie mogli przyjrzeć się bliżej KTO Rosomak czy zestawowi przeciwlotniczemu Poprad. Weterani mieli możliwość zapoznania z możliwościami strzeleckimi karabinów wyborowych prezentowanych przez Zakłady Mechaniczne z Tarnowa. W ramach edukacyjnych został przeprowadzony szereg bloków tematycznych m.in.: szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy zagadnienia związane z SERE poziom C.

Kolejnym etapem sobotniego pikniku była część rekreacyjna. Weterani mogli sprawdzić się w przeciąganiu SOT (Samochodu Osobowo Terenowego) typu Honker na linie, wyciskaniu kettlebell, strzelaniu z łuku, zajęć z BLOS czy szybkości reakcji podczas strzelań sytuacyjnych na symulatorze Śnieżnik. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszył się JASKIER – symulator szkolenia kierowców KTO. Podczas sportowej rywalizacji czas uprzyjemniał występ zespołu Brewki wraz z pracownikami klubu wojskowego z Wędrzyna oraz młodej wokalistki Kaliny Tomysek.

Po intensywnym, spędzonym na sportowej rywalizacji oraz wymianie doświadczeń dniu nadszedł czas na podsumowanie zawodów. Dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Dariusz Kosowski serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie. - W okresie poprzedzającym Dzień Weterana chciałbym życzyć wam dużo zdrowia, które pozwoli na dalszą realizację zadań w służbie i planów w życiu prywatnym. Wszystkiego dobrego.

Uhonorowania pucharami zwycięzców zawodów strzeleckich dokonał płk dypl. Dariusz Kosowski oraz płk Szczepan Głuszczak.

Klasyfikacja ze strzelania z karabinka szturmowego na odległość 100 m: 1. miejsce zajął plut. Dariusz Gientek z 17WBZ, 2. miejsce mjr Mariusz Jaśkowski z 3 SLTr, natomiast 3. miejsce na podium wywalczył plut. Norbert Beneś z 6 BPD. W klasyfikacji strzeleckiej z pistoletu wojskowego na odległość 25 m 1. miejsce zdobył st.kpr. Tomasz Kucharski z 18 bpd, 2. miejsce ppor. Adam Więciorek z 18 bpd oraz 3. miejsce zajął st. chor. sztab. Marcin Stypółkowski z 17 WBZ. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w zawodach.

Z pewnością zawody są okazją do spotkania i integracji środowiska weteranów biorących udział w działaniach poza granicami kraju i ich rodzin. Tego typu przedsięwzięcia sprzyjają wymianie doświadczeń i spostrzeżeń.

Tekst: ppor. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza kwalifikacja wojskowa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Invictus w zimowym stylu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Zielone światło dla Barbary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO