moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt Grupy B9 w Rumunii

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak wzięli udział w szczycie grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Rozmowy, które toczyły się w Rumunii, dotyczyły m.in. bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i współpracy wojskowej. – Cieszę się, że znów zademonstrowaliśmy naszą jedność – powiedział zwierzchnik polskich sił zbrojnych.

W Rumunii odbył się szczyt grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Z powodu pandemii obrady odbyły się w formule hybrydowej. Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis, organizatorzy wydarzenia, spotkali się w Bukareszcie, a pozostali członkowie grupy – przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii, a także Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, i Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wzięli w nich udział zdalnie.

– Ogromnie się cieszę, że mogliśmy się spotkać po raz kolejny, ale przede wszystkim cieszę się, że znów było słychać z naszej strony, mówię tu właśnie o państwach Bukaresztańskiej Dziewiątki, głos jedności – ocenił po zakończeniu spotkania prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że podczas obrad sojusznicy dużo uwagi poświęcili sytuacji panującej we wschodniej części Europy. – Teraz, przed zbliżającym się szczytem NATO w Brukseli, omawialiśmy właśnie te tematy, zwracając uwagę na najważniejsze niebezpieczeństwa. To przede wszystkim sytuacja na Ukrainie po niedawnych działaniach Rosji przy ukraińskiej granicy. Przypomnę też, że nadal trwa okupacja Krymu oraz okręgów: ługańskiego i donieckiego. Rozmawialiśmy też na temat sytuacji Mołdawii, Białorusi i państw bałtyckich – powiedział.

REKLAMA

Andrzej Duda przytoczył także wypowiedź prezydenta Litwy, który podczas obrad zwrócił uwagę, że „Rosja cały czas realizuje aktywną, absolutnie permanentną politykę uzbrajania, wzmacniania potencjału militarnego, nie tyle defensywnego, ile właśnie ofensywnego, w naszej części Europy”. Prezydent Litwy przekonywał, że konieczne jest, by Sojusz Północnoatlantycki utrzymywał gotowość do kolektywnej odpowiedzi.


Film: KPRP

Polski zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił uwagę, że spotkanie G9 obserwował także prezydent USA Joe Biden. – Zainteresowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych naszym spotkaniem pokazuje, że więź euroatlantycka jest żywa, także w tym jej bardzo szczegółowym aspekcie, jakim jest wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Duda. Podkreślił, że USA dysponują największą armią w ramach Sojuszu.

Znaczenie udziału prezydenta USA i szefa NATO w obradach Grupy B9 podkreślił także Klaus Werner Iohannis. – To świadczy o tym, że wysiłki na rzecz bezpieczeństwa w naszym regionie mają również wpływ na bezpieczeństwo euroatlantyckie – powiedział. Dodał, że dyskusje podczas obrad były bardzo merytoryczne. – Podkreślaliśmy, że działania destabilizacyjne Rosji w regionie są niepokojące. NATO nadal musi wzmacniać działania odstraszania i obrony, zwłaszcza na wschodniej flance Sojuszu – zaznaczył.

Do Bukaresztu przyleciał także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Uczestniczył w rozmowach prezydentów Polski i Rumunii, spotkał się także ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Nicolae-Ionel Ciucă.

– Nasza współpraca jest bardzo ścisła – zaznaczył po spotkaniu minister Błaszczak. Przypomniał, że rumuńscy żołnierze stacjonują w Polsce, a polscy w Rumunii. W obu państwach trwa także modernizacja sił zbrojnych, a zarówno Warszawa, jak i Bukareszt kupiły system Patriot i rakiety Himars. Rumunia także wyposaża swoje siły powietrzne w myśliwce F-16, w których eksploatacji Polska ma doświadczenie. – Wszystkie te więzy współpracy służą bezpieczeństwu naszych narodów, a także państw położonych na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył szef MON-u. Dodał, że wśród omawianych tematów pojawił się także program „Military Mobility”, który dzięki infrastrukturze drogowej i kolejowej ma ułatwić szybki przerzut sił na terenie Europy. – Polska i Rumunia są związane długą i silną przyjaźnią, ale także wspólną historią. Rozwijanie relacji to nasz obowiązek. Musimy wspólnie realizować zadania dotyczące bezpieczeństwa, w tym te wynikające z postanowień NATO – podsumował minister obrony Rumunii.

Minister Błaszczak za zaangażowanie na rzecz rozwoju współpracy został odznaczony przez Nicolae-Ionel Ciucă Medalem Zasługi dla Rumuńskich Sił Zbrojnych. Z kolei szef polskiego resortu obrony wręczył szefowi MON-u Rumunii Złoty Medal Wojska Polskiego.

Dziś prezydent Duda i minister Błaszczak będą obserwowali ćwiczenia wojskowe „Justice Sword ’21”, które właśnie odbywają się w Rumunii, a także spotkają się z polskimi żołnierzami, którzy biorą w nich udział.

Grupa B9 została powołana, by zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Jej działalność została zainaugurowana w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie podpisali deklarację regulującą zasady współpracy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Igor Smirnow / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Kurs na dyplomację
 
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Lato w wojskowym klimacie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Co ze sprawdzianem z WF?
Sukcesy żołnierzy na AFN
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nowe książeczki wojskowe
Lufy prosto z Huty
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Psy (w) WOT
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze bez testów z WF-u
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Combining Two Worlds
V-2 leci do aliantów
Desantowanie z transportowego giganta
Javelin gwarantuje skuteczność
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wiosłują dla Emily
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Course on Diplomacy
Abramsy dla 1 Brygady
Podwodne centrum przyszłości
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rusza PKW Islandia
Afganistan: powrót do domu
Wisła i Narew w Sejmie
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Ankona – bitwa po polsku
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Groty dla proobronnych
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO