moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie

Żołnierzy, którzy biorą udział w ćwiczeniach „Justice Sword ‘21” odwiedzili dziś prezydenci Polski i Rumunii. Na poligonie w Smardan Andrzej Duda i Klaus Iohannis spotkali się m.in. z wojskowymi z PKW Rumunia. Wspólne szkolenie pododdziałów obu państw obserwował także minister obrony Mariusz Błaszczak. Politycy jednogłośnie podkreślali potrzebę zwiększania interoperacyjności wojsk.

– Dobrze, że te ćwiczenia się odbywają. Tak jak stacjonujący w naszym kraju żołnierze z Rumunii ćwiczą wspólnie z naszymi żołnierzami w Polsce, tak polscy żołnierze stacjonujący w tej części Europy doskonalą się we wspólnej obronie Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał Andrzej Duda podczas spotkania na rumuńskim poligonie w Smardan.

 

REKLAMA

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zwrócił uwagę na sprzęt wojskowy, który został wykorzystany podczas ćwiczeń. – Uzbrojenie to efekt działań modernizacyjnych w obu naszych armiach. Pan prezydent Klaus Iohannis mówił o zmianach, które następują w armii rumuńskiej. Jak widać, coraz więcej jest tego nowoczesnego sprzętu. Coraz bardziej jesteśmy także kompatybilni z innymi wojskami Sojuszu, w szczególności z wojskami Stanów Zjednoczonych, co ogromnie cieszy – zaznaczył Andrzej Duda. O tym, jak ważne są wspólne szkolenia, uczenie się od siebie nawzajem i stałe zwiększanie interoperacyjności, mówił także rumuński prezydent.

Do żołnierzy z VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia zwrócił się także minister obrony Mariusz Błaszczak. – Ćwiczenia „Justice Sword ‘21” to sprawdzenie gotowości współpracy polsko-rumuńskiej. Pozwalają zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom, ale także bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – podkreślał szef MON-u.

Seria ćwiczeń w Rumunii

„Justice Sword ‘21” to jedne z dwóch ćwiczeń, w których obecnie w Rumunii są zaangażowani polscy żołnierze. W poniedziałek spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej w ramach „Swift Response” desantowali się na lotnisku wojskowym w Boboc. – Bardzo się cieszę, że trenujemy interoperacyjność. Nasi żołnierze doskonalą umiejętności. Cieszę się także, że przerzucamy nasze wojska, ćwicząc różne rozwiązania logistyczne i strategiczne – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Wizyta prezydentów Polski i Rumunii na poligonie w Smardan odbyła się przy okazji szczytu grupy B9, który odbywa się w Bukareszcie. W poniedziałkowym spotkaniu przywódców państw z Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Spotkanie, którego Polska jest współgospodarzem, zostało przeprowadzone w formule wideokonferencji.

Ramię w ramię

Obecnie w Rumunii trwa seria ćwiczeń „Dacia ‘21”, które odbywają się równolegle z manewrami „Defender Europe ‘21” i są z nimi powiązane. Na poligonie w Smardan wspólnie z rumuńską 282 Brygadą Zmechanizowaną trenowali żołnierze z kompanii piechoty zmotoryzowanej PKW Rumunia. – Ćwiczyliśmy scenariusze defensywne, w ramach których polska kompania działała ramię w ramię z pododdziałami rumuńskimi. Naszym celem było zatrzymanie natarcia oraz umożliwienie kontrataku przez rumuńską kompanię czołgów – relacjonuje kpt. Dariusz Szeląg, oficer prasowy VIII zmiany PKW w Rumunii. Oprócz pododdziałów piechoty zmotoryzowanej i czołgów, w szkoleniu wzięły udział m.in. pododdziały artyleryjskie oraz przeciwlotnicze. Wsparcie wojskom lądowym zapewniało także lotnictwo. – W ramach współpracy z sojusznikami realizowaliśmy wszystkie elementy planowania, synchronizacji i kontroli pola walki. Ważnym elementem była także wymiana informacji, w tym stosowanie ujednoliconych procedur – dodaje kpt. Szeląg.

„Justice Sword ‘21” nie kończą cyklu przedsięwzięć, w które są zaangażowani wojskowi VIII zmiany PKW w Rumunii. Na przełomie maja i czerwca polscy żołnierze wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Scorpion Legacy” oraz „Saber Guardian”.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Igor Smirnow/ KPRP, st. szer. Wojciech Król/ CO MON, st. szer. Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


CBW świętuje
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
„Dragon ’21” zakończony
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Święto Dowództwa Generalnego
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Równanie do najlepszych
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Nowe książeczki wojskowe
Kurs na dyplomację
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Nigdy nie zostawiamy swoich
Hitler idzie na wschód
Podoficer, czyli lider
Szable w dłoń! Lance do boju!
Gorzka parada zwycięstwa
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Afganistan. Czas wracać do domu
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Borsuk pokazał swoje możliwości
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
CePeLek czeka na weteranów
Żandarmeria świętuje
Karakal w natarciu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Czarne karabiny” na Mazurach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
MSPO – przygotowania idą pełną parą
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Misje kształtują charakter
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Szczyt NATO już w poniedziałek
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Co ze sprawdzianem z WF?
Studenci w sytuacji kryzysowej
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Grupy niszczycieli czołgów
PKW Turcja już działa
„Albatros” wyszedł na morze
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Dragon” wskazał cel
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Siła braterstwa
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO