moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszył rajd weteranów

Żeby oddać hołd poległym na misjach poza granicami kraju kolegom, 23 żołnierzy - motocyklistów rozpoczęło dziś Rajd Motocyklowy Weteranów po województwie zachodniopomorskim. Pierwszego dnia odwiedzili groby żołnierzy pochowanych na szczecińskich cmentarzach.

Na rajd, który trwa właśnie w całej Polsce, żołnierze z zachodniopomorskich jednostek wyruszyli w czwartek rano z 3 Batalionu Logistycznego w Glewicach. - Żołnierze 3 Batalionu Logistycznego biorą udział w misjach poza granicami kraju od 2005 roku do chwili obecnej. Zabezpieczaliśmy pod względem logistycznym polskie kontyngenty wojskowe w Afganistanie, Iraku, Kosowie oraz na Łotwie. Sam trzykrotnie uczestniczyłem w misji w Kosowie, w 2020 roku byłem dowódcą Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego w Iraku wobec tego cieszę się, że żołnierze batalionu tak chętnie przystąpili do inicjatywy i możemy w ten sposób podkreślić pamięć o żołnierzach, którzy polegli służąc Polsce – powiedział dowódca 3 Batalionu Logistycznego, ppłk Robert Szpakowski.

W kolumnie 23 motocyklistów - żołnierzy wyruszyli mundurowi: z 3 Batalionu Logistycznego w Glewicach, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie-Podjuchach, 104 Batalionu Logistycznego oraz 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Najpierw pojechali na cmentarz w Szczecinie-Dąbiu, gdzie pomodlili się nad grobem poległego podczas misji w Afganistanie kaprala Szymona Graczyka - żołnierza 5 pułku inżynieryjnego i plut. Jacka Dzierby - uczestnika misji w Iraku i Afganistanie. Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odwiedzili grób st. szer Adama Jazukiewicza, który poległ w 1994 r. podczas misji na Bałkanach.
Uczestnicy rajdu to żołnierze - motocykliści, wśród nich także weterani misji poza granicami kraju. Z żołnierzami pojechał także ks. Marian Augustyn, proboszcz parafii w Szczecinie-Dąbiu, jednocześnie motocyklista, aktualny wicemistrz Polski w rajdach motocrossowych Baja Poland. - Uczestnictwo w tym wydarzeniu uważam za swój obowiązek - mówi ks. Augustyn. - Tym bardziej, że spoczywają także na cmentarzu na terenie mojej parafii. Uczczenie pamięci tych, którzy przelali krew, oddali życie za naszą Ojczyznę na misjach to przejaw patriotyzmu i wiary, trzeba dawać takie świadectwo kolejnym pokoleniom.

A tylko z jednostek na terenie województwa zachodniopomorskiego na misjach poza granicami kraju: na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie poległo aż 10 żołnierzy a ponad 50 zostało rannych.

Żołnierze - motocykliści odwiedzą w nadchodzących dniach 120 mogił poległych żołnierzy na terenie całego kraju. - Ten rajd to właśnie okazanie pamięci i szacunku tym, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę służąc często na misjach w odległych krańcach naszego globu - mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Misji Poza Granicami Kraju w Warszawie, organizator Rajdu Motocyklowego Weterana. - Ten szacunek i tą pamięć jesteśmy winni im zarówno my, żołnierze jak i każdy Polak. To świadectwo patriotyzmu, a ten rajd jest jednocześnie elementem działań edukacyjnych. Widok motocyklistów, którzy odwiedzają groby swoich kolegów ma skłaniać do refleksji i pamięci o tych, którzy przelali krew służąc Ojczyźnie.

Rajd Motocyklowy Weteranów jest jednocześnie swoistym preludium do Dnia Weterana, święta obchodzonego co roku 29 maja od 9 lat. - Ubiegłoroczne, jak i tegoroczne obchody, z racji pandemii nie mogą być takie, jakich byśmy sobie życzyli, ale wydarzenia, jak ten rajd żołnierzy - motocyklistów wpisują się właśnie w te obchody - mówi chor. Tomasz Kloc, były żołnierz 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, dziś prezes Stowarzyszenia Rannych na Misjach poza Granicami Kraju a jednocześnie pierwszy polski żołnierz ciężko ranny w Iraku, kiedy obok pojazdu, którym jechał, zdetonowano minę -pułapkę. - Dniem weterana czcimy pamięć tych, którzy oddali najwyższą ofiarę na misjach poza granicami Polski po to, byśmy mogli bezpiecznie żyć w naszym kraju. Pamiętamy jednocześnie o tych, którzy zostali ranni, czasem ciężko, podczas misji. Im należy się szacunek i pomoc. Od lat prowadzimy kampanię „Szacunek i wsparcie”, która edukować ma społeczeństwo w szacunku do żołnierzy, którzy brali udział w misjach poza granicami państwa.

Ciekawostką tegorocznego rajdu jest udział żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi to młoda formacja, a brygada w Szczecinie powstała raptem jesienią 2019 roku. - Ale w naszych szeregach jest wielu żołnierzy, którzy służąc wcześniej w innych jednostkach wojskowych, brali udział w misjach poza granicami kraju. Udział naszych żołnierzy w rajdzie jest symbolicznym wpisaniem się w tę kampanię edukacyjną szacunku dla „misjonarzy” - mówi dowódca jednostki, płk Tomasz Borowczyk.

2 Rajd Motocyklowy Weteranów to inicjatywa zorganizowana przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, podczas której uczestnicy trwającego od 4 maja rajdu odwiedzą w całej Polsce mogiły 120 poległych i zmarłych żołnierzy. W rajdzie bierze udział ponad 1 300 motocyklistów. Akcja zakończy się 29 maja podczas obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
W nadchodzących dniach żołnierze będą odwiedzali kolejne groby poległych żołnierzy na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dołączą do nich także żołnierze - motocykliści z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To w tej jednostce służył pierwszy poległy w Iraku polski żołnierz - ppłk Hieronim Kupczyk.

Tekst: Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 ZBOT
red. PZ

autor zdjęć: M. Górka, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejne FlyEle dla wojska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kadisz za bohaterów
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
SOR w Legionowie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Optyka dla żołnierzy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Święto stołecznego garnizonu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO