moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Renegade/Sarex-21: służby ratownicze odnalazły rozbitków

Zachodniopomorscy terytorialsi wzięli udział w jednym z epizodów ćwiczenia pod kryptonimem „Renegade/Sarex-21”. Na terenie Nadleśnictwa Złocieniec wspierali służby ratownicze w poszukiwaniu rozbitków z wypadku wojskowego samolotu.

„Renegade/Sarex-21” to ćwiczenie organizowane na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz służby ratownicze, straż graniczna i policja, zaangażowane są od poniedziałku, 17 maja w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

Składa się ono z czterech epizodów. Jeden z nich odbył się we wtorek, 18 maja na poligonie drawskim. Policjanci z całego województwa zachodniopomorskiego, strażacy z jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej, służby ratownictwa medycznego, straż graniczna i wojsko, w tym żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony terytorialnej, przeprowadzili działania poszukiwawczo – ratownicze po wypadku lotniczym. Wg. scenariusza manewrów, nad drawskim poligonem, doszło do awarii silników wojskowego samolotu Casa C-295 M, który rozbija się w trudnodostępnym terenie. Część załogi opuściła samolot przy użyciu spadochronów, pozostali uczestniczyli w awaryjnym lądowaniu. W wyniku tego zdarzenia doszło do pożaru statku powietrznego, a część rannych pasażerów oddaliła się w różnych kierunkach. Dodatkowym utrudnieniem było to, że rejon poszukiwań obejmował las pomiędzy jeziorami i bagnami.

O godz. 11.10, po otrzymaniu sygnału „Ratunek” z koszarów 14. ZBOT w Szczecinie wyruszył Naziemny Zespół Poszukiwawczo – Ratowniczy - grupa żołnierzy pełniąca codzienny, całodobowy dyżur, przeznaczona właśnie do natychmiastowej reakcji w przypadku nadzwyczajnych zdarzeń. Do żołnierzy ze Szczecina dołączył niedługo potem pododdział wzmocnienia ze 141. batalionu lekkiej piechoty z Choszczna, a w godzinach popołudniowych żołnierzy „Czternastki” wsparli jeszcze jako odwód terytorialsi z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze natychmiast rozpoczęli działania poszukiwawcze wspierając służby, które były już w rejonie zdarzenia. Po wysłuchaniu świadków, którzy wskazali miejsce wypadku, przystąpiono do poszukiwań. Terytorialsi, wraz z ratownikami przeszukiwali teren metodą tzw. szybkich trójek. Trzyosobowe zespoły przeczesywały przydzielone im sektory. To bardzo efektywna metoda poszukiwań pozwalająca na prowadzenie działań w różnych kierunkach, w tym samym czasie.
Już ok. godz. 12.40, czyli półtorej godziny od sygnału ratunkowego udało się odnaleźć pierwszych poszkodowanych, a zastępy straży pożarnej ugasiły pożar wraku samolotu. Do wieczora wszystkie osoby poszukiwane: 6 członków załogi i 4 pasażerów statku powietrznego zostały odnalezione i przekazane służbom medycznym w utworzonym doraźnie szpitalu polowym, gdzie udzielano pomocy poszkodowanym. Karetki pogotowia zabierały ich następnie do okolicznych szpitali.
Całą akcję koordynowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Zachodniopomorskiego.

W ocenie nadzorującego swoich żołnierzy na miejscu dowódcy 14 ZBOT Renegade/Sarex-21 był „chrztem bojowym” dla żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Przebieg ćwiczenia pokazał, jak ważne jest „zgrywanie” współdziałania służb ratowniczych, policji i służb cywilnych z komponentami obrony terytorialnej - podsumowuje działania „na gorąco” płk Tomasz Borowczyk. - Ważnym elementem było także przećwiczenie zabezpieczenia logistycznego długotrwałych działań żołnierzy w nieznanym, trudnym terenie. Sprawdziliśmy się a teraz wyciągamy wnioski, aby udoskonalać nasze umiejętności tak potrzebne w przyszłych ćwiczeniach a przede wszystkim w realnych akcjach ratunkowych, do których mogą zostać wykorzystani nasi żołnierze. Wspólne szkolenia z ratownikami na pewno nie poszły w las.

W operacji na poligonie drawskim w ramach ćwiczenia Renegade/Sarex-21 wzięło udział kilkudziesięciu policjantów, 20 zespołów straży pożarnej z pojazdami, specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze (również z psami), straż graniczna, służby leśne i oczywiście ratownicy medyczni. Wykorzystano kilkadziesiąt różnego typu pojazdów, cztery śmigłowce i samolot PZL Wilga.

Terytorialsi zaangażowali w tę operację żołnierzy wchodzących w skład NZPR ze Szczecina oraz element wsparcia z 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna i odwód z 12 Wielkopolskiej Brygady OT, w sumie kilkudziesięciu żołnierzy.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Którą drogą do armii?
 
Będą kolejne „Daglezje-P”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ślubowanie kadetów OPW
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gwiazdy sportu dają lekcję
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rakietowy szach
Cud w Trewirze
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
Szef MON-u w Brukseli
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Wojna o porządek świata
Nowe śmigłowce kawalerii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO