moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani, dziękujemy Wam za służbę!

Ilekroć udajecie się poza granice kraju, by służyć bardzo często w sytuacjach wojennych, reprezentujecie Rzeczypospolitą – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. – To właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami – przypominał minister obrony Mariusz Błaszczak. Weterani świętowali w tym roku w Krakowie.

Główne uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, które przypadają 29 maja, odbyły się u krakowskich spadochroniarzy. W koszarach 16 Batalionu Powietrznodesantowego spotkali się weterani, żołnierze oraz funkcjonariusze innych służb. Gośćmi byli m.in. prezydent Andrzej Duda i gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Z okazji święta zwierzchnik sił zbrojnych odznaczył Orderami Krzyża Wojskowego dwóch oficerów Jednostki Wojskowej Komandosów. Za dowodzenie oraz wybitne czyny bojowe podczas działań przeciw aktom terroryzmu poza granicami państwa Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego nadał jednemu z poruczników. Natomiast kapitana z Lublińca prezydent odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne czyny bojowe i osobiste męstwo. – Polscy żołnierze są wysyłani do różnych miejsc na świecie, właśnie tam, gdzie toczy się wojna. I czasem zdarza się, że w tych walkach uczestniczą. Zdarza się też, że dokonują wtedy czynów wyjątkowego bohaterstwa. I za to właśnie nadawane jest to wyjątkowe odznaczenie – dziękował żołnierzom prezydent Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że nasze wojsko za granicą wystawia Polsce bardzo wysokie świadectwo. – Wszędzie, gdzie polscy żołnierze służyli lub służą, słyszę słowa podziękowania. To wasza wielka zasługa. Dziękuję za to z całego serca! – dodał prezydent. Jednocześnie zaznaczył: – Chcę także żebyście zanieśli te moje podziękowania do swoich domów. Bo nikt, kto tego nie przeżył, nie wie, co to znaczy czekać na powrót syna, brata ojca, mamy – mówił Andrzej Duda.

Za ofiarną służbę na misjach dziękował dziś wojsku także minister obrony Mariusz Błaszczak. – W Dniu Weterana pamiętamy o tych wszystkich żołnierzach, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie w imię wolności naszego kraju, w imię bezpieczeństwa państw sojuszniczych. Jesteśmy wdzięczni za służbę żołnierzy Wojska Polskiego. To jest niezwykle ważne, by stanowili przykład i wzór do naśladowania dla młodych ludzi wstępujących w szeregi armii – powiedział szef MON-u, który złożył dziś kwiaty przed warszawskim Pomnikiem żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Mariusz Błaszczak podkreślał, że to właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami.

Dzień Weterana świętowany jest od 2012 roku. Uroczystości odbywały się już m.in. w Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Giżycku. W tym roku po raz pierwszy weteranów gościł Kraków. – Bardzo się cieszę, że to właśnie krakowskim spadochroniarzom przypadł ten zaszczyt, ponieważ to właśnie spadochroniarzom powierzono w powojennej Polsce zadanie sformowania pierwszej polskiej jednostki specjalnej pokojowych sił ONZ. Jesienią 1973 roku wysłano ją do Egiptu – powiedział gen. bryg. Grzegorz Grodzki, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Przez prawie 68 lat ponad 120 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa. Podczas działań poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a ponad 800 osób zostało rannych. Obecnie polscy żołnierze służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie, Iraku Turcji oraz na Łotwie.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO