moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięga i ślubowanie w 5 MBOT

W sobotę w 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej odbyła się podwójna uroczystość, podczas której 16 świeżo „upieczonych” terytorialsów złożyło przysięgę wojskową, a 25 absolwentów kursu podoficerskiego odebrało mianowania na stopień kaprala.

29 maja br. słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało łącznie ponad 150 ochotników, którzy zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Przysięgi odbyły się w 4 województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, śląskim i wielkopolskim.

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ słowa roty przysięgi wypowiedziało 16 żołnierzy. To ochotnicy z powiatu ciechanowskiego, przasnyskiego, wyszkowskiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, wołomińskiego oraz Warszawy. Podczas szkolenia podstawowego, po raz pierwszy zetknęli się z wojskiem. Swoją przygodę rozpoczęli 14 maja, wtedy to zostali powołani do pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

Podczas uroczystości jeden z żołnierzy, szer. Grzegorz Rakowski z powiatu mińskiego, odczytał okolicznościowe przemówienie w imieniu swoim oraz swoich koleżanek i kolegów: - Dziś jest wyjątkowy dzień, kończy się nasza szesnastodniowa przygoda, ale wierzymy że to ona otwiera nam drogę do zupełnie innego świata. Świata, którego namiastkę mieliśmy okazję poznać w czasie trwania szkolenia podstawowego. Nasza przygoda rozpoczęła się niepewnością i ciekawością, naznaczona była natomiast wysiłkiem, zaangażowaniem i determinacją - mówił podczas swojego wystąpienia.

Dowódca brygady, płk Mieczysław Gurgielewicz tradycyjnie wręczył listy gratulacyjne ochotnikom, którzy wykazali się największym zaangażowaniem podczas szkolenia podstawowego oraz osiągnęli najlepsze wyniki. Wśród wyróżnionych żołnierzy był mieszkaniec powiatu ciechanowskiego 20-letni Jakub Smoleński, dla którego szkolenie było czymś zupełnie odmiennym od rzeczywistości, którą znał. Wojska Obrony Terytorialnej to dla niego sprawdzenie siebie w środowisku wojskowym zanim rozpocznie studia na Wojskowej Akademii Technicznej. - Każdy młody człowiek powinien spróbować swoich sił na takim szkoleniu, zdecydowanie wpłynie to pozytywnie na postrzeganie przez niego tej formacji – skomentował wyróżniony szer. Smoleński.

Wyróżnienie z rąk dowódcy 5 MBOT odebrała również szer. Marta Soból, 18 – letnia uczennica liceum mundurowego z powiatu przasnyskiego, która szkolenie potraktowała jako sprawdzian swoich umiejętności oraz wytrzymałości psychicznej i fizycznej. - „Szesnastka” spełniła moje oczekiwania, a nawet je przerosła. W trakcie tak krótkiego szkolenia nauczyłam się wielu rzeczy, które będę mogła wykorzystać w dalszej służbie. Dla mnie najcenniejszą cechą WOT jest to, że nadal będę mogła uczyć się, a jednocześnie służyć – powiedziała szer. Marta Soból.

Żołnierze, którzy w sobotnie przedpołudnie złożyli przysięgę swoją służbę będą kontynuować w pododdziałach w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach lub Zegrzu, w zależności o przynależności terytorialnej. Przed nimi kolejne 3 lata szkoleń indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających.

Po uroczystym zaprzysiężeniu nowych terytorialsów swoje ślubowanie złożyli żołnierze, którzy 23 maja zdali egzaminy kończące kurs podoficerski SONDA, dedykowany żołnierzom – ochotnikom. 25 żołnierzy założyło pagon z stopniem kaprala, by od tej chwili pełnić obowiązki na stanowiskach podoficerskich w brygadzie.
Prymusem kursu została kpr. Marta Weronika Teluk, żołnierz 53 blp z Siedlec. Podczas trwającej od lutego SONDY, kpr. Teluk wykazała się największym zaangażowaniem oraz osiągała najlepsze wyniki spośród wszystkich kadetów.

*****
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
Obecnie w WOT służy 28 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tekst: Aneta Szczepaniak/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Lista trupich główek
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Leopardy jadą na poligon
Wielki test w West Point coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wojna o porządek świata
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Palmiry – miejsce kaźni
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Tajna misja polskiej agentki
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Kleszcze dla wojska
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO