moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dragon ’21” – czas start!

Przez najbliższe dwa tygodnie na terenie całego kraju będzie współdziałało prawie 9,5 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Najważniejsze zadanie czeka jednak 18 Dywizję Zmechanizowaną – jej dowództwo przejdzie certyfikację. „Dragon ’21”, jedne z najważniejszych ćwiczeń Wojska Polskiego w tym roku, właśnie się rozpoczęły!

Dziś w Białobrzegach zainaugurowano „Dragona ’21”. W uroczystości wzięli udział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. dyw. Stanisław Czosnek, jego zastępca, a także gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny.

– „Dragon ’21” to jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych w tym roku. Do działania zostanie zaangażowanych 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – mówił gen. Mika. Dodał, że głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie procedur dotyczących współpracy wojska z podmiotami z tzw. układu pozamilitarnego i funkcjonariuszami innych służb podczas prowadzenia operacji obronnej. – Te działania będą realizowane na terenie całego kraju. Najwięcej epizodów odbędzie się na terenie Polski wschodniej, czyli na poligonach w Dębie i Orzyszu, ale część będzie rozgrywana także w Drawsku Pomorskim i Żaganiu – zaznaczył generał.

Gen. dyw. Stanisław Czosnek mówił o organizacji „Dragona” – Dla nas ćwiczenia ruszyły w lutym, wtedy przygotowywaliśmy część operacyjną i wszystkie elementy, które doprowadziły do tego, aby „Dragon ’21” mógł się dziś rozpocząć – mówił. Podkreślił, że w ramach całego przedsięwzięcia odbędzie się 16 mniejszych ćwiczeń. – Wówczas do działania zostanie zaangażowane nie tylko wojsko, lecz także inne podmioty, m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, urzędy wojewódzkie z Warmii i Mazur, Podlasia i Lubuskiego – dodał generał.

Za analizę i ocenę działań wojsk będzie odpowiadał dowódca operacyjny. – Mimo krótkiego czasu przygotowań i trudnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie zakładam, że wszystkie cele zostaną osiągnięte – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski.


Film: 18 DZ

Podczas „Dragona” najważniejsze zadanie czeka 18 Dywizję Zmechanizowaną. To najmłodszy w Wojsku Polskim tego typu związek taktyczny. Jego formowanie rozpoczęło się w 2018 roku. Podczas rozpoczynających się właśnie ćwiczeń certyfikację przejdzie dowództwo 18 Dywizji. – To będzie nasz egzamin dojrzałości, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie trzy lata. Dowództwo będzie musiało udowodnić, że jest zdolne do planowania i organizowania walki, a także do współdziałania z innymi rodzajami wojsk i służb – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. – Co istotne, nie znamy dokładnego scenariusza ćwiczeń. O tym, jakie zadania nas czekają, będziemy się dowiadywać na bieżąco od komisji certyfikującej z Dowództwa Operacyjnego, która będzie również oceniać nasze działania – zaznacza.

Duże siły do udziału w „Dragonie” skierowała także 16 Dywizja Zmechanizowana. Żołnierze z podległej jej 15 Brygady Zmechanizowanej, a także sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO wezmą udział. m.in. w ćwiczeniach „Puma”, które odbędą się na Mazurach. Do współdziałania będą angażowane także wojska obrony terytorialnej.

Działania na poligonach w ramach „Dragona ’21” rozpoczną się jutro i potrwają do 11 czerwca. Nie oznacza to jednak, że tego dnia ćwiczenia się zakończą. Wówczas rozpocznie się bowiem ich część dowódczo-sztabowa, podczas której żołnierze (m.in. w Akademii Sztuki Wojennej) będą korzystać z systemów symulacji pola walki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Jak wyszkolić pilota F-16?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Animus Fortis, czyli mężny duch
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Ogień w podziemiu
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO