moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT w ćwiczeniu DRAGON-21

Ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej weźmie udział w jednym z największych ćwiczeń Sił Zbrojnych RP pk. DRAGON-21. Żołnierze WOT z obszaru 3 wschodnich brygad, będą prowadzić działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, strażą graniczną oraz organami administracji publicznej.

DRAGON-21 jest jednym z największym przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP i jednym z kluczowych ćwiczeń na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniu biorą udział żołnierze z Polski i z innych państw. Zasadnicza część manewrów zostanie przeprowadzona od 02 do 18 czerwca br. na głównych poligonach, w terenie przygodnym, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni.

DRAGON to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Dla żołnierzy WOT jest to priorytetowe ćwiczenie budujące relacje z żołnierzami zawodowymi podległymi generałowi Jarosławowi MICE. Ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych zdobywają tutaj doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki.

Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej we wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi to już drugie tego typu ćwiczenie. Wezmą w nim udział żołnierze z brygad podlaskiej, lubelskiej oraz warmińsko-mazurskiej. Łącznie w manewrach DRAGON-21 będzie uczestniczyło ponad pół tysiąca żołnierzy WOT, z czego tylko ok. 30 to żołnierze zawodowi, pozostali to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Żołnierze WOT będą dysponować typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty. Wśród blisko 90 jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy WOT będą pojazdy ciężarowo-terenowe, pojazdy typu quad, motocykle, samochody terenowe. Ważnym elementem są działanie z wykorzystaniem sprzętu do działań przeciwkryzysowych takich jak maszty oświetleniowe, drony FlyEye, agregaty prądotwórcze.

Zadania jakie będą realizować żołnierze WOT podczas ćwiczenia są wypadkową terytorialnego charakteru formacji oraz jednego z celów WOT, jakim jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Poszczególne zespoły lekkiej piechoty będą operowały w swoich stałych rejonach odpowiedzialności wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych oraz ich wprowadzanie w rejony działań. Inne oddziały będą realizowały zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw rzecznych, monitorowania kanałów, przesmyków rzecznych i linii brzegowej. Ważnym zadaniem do przećwiczenia jest także ochrona i kontrola infrastruktury krytycznej, oraz ochranianie i utrzymanie drożności kluczowych linii komunikacyjnych. Bardzo ciekawym elementem będzie wsparcie administracji publicznej w ewakuacji ludności, dóbr kultury i wyznaczonych urzędów z rejonów zagrożonych.

Ćwiczenie analizuje także sprawne przechodzenie oddziałów WOT w podporządkowanie na czas poszczególnych operacji, pod dowódców wojsk operacyjnych działających na danym terenie.

***

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Obecnie formacja znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. Ponad 28 tysięcy żołnierzy szkoli się w ramach piętnastu brygad obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw. Obecnie w budowie są dwie ostanie z planowanych pierwotnie 17 brygad, a także ze względu na potrzeby sił zbrojnych i ogromne zainteresowanie ochotników służbą w WOT, Minister Obrony Narodowej ogłosił powstanie trzech dodatkowych, obok już istniejących brygad w woj. lubelskim, podkarackim i mazowieckim – Brygady Stołecznej.

Tekst: płk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Śnieg może być groźną bronią
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zielone światło dla Barbary
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Offset dla „Wisły”
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Cud w Trewirze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Wojenny bohater na szubienicy
Skromny początek wielkiej wojny
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO