moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy

Strzelcy i kajakarze zakończyli batalię o medale mistrzostw Starego Kontynentu. O miejsca na podium walczyli również reprezentanci Wojska Polskiego. W Osijeku, gdzie rywalizowali strzelcy, żołnierze zdobyli trzy srebrne krążki i jeden brązowy. Dwa tytuły wicemistrzowskie wywalczył szer. Oskar Miliwek. W Poznaniu natomiast duet kajakarek zdobył srebro.

Katarzyna Kołodziejczyk i Dominika Putto. Mistrzostwa Europy w kajakarstwie. Poznań, 04.06.2021 r. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

Na czempionacie strzelców w Chorwacji w rywalizacji seniorów reprezentacja Polski postarała się o cztery medale. Wszystkie trafiły do zawodników, którzy są na etatach w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Najlepiej z nich w Osijeku spisał się szer. Oskar Miliwek, który zdobył dwa srebrne krążki: w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu oraz w konkurencji pistolet standard, 3x20 strzałów. Tytuł wicemistrzowski wywalczyła również st. szer. Paula Wrońska (karabin, 300 m, postawa leżąca). Na najniższym stopniu podium stanął szer. Tomasz Bartnik (karabin standard, 300 m).

 

REKLAMA

Podwójny wicemistrz Europy w strzelectwie szer. Oskar Miliwek w Osijeku był o włos od złotego medalu. W konkurencji pistolet standard 3x20 uzyskał 571 pkt – tyle samo co Czech Matej Rampula. O złotym medalu zadecydował lepszy wynik ostatniej serii, a ten miał akurat rywal Polaka. Z kolei w strzelaniach z pistoletu centralnego zapłonu Miliwek przegrał walkę o złoto z Estończykiem Peeterem Oleskiem. Mimo zdobycia dwóch srebrnych medali reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz po starcie w Chorwacji czuł niedosyt, gdyż trzy punkty zabrakło mu do awansu do finału w konkurencji pistolet szybkostrzelny i tym samym stracił szansę zdobycia przepustki na igrzyska w Tokio.

Podobnie jak szer. Oskar Miliwek w pistolecie standard 3x20, bardzo blisko najcenniejszego medalu była szer. Paula Wrońska w konkurencji karabin na 300 m na leżąco. Reprezentantka Polski uzyskała tyle samo punktów – 595 – co Szwajcarka Muriel Zueger. O podziale medali zadecydowały strzały zakwalifikowane jako wewnętrzne dziesiątki. Według przepisów międzynarodowej centrali strzeleckiej (ISSF) są nimi takie przestrzeliny, które co najmniej dotykają dodatkowego pierścienia znajdującego się wewnątrz pola „10”. Polka trafiła 25 wewnętrznych dziesiątek, a Szwajcarka 26. Tytuł mistrzowski przypadł więc Zueger. Brązowy medal z wynikiem 594 oczek zdobyła Szwajcarka Anji Senti.

Jedyny brązowy medal w Chorwacji wywalczył dla reprezentacji Polski szer. Tomasz Bartnik, mistrz świata z 2018 roku w strzelaniach z karabinu z trzech postaw. Strzelec trenujący na co dzień w sekcji strzeleckiej warszawskiej Legii w konkurencji karabin standard, 300 m, musiał uznać wyższość zawodników z Austrii. Złoto zdobył Gernot Rumpler, a srebro Bernhard Pickl.

W Osijeku blisko podium była drużyna pistoleciarzy w konkurencji pistolet szybkostrzelny. Szer. Oskar Miliwek, mł. chor. mar. Piotr Daniluk i Dawid Klimek w pojedynku o brązowy medal przegrali jednak 7:9 z reprezentantami Czech. Piątą lokatę wywalczyła w finale strzelań z pistoletu sportowego st. szer. Klaudia Breś, która dogrywkę o pozostanie w czołowej czwórce przegrała z Rosjanką Witaliną Batsaraszkiną.

Z kolei Polki miały pecha w konkurencji drużynowych strzelań z karabinu w trzech postawach. Do rywalizacji zgłosiły się wraz z nimi jedynie Szwajcarki i dlatego finał z udziałem naszych reprezentantek i ich konkurentek potraktowano jako potyczkę o medale Grand Prix, a nie mistrzostw Europy. Polki okazały się lepsze i złote krążki odebrały plut. Sylwia Bogacka, kpr. Karolina Kowalczyk i st. szer. Paula Wrońska.

Jedyny brązowy medal w Chorwacji wywalczył dla reprezentacji Polski szer. Tomasz Bartnik. Fot. CWZS

Na poznańskim torze regatowym Malta o medale mistrzostw Europy w kajakarstwie rywalizowało około 700 zawodników z 35 państw. W ostatnim sprawdzianie przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio reprezentanci gospodarzy wywalczyli sześć medali: złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Jeden z nich wywalczył duet z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Szer. Dominika Putto i szer. Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły srebro w nieolimpijskiej konkurencji K-2200 m. Polki przegrały o 0,38 s ze Słowenkami oraz wygrały zaledwie o 0,033 s z Węgierkami. Z kolei 0,015 s zabrakło do podium Kołodziejczyk i jej koleżankom (szer. Helenie Wiśniewskiej, Annie Puławskiej i Justynie Iskrzyckiej) w finale czwórek na dystansie 500 m. Polki finiszowały na czwartej pozycji, a na trzeciej były reprezentantki Danii.

SZUS

autor zdjęć: Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

dodaj komentarz

komentarze


Co ze sprawdzianem z WF?
 
Ankona – bitwa po polsku
Kontyngent do zmiany
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Course on Diplomacy
Groty dla proobronnych
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Lufy prosto z Huty
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Psy (w) WOT
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Lato w wojskowym klimacie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Afganistan: powrót do domu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wiosłują dla Emily
Abramsy dla 1 Brygady
Combining Two Worlds
Wilki znów na Mazurach
Javelin gwarantuje skuteczność
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne centrum przyszłości
Kurs na dyplomację
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Nowe książeczki wojskowe
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wisła i Narew w Sejmie
Stalowy człowiek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żołnierze bez testów z WF-u
V-2 leci do aliantów
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Desantowanie z transportowego giganta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO