moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
System kontroli granicznej pomyślnie przeszedł testy na przejściu lądowym

Sukcesem zakończyły się badania pilotażowe systemu kontroli granicznej opracowanego w ramach międzynarodowego projektu o akronimie TRESSPASS. Testy pod koniec maja br. na lądowym przejściu w Terespolu zorganizował i przeprowadził zespół naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT przy współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Projekt TRESSPASS to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane w ramach programu Horyzont 2020. W skład konsorcjum projektu wchodzą 22 podmioty z całej Europy, w tym uczelnie, instytuty badawcze oraz firmy.

Przeprowadzone wspólnie ze Strażą Graniczną testy pilotażowe miały na celu zademonstrowanie, w jaki sposób system TRESSPASS może wspomóc pracę funkcjonariuszy w specyficznych warunkach lądowego przejścia granicznego. „Przygotowanych zostało kilka scenariuszy badań, m.in. jeden z nich dotyczył wykrywania nielegalnego przewożenia towarów. Testy wykazały bardzo dużą przydatność systemu” – mówi płk dr hab. inż. Norbert Pałka, odpowiedzialny za organizację przedsięwzięcia ze strony Instytutu Optoelektroniki WAT.

Liczbowy wskaźnik ryzyka zdecyduje o kontroli podróżnego

Projekt zakłada analityczne podejście do kwantyfikacji ryzyka, czyli określenia poziomu zagrożenia ze strony podróżnego w oparciu o zestaw liczbowych wskaźników ryzyka. Można je dokładnie wyznaczyć za pomocą różnych technologii, np. czujnika do wykrywania kradzieży tożsamości, analizy sieci społecznościowych, czy analizy mikro-ekspresji twarzy podróżnego podczas wywiadu. Po dokładnej analizie danych zebranych z czujników, systemów zewnętrznych, aplikacji i baz danych, obliczany jest liczbowy wskaźnik ryzyka dla podróżnego. W zależności od wartości tego wskaźnika, podróżny poddawany jest większej lub mniejszej kontroli. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa granic poprzez skuteczniejsze wykrywanie m.in. osób nielegalnie przekraczających granice.

Sensor wykryje kradzież tożsamości

W ramach projektu TRESSPASS zespół kierowany przez dr. inż. Marcina Kowalskiego z Instytutu Optoelektroniki WAT opracował również sensor do wykrywania prób kradzieży tożsamości. Jego skuteczność także była testowana podczas badań przeprowadzonych na przejściu w Terespolu. „Sensor działa w zakresie spektralnym długofalowej podczerwieni i przeprowadza analizę rozkładu ciepła emitowanego przez twarz podróżnego. Wykrywa, czy podróżny nie zmienił wyglądu twarzy np. za pomocą maski. Przeprowadzone badania cieszą podwójnie, ponieważ oprócz pomyślnego zaprezentowania nowej koncepcji odprawy granicznej, potwierdziliśmy doświadczalnie bardzo wysoką skuteczność opracowanego w IOE WAT czujnika do wykrywania prób kradzieży tożsamości” – mówi dr inż. Marcin Kowalski.

Wzorcowa współpraca

Do sukcesu przeprowadzonych badań przyczyniła się bardzo dobra współpraca ze Strażą Graniczną, zarówno ze strony Komendy Głównej reprezentowanej przez płk. SG Artura Żukowskiego i st. chor. szt. SG dr. Piotra Wołczańskiego, jak i lokalnych organizatorów z Terespola – ppłk. SG Piotra Grytczuka i kpt. SG Tomasza Kobiałki. Ze względu na warunki epidemiczne wybrani funkcjonariusze Straży Granicznej pełnili również rolę podróżnych. „Tym razem funkcjonariusze znaleźli się po drugiej stronie odprawy. Ich zaangażowanie zasługuje na szczególne podziękowania. Mimo wielu czynności służbowych poświęcili swój czas i uwagę na wykonanie zadań podczas testów, które bez ich udziału nie przyniosłyby efektów. Bardzo to doceniamy” – podkreśla płk dr hab. inż. Norbert Pałka.

Nie tylko przejście lądowe może być bezpieczniejsze

Rozbudowane testy pilotażowe systemu kontroli granicznej TRESSPASS odbywają się na trzech rodzajach przejść granicznych – lądowym, morskim oraz lotniczym. Pierwsze testy zostały przeprowadzone w Niderlandach na lotnisku Lelystad w kwietniu 2021 r. Pod koniec czerwca planowane są ostatnie, trzecie badania proponowanego systemu. Odbędą się na morskim przejściu granicznym w porcie Pireus w Grecji. Projekt zakończy się w listopadzie 2021 roku.

Tekst: Ewa Jankiewicz/ rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Piotr Markowski

dodaj komentarz

komentarze


Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Śnieg może być groźną bronią
Ślubowanie kadetów OPW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Spadochroniarze na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
Będą kolejne „Daglezje-P”
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lekcje z frontu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwszy skok
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowe śmigłowce kawalerii
Invictus w zimowym stylu
Abramsy pod dobrą opieką
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W rezerwie pasywnej będą oceny
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Gwiazdy sportu dają lekcję
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO